Dowiedz się, ile teraz wynosi zasiłek pogrzebowy. Czy wystarcza na pokrycie kosztów pogrzebu? Czy jego wysokość wzrosła w ostatnich latach?
Zasiłek pogrzebowy – 4 tysiące zł (od 11 lat)
Zasiłek pogrzebowy w 2023 roku wynosi maksymalnie 4 tys. zł, czyli dokładnie tyle samo, co rok temu, a nawet tyle samo, co blisko 11 lat temu. Jego wysokość nie zmieniła się od 1 marca 2011 roku, a została określona w ustawie z 26 listopada 2020 roku.
Średni koszt pochówku – co najmniej 7 tysięcy zł
Koszty życia, a także pogrzebu, w ciągu tych lat oczywiście znacząco wzrosły. Kwestię wysokości zasiłku pogrzebowego podniosła posłanka Urszula Nowogórska w interpelacji poselskiej nr 36209. Zwróciła uwagę, że zorganizowanie godnego pochówku w obecnych czasach stało się finansowym wysiłkiem, nie tylko dla osoby mniej zamożnej:
„Na ten moment kwota świadczeń wypłacana przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych nie zapewnia możliwości wyprawienia nawet skromnego pogrzebu. Otrzymywane świadczenia są nieadekwatne do średniego kosztu pochowania zmarłego, rozpoczynającego się od kwoty siedmiu tysięcy złotych. Wiele pogrążonych w żałobie rodzin musi zaciągać kredyt w celu opłacenia wszystkich kosztów pogrzebu, narażając się przy tym na zachwianie swojego bezpieczeństwa finansowego” – napisała posłanka w interpelacji skierowanej do ministra rodziny i polityki społecznej.
Posłanka zapytała, dlaczego do tej pory nie podniesiono kwoty zasiłku pogrzebowego oraz czy istnieje możliwość podniesienia jej do 200 procent średniego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce.
Istnienie zasiłku pogrzebowego nie wynika z obowiązku konstytucyjnego
Odpowiedzi na interpelację udzielił Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Wyjaśnił, że „istnienie zasiłku pogrzebowego nie wynika z realizacji obowiązku konstytucyjnego, ale jest wyrazem swobody ustawodawcy kształtowania systemu zabezpieczenia społecznego”. Poinformował również, że obecnie w resorcie rodziny i polityki społecznej trwają szczegółowe analizy, dotyczące możliwości zmiany jego wysokości, tak by uwzględniała z jednej strony ponoszone koszty pochówku, z drugiej zaś możliwości finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa.
Sprawdź też:
- Jak otrzymać zasiłek pogrzebowy (kto może o niego wystąpić, jakie dokumenty są potrzebne, wzór wniosku)
- Zasiłek pielęgnacyjny 2023
- Zasiłek dla bezrobotnych 2023. Dla kogo i w jakiej wysokości?
- Jak zorganizować pogrzeb – krok po kroku
- Ile kosztuje pogrzeb?
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!