Dowiedz się, jak sprawdzić, czy masz do czynienia ze złodziejem. W programie „Technicznie proste” Wiktor Niedzicki zdradza słuchaczom Radia Pogoda, jak odkryć złodzieja. Dowiedz się, co robić, żeby nie dać się okraść.
W dzisiejszych czasach trzeba bardzo uważać, bo złodzieje znajdują coraz to nowsze sposoby na okradanie uczciwych ludzi. Wielokrotnie pisaliśmy już, jak bronić się przed różnymi trikami, takimi jak metoda „na wnuczka” czy okradanie przez internet. Dziś Wiktor Niedzicki w programie „Technicznie proste” radzi, jak obronić się przed przestępcami.
Sprawdź: Tak okradli już setki ludzi. Wiktor Niedzicki ma złotą radę. „Technicznie proste”
Czy pisze złodziej? Sprawdź adres wiadomości!
Większość naszych słuchaczy wie, że na ekranie komputera na dole jest pasek zadań. A na górze? Pasek adresu. Jeśli otrzymujemy niesłychanie atrakcyjną ofertę, jeśli jakaś instytucja zwraca się do nas w sprawie niedopłaconej kwoty, niezapłaconego mandatu, choć nie mamy prawa jazdy lub dziwnego podatku to najpierw warto uważnie spojrzeć na adres owej strony.
Podkreślam słowo „uważnie”. Zwykle zgadza się początek adresu. Potem zamiast kropki może być kreska, albo inny znak. Zdarza się, że adres jest prawie identyczny jak ten, który znamy, ale na końcu zamiast „.pl” mamy inne literki. To może oznaczać, że stronę, łudząco podobną do banku, policji lub urzędu skarbowego założył ktoś w odległym kraju. Po co? Liczył na to, że w pośpiechu nie doczytamy adresu i wpłacimy ową drobną kwotę. Przy okazji ujawnimy nasze hasło dostępu do konta bankowego. Złotówki trafią do złodzieja, a on błyskawicznie zamieni je na dowolną walutę.
Zobacz też: Uwaga na cyberataki m.in. na klientów Revoluta, Allegro, PKO BP
Pomagajmy bliskim, ale z głową
Być może przyszedł do nas list od przerażonego dziecka, wnuka lub dziecka znajomej. Zdarzył się wypadek. Trzeba natychmiast wpłacić pieniądze. Tylko bliscy mogą pomóc. Oczywiście, pomagamy z potrzeby serca. I tracimy pieniądze. Rozumiem, że działają emocje, ale… Warto przez parę sekund zastanowić się. Czy my naprawdę mamy wnuka? Czy znamy dziecko znajomej. Może wystarczy telefon, by to sprawdzić?
Potem jeszcze raz zaglądamy do poczty. Czy adres nadawcy jest nam dobrze znany? Tam, gdzie mamy polecenia „odpowiedz”, „przekaż”, „archiwizuj” i „usuń” jest także „więcej”. Klikamy. Rozwija się kolejne menu. Wybieramy „Wyświetl źródło” i… wpadamy w przerażenie. Abrakadabra.
Sprawdź: Czy będziemy zbędni? – zastanawia się Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
Tymczasem spokojne obejrzenie tych magicznych danych pozwala uzyskać informacje nie tylko o nadawcy. Widać na przykład , czy mail wysłał z telefonu i do tego z jakiej sieci korzystał. Czy wszystko wygląda prawdopodobnie? Jeśli jakaś informacja jest podejrzana, wstrzymujemy się z działaniem do czasu wyjaśnienia naszych wątpliwości. Pytamy kogoś, kto lepiej zna się na oszustwach w sieci. Dla naszego dobra.
Posłuchaj audycji Wiktora Niedzickiego „Jak odkryć złodzieja” z cyklu Technicznie proste, w której radzi słuchaczom, jak nie dać się okraść przez cyberprzestępców:
Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.
Słuchaj programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste” od poniedziałku do piątku o 10:30 tylko w Radiu Pogoda.