Urlop rodzicielski w 2023 roku i zasady jego przyznawania będą inne niż do tej pory. Sprawdź, jakie zmiany zajdą w wyniku dyrektyw Unii Europejskiej.
Unia Europejska zmienia urlop rodzicielski
Zmiany, które czekają polskich rodziców zainicjowane zostały przez Unię Europejską. Chodzi o tzw. dyrektywę work-life balance, która zakłada równowagę między życiem zawodowym i prywatnym rodziców i opiekunów. Powodem wprowadzenia zmian w urlopach rodzicielskich jest wyrównanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Ale również promowanie partnerskiego podejścia do wychowywania dzieci. Dyrektywa UE w tej sprawie została przyjęta już w czerwcu 2019 r. Natomiast państwa członkowskie miały czas do 2 sierpnia 2022 roku, aby dostosować wewnętrzne przepisy do nowych regulacji. Polska przesunęła ten czas do 1 stycznia 2023 roku i zmiany zaczną obowiązywać od tego momentu.
Urlop Rodzicielski 2023 – co się zmienia?
Zwiększona zostanie długość takiego urlopu z 32 do 41 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka). Urlop rodzicielski będzie przysługiwał obojgu rodziców, jednak do tej pory ojciec dziecka mógł z niego skorzystać w przypadku, kiedy tamka wyraziła na to zgodę. Po zmianach z rodziców będzie mogło wziąć 2 miesiące takiego urlopu, które niewykorzystane – przepadną. Nie będzie natomiast takiej możliwości, że ojciec zrzeka się swojej części urlopu na rzecz matki. Rodzicie będą mogli podzielić sobie ten urlop na 5 części i będą mogli go wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 rok życia. Rodzicie dzieci ciężko i nieuleczalnie chorych będą mogli skorzystać z 65 dni urlopu rodzicielskiego. W czasie, kiedy pracownica lub pracownik będą na urlopie rodzicielskim, ich pracodawca nie będzie mógł podejmować żadnych przygotowań do zwolnienia urlopowanych pracowników.
Czy taki urlop jest płatny?
Urlop rodzicielski jest płatny. Może go wypłacać ZUS, gdy firma osoby ubiegającej się o urlop zatrudnia nie więcej niż 20 osób, w innych wypadkach robi to pracodawca. Wysokość zasiłku za cały okres urlopu rodzicielskiego będzie wynosić 70% podstawy wymiaru zasiłku. Jeśli pracownica złoży odpowiedni wniosek w terminie nie później niż 21 dni po porodzie, to miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wyniesie 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
ZOBACZ TEŻ: