16 stycznia urodziła się Ewa Demarczyk. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [16.01.2024] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 16 stycznia urodziła się Ewa Demarczyk. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [16.01.2024]

16 stycznia urodziła się Ewa Demarczyk. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [16.01.2024]

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 16 stycznia. Tego dnia urodziła się Ewa Demarczyk. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Niebieski Poniedziałek (Blue Monday), Dzień Wikipedii i Międzynarodowy Dzień Bajgla. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl! 

Kto dziś obchodzi imieniny i urodziny?

Imieniny dzisiaj obchodzą:  Marceli, Włodzimierz, Furzeusz, Gonsalwy, Hilary, Honorat, Otto, Otton, Piotr, Treweriusz, Trzebowit, Tycjan, Tycjana, Waleriusz, Włodzimir, Włodzimira.

Zobacz także: Krystyna Prońko ciężko pracowała na to, co dziś ma. Nic nie spadło gwieździe z nieba

16 stycznia urodzili się: Krzysztof Globisz (1957) – polski aktor teatralny i filmowy; Olga Bończyk (1968) – aktorka teatralna i filmowa; Wojciech Malajkat (1963) – polski aktor teatralny i filmowy, prezenter telewizyjny, reżyser, pedagog; Susan Sontag (1933) – amerykańska pisarka, eseistka, krytyczka społeczna i aktywistka praw człowieka; Wojciech Wysocki (1953) – polski aktor.

16 stycznia urodziła się Ewa Demarczyk

Ewa Maria Demarczyk przyszła na świat 16 stycznia 1941 roku w Krakowie. Artystka najbardziej znana była ze swoich występów w legendarnym już kabarecie „Piwnica pod Baranami”. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła od Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, którą ukończyła w klasie fortepianu. Postanowiła kontynuować naukę i została przyjęta na studia w klasie fortepianu na Akademii Muzycznej, a także na architekturę, którą dość szybko porzuciła. Po pierwszym roku studiów Demarczyk zdecydowała również o zakończeniu edukacji na Akademii Muzycznej.

Swoją muzyczną karierę rozpoczęła, występując w studenckim kabarecie Akademii Medycznej w Krakowie o nazwie „Cyrulik” w roku 1961. Już rok później dołączyła do kabaretu „Piwnica pod Baranami”, z którą była związana w latach 1962 – 1972. To właśnie tam nawiązała współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym.

Zobacz także: Alicja Majewska o gwiazdach młodego pokolenia. „Nie ma co kibicować”

W 1963 roku jej brawurowe wykonanie utworu „Karuzela z Madonnami” podczas I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wzbudziło zachwyt publiczności i jury. Demarczyk została uhonorowana nagrodą główną festiwalu. W tym samym roku ukazał się jej pierwszy singiel, na którym znalazły się wykonane w Opolu utwory: „Karuzela z madonnami”, „Czarne anioły” i „Taki pejzaż”.

W roku 1967 ukazał się pierwszy album studyjny artystki „Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego”. Ewa Demarczyk występowała nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Jej drugi album wydany w 1974 roku zatytułowany po prostu „Ewa Demarczyk”, na którym znalazł się jeden z największych przebojów piosenkarki „Skrzypek Hercowicz” sprzedał się w nakładzie 17 milionów egzemplarzy.

Artystka zmarła 14 sierpnia 2020 roku w Krakowie, a urna z jej prochami została złożona w alei zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

16 stycznia – jakie święto niecodzienne?

16 stycznia wypada Dzień Pikantnych Potraw. To święto wszystkich tych, którzy uwielbiają do swoich potraw dodawać tabasco, chilli oraz pieprz. Jeśli wasze potrawy muszą zawsze być polane ostrym sosem, to właśnie dziś możecie sobie pofolgować i zajadać się do woli pikantnymi potrawami!

Tego samego dnia jest też Dzień Wydawcy Książek. Zdaje się, że dziś we wszechobecnej dobie cyfryzacji, książki w formie papierowej to już przeżytek. Są jednak tacy, którzy nadal uwielbiają zapach prawdziwej książki. Jeśli dla ciebie udany wieczór, to czas spędzony z dobrą książką w ręku, to pamiętaj, że aby mogła ona trafić do ciebie, musi przejść daleką drogę. Gdyby nie trud i poświęcenie wydawcy, dzieło, które właśnie umila nasz wieczór, w ogóle nie trafiłoby do naszych rąk.

Zobacz także: Quiz. Jeśli oglądałeś „Kogel mogel”, musisz mieć minimum 10 punktów! Mistrz zgarnie komplet

16 stycznia obchodzimy również Dzień Komosy Ryżowej. Komosa ryżowa to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, która uprawiana jest już od wielu tysięcy lat. Stanowiła ona główne pożywienie zamieszkujących górskie pasma plemion Inków. Nie bez powodu komosę ryżową nazywa się „złotem Inków” lub „matką zbóż”. Komosa to doskonałe źródło białka i błonnika oraz witamin, mikroelementów i makroelementów. Warto włączyć ją do naszej diety, nie tylko w dniu jej święta.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl! 

Autor:

Zobacz więcej >