Już w ten weekend następuje zmiana czasu na zimowy. Wyjaśniamy, kiedy dokładnie trzeba będzie przesunąć wskazówki zegarka.
Kiedy zmiana czasu na zimowy 2022?
Zmiana czasu na zimowy zwyczajowo odbywa się w ostatni weekend października. W tym roku przypadnie to w nocy z 29 na 30 października, czyli z soboty na niedzielę. Wtedy to zegarki z godziny 3:00 przestawimy na 2:00. Z jednej strony będziemy dzięki temu spali godzinę dłużej, z drugiej – godzinę szybciej będą zapadały ciemności.
Zmiana czasu na zimowy – konsekwencje
Część urządzeń elektronicznych jak komputery i smartfony nie wymagają naszej ingerencji przy zmianie czasu, bo robią to same. Ale niektóre przedmioty będą wymagały przestawienia – zegarki, budziki, zegary w samochodach czy w kuchenkach gazowych. Właśnie dlatego zmiana czasu następuje w weekend, aby każdy się miał czas przyzwyczaić. A co z pociągami w wypadku zmiany czasu z letniego na zimowy? W całej Europie pociągi staną na godzinę najbliższej stacji, aby dotrzeć na miejsce o właściwym czasie.
Zmiana czasu bez zmian
Choć 26 marca 2019 roku Parlament Europejski przegłosował rezygnację ze zmiany czasu, to pozostawiono krajom członkowskim UE decyzję, czy trzymają się tego zwyczaju. Te państwa, które chciałyby zachować czas letni, ostatniej zmiany czasu dokonałyby w marcu 2021 roku. Jeśli natomiast dany kraj chciałby zachować czas zimowy, to ostatni raz wskazówki zegarków cofnięto by w październiku tego roku.
Mimo zatwierdzenia tych zmian, nie zaczęto ich wprowadzać. Temat najwyraźniej trafił do legislacyjnej „zamrażarki” i przed wybuchem pandemii koronawirusa nie był już poruszany. Oznacza to, że nic w zakresie zmiany czasu się nie zmieniło i póki co będziemy przesuwać wskazówki zegarków na tych samych zasadach, co do tej pory.
Czytaj też:
- Zmiana czasu: kiedy przechodzimy na czas letni?
- Piłkarz został zegarmistrzem
- Zmiana czasu a nasze zdrowie
- Drzemka podczas nocnego dyżuru może ocalić życie