ZDOLNI - Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci: dla kogo? Jak się zgłosić i do kiedy? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » ZDOLNI – Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci: dla kogo? Jak się zgłosić i do kiedy?

ZDOLNI – Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci: dla kogo? Jak się zgłosić i do kiedy?

Dowiedz się, na czym polega program ZDOLNI w ramach Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, kto może wziąć w nim udział i jak wygląda rekrutacja.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (KFnrD) – co to jest?

KfnrD to polskie stowarzyszenie zrzeszające naukowców, artystów, badaczy, studentów i popularyzatorów nauki, którego celem jest wspieranie młodych, spragnionych wiedzy ludzi przez organizowanie nieodpłatnych warsztatów, obozów, wystaw, koncertów i staży naukowych. Fundusz działa od 1983 roku, wspierając uczniów z całej Polski poprzez program ZDOLNI. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowej Funduszu, fundusz.org, program ten „to wyjątkowy ogólnopolski program tworzony we współpracy z setkami naukowców i artystów z najlepszych uniwersytetów, placówek badawczych i uczelni artystycznych w Polsce”.

Program ZDOLNI – dla kogo?

Jest on przeznaczony dla uczniów szkół średnich i podstawowych, którzy pragną się rozwijać i zdobywać wiedzę. Jest to bezpłatny program, pokrywający koszty zakwaterowania, wyżywienia i dojazdu. Każdego roku stypendyści programu ZDOLNI mogą wybierać spośród ponad 50 rozmaitych zajęć, takich jak na przykład: „specjalistyczne warsztaty badawcze w instytutach Polskiej Akademii Nauk i na wydziałach czołowych uniwersytetów, obozy naukowe, seminaria i spotkania humanistyczne oraz staże, a także zajęcia plastyczne i muzyczne” – czytamy na stronie Funduszu. W trakcie zajęć ich uczestnicy dołączają do zespołów badawczych, uczą się nowych umiejętności, rozwiązują realne problemy, a nawet mogą występować jako współautorzy publikacji naukowych. Z kolei młodzi ludzie interesujący się na przykład muzyką czy plastyką mogą brać udział w koncertach czy wystawach.

Sprawdź też:

ZDOLNI stypendium

Pomimo faktu, że wsparcie w ramach programu jest przede wszystkim merytoryczne, to istnieje również możliwość uzyskania finansowego stypendium, na przykład na zakup potrzebnych materiałów, instrumentów albo dofinansowanie wyjazdów. Stypendystów przyjmuje się na rok, z możliwością przedłużenia na kolejne lata. Jak możemy się dowiedzieć ze strony Funduszu, w ciągu roku organizowanych jest około 60 staży w ponad 20 placówkach badawczych i akademickich. Pobyt w nich trwa z reguły od 2 do 4 tygodni i w całości jest finansowany przez KFnrD.

Program ZDOLNI – rekrutacja: kto może się zgłosić i do kiedy?

Co roku Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci spośród zgłaszających się uczniów z całej Polski wybiera ponad 500 młodych ludzi i pomaga im w rozwoju ich zainteresowań. Rekrutacja odbywa się na wiosnę. Do programu mogą się zgłaszać uczniowie z całego kraju, utalentowane poznawczo, muzycznie i plastycznie, starający się oddawać pracy twórcze i naukowej, spragnieni rozwoju. Nie jest konieczne posiadanie dobrych ocen w szkole – ważne, żeby mieć zainteresowania i chcieć je rozwijać.

Rekrutacja odbywa się tylko przez internet. Aby się zgłosić, należy wypełnić formularz rekrutacyjny dostępny na stronie: baza.fundusz.org/rejestracja. Co roku zgłoszenia należy nadsyłać do 30 czerwca. Jednak z powodu pandemii koronawirusa Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci zastrzega na stronie, że „termin nadsyłania zgłoszeń na rok 2021/2022 został przedłużony do 11 lipca”. Z kolei kandydaci uzdolnieni plastycznie mogą dostarczać oryginały swoich prac do 31 sierpnia. Nadsyłane wnioski oceniają specjaliści z różnych dziedzin, pedagodzy oraz psycholodzy. Jak możemy się dowiedzieć z oficjalnej strony Funduszu, „podstawowym kryterium przyjęcia do Programu ZDOLNI na kolejny rok akademicki są wyniki samodzielnej pracy w zakresie zainteresowań. Ocena wniosków trwa do września”. Osoby, które się zakwalifikują, wezmą udział w pierwszych zajęciach w listopadzie.

Jak się ubiegać o stypendium ZDOLNI?

Pragnący wziąć udział w tym programie mogą się starać o przyjęcie w trzech obszarach: „pasje naukowe”, „pasje muzyczne” i „pasje plastyczne”. Wszyscy kandydaci do programu ZDOLNI muszą założyć profil w bazie i wypełnić wspomniany wcześniej formularz rekrutacyjny. Należy wpisać swoje dane oraz dodać odpowiednie załączniki:

  • w „pasjach naukowych” może to być np. własna praca, rekomendacje nauczycieli lub dyrekcji szkoły, kod źródłowy programu komputerowego, a przede wszystkim koniecznie: pisemna wypowiedź kandydata z informacją o tym, czym się interesuje i jak stara się rozwijać własne zainteresowania. Ma ona być w formacie PDF.
  • w „pasjach muzycznych”: opinia nauczyciela prowadzącego naukę gry na głównym instrumencie, z informacjami o wynikach kandydata i jego udziale w konkursach lub przesłuchaniach, link do nagrania wideo wykonywanego utworu (nie dłuższy niż 10 minut, repertuar dowolny) oraz koniecznie: wypowiedź pisemną kandydata z informacją o tym, czym się interesuje i jak stara się rozwijać zainteresowania (w formacie PDF);
  • w „pasjach plastycznych” mogą to być prace studyjne, dowolne formy twórczości plastycznej, u uczniów szkół ponad podstawowych „szkicownik lub kilkanaście „szybkich” szkiców”. Prace wykonane technikami brudzącymi muszą być zabezpieczone fiksatywą. Prace powinny być zapakowane w teczkę plastyczną – PRACE ZAPAKOWANE W TUBY I ZROLOWANE NIE BĘDĄ OCENIANE! Koniecznie również: wypowiedź, w której dana osoba się zaprezentuje, przedstawi swoją sylwetkę, osiągnięcia, pragnienia, dążenia i zainteresowania (w formacie PDF).

Jak widać, w każdej z dziedzin rekrutujący duży nacisk kładą na wypowiedź kandydatów o sobie samej lub sobie samym. Na stronie fundusz.org/rekrutacja opisano porady i wskazówki, jak takę wypowiedź przygotować. W razie wątpliwości przy składaniu aplikacji, kandydaci mogą poradzić się telefonicznie pod numerem: +48 22 848 24 68 lub mailowo: rekrutacja@fundusz.org.

Zobacz więcej >