Odprawa pośmiertna: Sprawdź, ile pieniędzy musi wypłacić pracodawca rodzinie swojego zmarłego pracownika. Dowiedz się, kto jest uprawniony do odebrania odprawy pośmiertnej, a kiedy jej wypłata nie przysługuje.
Spis treści:
Jeśli zdarzy się nieszczęście i umrze pracownik, to wówczas rodzina zmarłego może liczyć na choć częściową rekompensatę, czyli tzw. odprawę pośmiertną – świadczenie wypłacane przez pracodawcę.
Odprawa przysługuje rodzinie osoby, która zmarła w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania zasiłku chorobowego po jego ustaniu, lub przebywała na urlopie wypoczynkowym czy macierzyńskim. Odprawa przysługuje również wtedy, gdy zmarły był zatrudniony na podstawie umowy na okres próbny.
Pracodawca nie może odmówić wypłaty odprawy, nawet wtedy, gdy śmierć pracownika była skutkiem samobójstwa lub działania celowego.
Wysokość odprawy pośmiertnej
To, ile pieniędzy pracodawca musi wypłacić rodzinie zmarłego, zależy od stażu pracy zmarłego pracownika:
- jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat, to odprawa jest równa jego miesięcznej pensji;
- jeśli pracownik był zatrudniony przez co najmniej 10 lat, ale krócej niż 15, to rodzina otrzyma równowartość trzymiesięcznego wynagrodzenia;
- jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej przez 15 lat, wówczas odprawa jest równa jego półrocznej pensji.
Komu przysługuje odprawa pośmiertna?
Mogą ją otrzymać:
– małżonek
– inny członek rodziny, spełniający warunki konieczne do uzyskania renty rodzinnej, czyli:
- dzieci (własne i przysposobione) do lat 16., a jeśli kontynuują one naukę, to do 25 lat.;
- dzieci bez względu na wiek, o ile są całkowicie niezdolne do pracy;
- dzieci przyjęte na wychowywanie (również na zasadzie rodziny zastępczej);
- rodzice (w tym osoby przysposabiające lub ojczym czy macocha), jeśli są niezdolni do pracy lub ukończyły 50 lat, lub wychowują co najmniej jedno z powinowatych uprawnionych do renty po zmarłym.
Jeśli po zmarłym została tylko jedna uprawniona do odprawy osoba z rodziny, to przysługuje jej świadczenie równe połowie kwoty.
Gdy uprawnionych członków rodziny jest więcej, odprawę dzielą między siebie w równych częściach.
Kiedy odprawa pośmiertna nie przysługuje?
Pracodawca nie wypłaca tego świadczenia, jeśli wcześniej ubezpieczył zmarłego pracownika na życie, a członkom jego rodziny przysługuje odszkodowanie z ZUS-u, które wynosi co najmniej tyle, co wyliczona wysokość odprawy pośmiertnej. Jeśli odszkodowanie z ZUS-u jest niższe od odprawy, to wtedy pracodawca ma obowiązek wyrównać tę różnicę.
Przeczytaj:
Odprawa pośmiertna: podstawy
Ile wynosi odprawa pośmiertna?
To zależy od stażu pracy: jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat, to odprawa jest równa jego miesięcznej pensji.
Kto otrzymuje odprawę pośmiertną?
Małżonek albo inny członek rodziny, spełniający warunki konieczne do uzyskania renty rodzinnej.
Kiedy przysługuje odprawa pośmiertna?
Odprawa przysługuje rodzinie osoby, która zmarła w czasie trwania stosunku pracy lub m.in. w czasie pobierania zasiłku chorobowego po jego ustaniu.