Zespół PANDAS: Co warto o nim wiedzieć? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Zespół PANDAS: Co warto o nim wiedzieć?

Zespół PANDAS: Co warto o nim wiedzieć?

,

Jeżeli dziecko po anginie czy szkarlatynie nagle zaczyna dziwnie się zachowywać, pojawiają się zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, tiki, to oznacza, że może cierpieć na zespół PANDAS. Dowiedz się, co to za choroba oraz jak się ją diagnozuje i leczy.

Co to jest zespół PANDAS

PANDAS to skrót od ang. „pediatric autoimmune neuropsychiatric disorders associacted with streptococcal infection”, czyli zespół dziecięcych autoimmunizacyjnych zaburzeń neuropsychicznych związanych z infekcjami paciorkowcowymi. Choroba ta została zdefiniowana stosunkowo niedawno, bo w 1998 roku, i wciąż budzi wiele kontrowersji i jest przedmiotem badań klinicznych. Naukowcy starają się ustalić, jaką rolę odgrywają paciorkowce w nagłym wystąpieniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych oraz tików u dzieci, jaki jest przebieg tej choroby, a także jaka jest skuteczność leczenia.

Jak diagnozuje się zespół PANDAS

Nie ma testów laboratoryjnych, które mogłyby zdiagnozować zespół PANDAS. Rozpoznaje się go klinicznie na podstawie kryteriów diagnostycznych z 1998 roku. Według nich zespół PANDAS diagnozuje się u dzieci między 3. rokiem życia a początkiem dojrzewania po infekcji paciorkowcami, takiej jak angina lub szkarlatyna, gdy nagle pojawiają się lub gwałtownie się zaostrzają zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i/lub zaburzenia tikowe (mogą to być tiki motoryczne i/lub wokalne).

Objawy PANDAS mogą obejmować także:

  • zmiany nastroju, drażliwość,
  • ataki lękowe,
  • obawy związane z oddzieleniem od rodziców lub bliskich,
  • objawy ADHD – nadpobudliwość, nieuwaga lub wiercenie się,
  • zaburzenia snu,
  • moczenie nocne i/lub częste oddawanie moczu w ciągu dnia,
  • zmiany pisma ręcznego,
  • ból stawów,
  • trudności w koncentracji,
  • trudności w nauce,
  • regresja rozwojowa.

Jak przebiega choroba

Zwykle początek lub pogorszenie objawów u dzieci cierpiących na zespół PANDAS ma bardzo gwałtowny charakter, a potem następuje powolna, stopniowa poprawa. Jeśli dzieci cierpiące na PANDAS zachorują na kolejną infekcję paciorkowcową, ich objawy ponownie nagle się nasilają. Gwałtowne nasilenie objawów zwykle utrzymuje się przez kilka tygodni, ale może trwać nawet kilka miesięcy lub dłużej.

Jak się ją leczy

Najlepszym sposobem leczenia ostrych epizodów zespołu PANDAS jest zalecona przez lekarza antybiotykoterapia, która zwalczy infekcję paciorkowcową wywołującą objawy. Najpierw jednak lekarz zleca badanie bakteriologiczne wymazu z gardła.

W czasie leczenia antybiotykami i po nim powinno się wymienić szczoteczki do zębów, aby upewnić się, że dziecko nie zostanie ponownie zakażone paciorkowcem. Niekiedy wskazane jest wykonanie posiewów gardła u członków rodziny dziecka, aby upewnić się, że żaden z nich nie jest nosicielem paciorkowców i mógłby służyć jako źródło zakażenia.

Leczenie objawów neuropsychicznych, takich jak zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, należy prowadzić we współpracy z psychiatrą dziecięcym. Polega ono na farmakoterapii oraz terapii behawioralnej.

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >