Unia Europejska otwiera się na turystów z kolejnych krajów - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Unia Europejska otwiera się na turystów z kolejnych krajów

Unia Europejska otwiera się na turystów z kolejnych krajów

,

Ambasadorowie 27 państw Unii Europejskiej w Brukseli zatwierdzili dodanie ośmiu nowych krajów i terytoriów do białej listy bezpiecznych państw, z których dozwolone będą podróże, nawet gdy nie są niezbędne.

Do Australii, Izraela, Japonii, Nowej Zelandii, Rwandy, Singapuru, Korei Południowej i Tajlandii dołączą: Albania, Macedonia Północna, Serbia, Liban, Stany Zjednoczone, Tajwan, Makau i Hongkong.

Wielka Brytania pominięta

Na unijnej liście bezpiecznych krajów nie znalazła się Wielka Brytania, gdzie prawie połowa populacji jest już w pełni zaszczepiona przeciwko koronawirusowi.

Źródła dyplomatyczne Unii Europejskiej podały, że chociaż liczba przypadków COVID-19 na 100 000 osób w Wielkiej Brytanii mieści się w kryteriach umieszczenia na liście, ale przeszkodą okazał się wykładniczy wzrost infekcji wariantem Delta.

– Istnieją poważne obawy dotyczące wariantu Delta i szybkiego wzrostu liczby przypadków – powiedział unijny dyplomata.

Nieumieszczenie Wielkiej Brytanii na liście bezpiecznych krajów oznacza, że z powodu wariantu Delta te podróże z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej, które nie są niezbędne, nie są wskazane.

Rząd Wielkiej Brytanii na początku tego tygodnia opóźnił o cztery tygodnie plan zniesienia ograniczeń dotyczących koronawirusa z powodu rosnącej liczby infekcji. Niedawny wzrost liczby przypadków COVID-19 na Wyspach jest związany z wariantem Delta odkrytym po raz pierwszy w Indiach, który uważa się za około 60% bardziej zakaźny niż poprzednie warianty wirusa.

Kraje Unii Europejskiej mogą podejmować własne działania

Od poszczególnych krajów Unii Europejskiej zależy teraz, w jaki sposób wdrożą wytyczne i zezwolą turystom spoza Unii na wjazd. Kraje unijne mogą podejmować własne działania, dotyczące przyjmowania gości z zagranicy. Od 1 lipca na terenie Unii Europejskiej będą funkcjonować unijne certyfikaty COVID umożliwiające podróżowanie, które potwierdzają, że ktoś został zaszczepiony, ma negatywny wynik testu lub wyzdrowiał po zakażeniu COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Kilka krajów członkowskich Unii, m.in. Grecja, Włochy i Hiszpania, już otworzyło się na turystów z zagranicy z dowodem szczepienia, dowodem negatywnego testu na COVID19 lub połączeniem obu.

Przeczytaj tez:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >