1 września uczniowie wracają do szkół. Ministerstwo Edukacji i Nauki ujawniło zasady organizowania egzaminów i rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w warunkach pandemii.
Minister Edukacji i Nauki podpisał dwa rozporządzenia w sprawie powrotu uczniów do szkół. Od 1 września wszyscy uczniowie i słuchacze wrócą do szkół i będą do nich uczęszczać na dokładnie tych samych zasadach, które obowiązywały przed pandemią koronawirusa.
Minister edukacji podpisał rozporządzenia:
- w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19;
- w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Określają one sposób realizacji obowiązku oświatowego w roku szkolnym 2021/2022 w czasie wciąż trwającej pandemii koronawirusa.
Egzaminy
Jeśli chodzi o egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny, to zostaną one przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w załącznikach do rozporządzenia wydanego na podstawie art. 30c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Egzamin ósmoklasisty w 2022 roku odbędzie się w maju (miesiąc później niż zwykle), co ma dać szkołom więcej czasu na jego przygotowanie a uczniom więcej czasu na naukę.
W 2022 roku nie zostanie przeprowadzony egzamin ósmoklasisty z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Ponieważ w roku szkolnym 2021/2022 nie będzie egzaminu ósmoklasisty z czwartego przedmiotu do wyboru, to zmieni się również punktacja: maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania za wyniki egzaminu ósmoklasisty powinna być równa maksymalnej liczbie punktów możliwych do uzyskania łącznie za uzyskanie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem i za oceny z obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz za osiągnięcia ucznia. Maksymalnie można będzie uzyskać 100 punktów. Wyniki z egzaminu ósmoklasisty z: języka polskiego i matematyki mnoży się przez 0,35. Oznacza to, że kandydat może z tych przedmiotów uzyskać maksymalnie po 35 punktów, czyli w sumie 70 punktów. Natomiast wynik z języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3 – co oznacza, że kandydat może z tego przedmiotu uzyskać maksymalnie 30 punktów.
Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku kandydatów do szkół ponadpodstawowych, których zwolniono z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty lub do danego przedmiotu (przedmiotów) objętego tym egzaminem. Zachowano zasadę, że na punkty przeliczane będą oceny wymienione na świadectwie ukończenia szkoły z zajęć edukacyjnych, z których przeprowadzany jest egzamin ósmoklasisty. Nie zmieni się również to, że maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania po przeliczeniu ocen z zajęć edukacyjnych wymienionych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej jest równa maksymalnej liczbie punktów możliwych do uzyskania z danego przedmiotu objętego egzaminem ósmoklasisty przez ucznia, który przystąpił do egzaminu ósmoklasisty.
Matury 2022
Tak samo jak w 2021 roku matura odbędzie się tylko w części pisemnej. Jednak przystępujący do niej absolwenci będą mieli obowiązek przystąpienia w 2022 r. do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Egzamin maturalny w części ustnej będą mogły przystąpić tylko osoby aplikujące na uczelnie zagraniczne. Muszą one przystąpić do części ustnej z języka obcego nowożytnego, aby zrealizować postanowienia umowy międzynarodowej.
Kiedy matura będzie zdana?
Podczas matury w 2022 roku egzamin zostanie uznany, jeśli absolwent uzyska z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania i przystąpi do egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Absolwenci, którym poprzednio nie udało się zdać matury, mogą do 31 maja 2022 roku złożyć wniosek o wydanie świadectwa dojrzałości do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Będą miały do tego prawo osoby, które w poprzednich latach z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej otrzymały co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania oraz przystąpiły do części pisemnej egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego, albo w poprzednich latach z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej otrzymały co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania.
Jak długo można przystępować ponownie do matury?
Jeśli dana osoba nie zda egzaminu maturalnego (z przedmiotu lub przedmiotów obowiązkowych, w tym również w przypadku niezdania egzaminu maturalnego w części ustnej) może ponownie przystąpić do egzaminu z tego przedmiotu lub przedmiotów, w okresie 5 lat od pierwszego egzaminu maturalnego, licząc od października roku, w którym absolwent przystąpił do egzaminu maturalnego po raz pierwszy. Po upływie tego terminu absolwent, aby uzyskać świadectwo dojrzałości, musi przystąpić do egzaminu maturalnego w pełnym zakresie.
Sprawdź też:
Szkoła, matury i egzamin ósmoklasisty - co się zmienia w 2022 roku?
Jaka część matury obowiązkowa w 2022 roku?
W 2022 roku, tak samo jak w 2021 roku matura odbędzie się tylko w części pisemnej. Jednak przystępujący do niej absolwenci będą mieli obowiązek przystąpienia w 2022 r. do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Ile punktów potrzeba do zdania matury?
Podczas matury w 2022 roku egzamin zostanie uznany, jeśli absolwent uzyska z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania i przystąpi do egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Do kiedy można ponownie przystąpić do matury?
Absolwent może ponownie przystąpić do egzaminu z niezdanego przedmiotu lub przedmiotów w okresie 5 lat od pierwszego egzaminu maturalnego, licząc od października roku, w którym absolwent przystąpił do egzaminu maturalnego po raz pierwszy.