Z Archimedesem inaczej. Jak zrobić płynny tort? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Z Archimedesem inaczej. Jak zrobić płynny tort?

Z Archimedesem inaczej. Jak zrobić płynny tort?

Tym razem w audycji Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste” spotkamy się z prawem Archimedesa. Tym razem będzie ono pokazane nieco inaczej niż zwykle.

,

Archimedes z Syrakuz to grecki matematyk, fizyk i inżynier. Powszechnie uznawany za najwybitniejszego matematyka starożytności i jednego z największych w dziejach świata. Wykształcenie zdobył w Aleksandrii, jego ojciec był astronomem. Historia życia Archimedesa wiąże się z procesem podboju greckich miast rejonu Morza Śródziemnego przez republikę rzymską.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Posłuchaj podcastu Wiktora Niedzickiego:

Na początku proponuję płynny tort. Do tego zadania potrzebujemy nieco sztucznego, ale płynnego miodu, wodę zabarwioną na dowolny kolor, olej, ewentualnie olejek dla niemowląt. Do przezroczystego naczynia, na przykład do szklanki wlewamy płynny miód, tak by utworzyła się warstwa o grubości 2 centymetrów. Następne ciecze lepiej jest ostrożnie wlewać po ściankach naczynia. Woda, olej i olejek dla niemowląt. Utworzą kolejne, różnie zabarwione warstwy. Warto spróbować wlać kolejne ciecze.

Zobacz także: Władysław Małachowski – Polak, który znany był bardziej pod obcobrzmiącym nazwiskiem

Płynny tort to świetna zabawa

Taki płynny tort bardzo podoba się dzieciom. Wskazane przeze mnie ciecze nie mieszają się. Każda ma nieco inną gęstość. Te o najmniejszej gęstości znajdą się wyżej, zaś te gęste, takie jak woda, utworzą niższe warstwy. Dokładnie tak jak w prawie Archimedesa. Nawet jeśli na początku niektóre warstwy zmieszają się, to po kilku minutach nastąpi rozdzielenie cieczy. Proponuję na pamiątkę wykonać fotografie naszego doświadczenia.

Zobacz także: Pierwsza mysz komputerowa obchodzi 53. urodziny. Nie zgadniecie, jak wyglądała

Prawo Archimedesa traktuje o sile wyporu płynów

Do kolejnego pokazu potrzebujemy niewielkiej buteleczki oraz nieco większego, szklanego naczynia, np. dużej szklanki. Tę szklankę napełniamy wodą. Do niewielkiej buteleczki, lub małej szklaneczki nalewamy gorącej wody zabarwionej czerwonym sokiem, lub barwnikiem z grubego flamastra. Gorąca woda ma mniejszą gęstość niż woda zimna i zgodnie z prawem Archimedesa zacznie się unosić w górę. Zjawisko jest naprawdę widowiskowe. Można je sfilmować i efekt pokazać na lekcji w szkole.

Zobacz także: Połomski zaprojektował ten dom. Sprzedał go znanemu architektowi. „Ten budynek jest historią”

Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >