Trzynasta emerytura: uwaga na oszustów [ZUS ostrzega]
Strona główna » ZUS: Uwaga na oszustów! Tego prawdziwy pracownik ZUS nigdy nie zrobi

ZUS: Uwaga na oszustów! Tego prawdziwy pracownik ZUS nigdy nie zrobi

Dowiedz się, jak sprawdzić, czy nie masz do czynienia z oszustem podszywającym się pod pracownika ZUS. Wyjaśniamy, czego urzędnik nie zrobi i jak odróżnić przedstawiciela ZUS od naciągacza.

Oszuści ciągle szukają sposobów na dobranie się do naszych portfeli. Pisaliśmy już o starym, ale niestety wciąż popularnym sposobie „na wnuczka” albo rozmaitych wersjach okradania przez internet. O tym, że nawet przed wyrafinowanymi sztuczkami złodziejskimi można się obronić, przekonywał ostatnio Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”.

Sprawdź też: Tak okradli już setki ludzi. Wiktor Niedzicki ma złotą radę. „Technicznie proste”

Trzynasta emerytura – świadczenie bez formalności!

Po tym, jak osoby uprawnione zaczęły otrzymywać dodatkowe świadczenie, niestety niemal natychmiast pojawiły się nowe triki oszustów. Dlatego też Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował się opublikować ostrzeżenie dla beneficjentów świadczenia, by uczulić je na podejrzane zachowanie.

Jak podkreśla ZUS, trzynasta emerytura to świadczenie wypłacane automatycznie. Dlatego też uprawniona osoba nie musi wypełniać żadnego wniosku w tej sprawie i nie musi się zwracać do żadnego „specjalisty” się tym zajmującego – bo tacy nie istnieją. Jeśli dana osoba jest uprawniona do 13. emerytury, to po prostu otrzyma ją na swoje konto.

Zobacz: Emerytura po zmarłej żonie – jak ją uzyskać?

13. emerytura: Uwaga na oferujących pomoc

Przede wszystkim mnie wolno ufać osobom, które proponują emerytom i rencistom załatwienie wszelkich formalności związanych z wypłatą świadczenia. Pamiętaj, że w tym przypadku żadnych formalności nie ma, więc każdy, kto proponuje pomoc w tej kwestii jest potencjalnym oszustem.

ZUS ostrzega, że oszuści mogą chcieć wyłudzić od danej osoby pieniądze w gotówce, dane z dowodu osobistego albo numer rachunku bankowego. Szczególnie aktywni złodzieje są w okresie poprzedzającym wypłaty świadczenia. Dlatego też obecnie trzeba być wyjątkowo czujnym.

Harmonogram wypłat 13 emerytur prezentuje się następująco:

 • 1 kwietnia (wypłata 31 marca),
 • 5 kwietnia,
 • 6 kwietnia,
 • 10 kwietnia,
 • 15 kwietnia,
 • 20 kwietnia,
 • 25 kwietnia.
  • Trzynasta emerytura przysługuje w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2023 r. wynosi ona 1588,44 zł brutto.

Sprawdź: Emerytura po zmarłym mężu – jak ją uzyskać?

Pracownik ZUS a oszust – jak ich odróżnić?

Jak wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, podstawowa różnica polega na tym, że pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych osób w domach ani nie proponują im płatnych usług.

Jedyne wizyty domowe, jakie mogą złożyć pracownicy ZUS, dotyczą kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich i kontrole płatników składek. Jednak nawet w trakcie tych wizyt prawdziwy pracownik ZUS nigdy nie pobiera żadnych pieniędzy. Musi też dysponować legitymacją służbową a o wizycie zawiadamia się z wyprzedzeniem.

Podsumowując, prawdziwy pracownik ZUS:

 • nie odwiedza emerytów, rencistów i innych osób w domach;
 • nie proponuje żadnej płatnej usługi;
 • nie pobiera żadnych opłat;
 • dysponuje legitymacją, którą musi okazać;
 • nie pomaga w formalnościach dotyczących 13. emerytury, bo to świadczenie automatyczne.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Może Cię zainteresować:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >