Szczęście ma ogon i cztery łapy. Te psy mieszczą się w filiżance!
Strona główna » Szczęście ma ogon i cztery łapy. Te psy mieszczą się w filiżance!

Szczęście ma ogon i cztery łapy. Te psy mieszczą się w filiżance!

Jamniki, maltańczyki, charty, dalmatyńczyki, a nawet kundelki. Każda z tych ras może czymś zaskoczyć! Okazuje się, że nie ciągle nie poznaliśmy wszystkich tajemnic naszych sympatycznych pupili. Czy wiecie, jak długo żyją psy? Lub jaka rasa należy do najmniejszych czworonogów na świecie? Wyjaśniamy!

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Nie ma w tym ani krzty przesady, bowiem zwierzęta te należą do jednych z najwierniejszych towarzyszy na świecie. Niektóre z naszych czworonogów mają swoje przyzwyczajenia i lęki, inne są odważne i służą ludziom. Niezależnie od tego, jakie przymioty posiadają nasze psy, każdy z nich jest absolutnie wyjątkowy. Oto ciekawostki ze świata naszych pupili.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Jak długo żyją psy?

Gdyby nasze czworonogi umiały mówić, moglibyśmy się od nich sporo nauczyć. Niestety, w porównaniu z ludźmi, nasi kudłaci przyjaciele nie żyją dostatecznie długo. Jak można przeczytać na portalu National Geographic, brytyjscy naukowcy obliczyli średnią długość życia psów na terenie Wielkiej Brytanii. Z wynikami ich badań możemy się zapoznać na łamach czasopisma naukowego „Scientific Reports”. Okazuje się, że niektóre czworonogi dożywają nawet 15 lat!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo…

Ze względu na uwarunkowania genetyczne, najkrócej żyjącymi psami są buldogi francuskie (około 4/5 lat). Najbardziej długowieczne są z kolei yorkshire terriery i jack russell terriery (około 13 lat). Najdłużej żyjącym psem w historii jest Bobi, który mieszka w Portugalii. Urodził się 11 maja 1992 roku. W momencie, gdy trafił do Księgi Rekordów Guinnessa miał 30 lat i 267 dni!

Zobacz także: To potrafią robić małpy. Fakty o człekokształtnych mogą zaskakiwać

Ciekawostki o czworonogach. Czy wszystkie są kanapowcami?

Największe psy na świecie nie mają zbyt wiele wspólnego z popularnymi „kanapowcami”. Do tych olbrzymów zaliczają się takie rasy jak: mastiff tybetański, kangal, mastiff neapolitański, bernardyn, owczarek kaukaski, nowofundland, mastiff hiszpański, wilczarz irlandzki, mastiff angielski, a także dog niemiecki.

Niektóre psy rasowe, hoduje się z ukierunkowaniem na miniaturyzację. Niewielki rozmiar pupili, często wiąże się jednak z różnymi chorobami genetycznymi. Najmniejszy pies na świecie zamieszkuje obecnie Puerto Rico. Waży zaledwie 500 gramów i mierzy mniej niż 10 cm. Do najmniejszych psów na świecie zalicza się takie rasy jak: chihuahua, pudel miniaturowy, jaminik miniaturowy i króliczy, maltańczyk, shih tzu, papillon, bichon frise, szpic miniaturowy/pomeranian, pinczer miniaturowy, a także yorkshire terrier.

Zobacz także: Stoimy na szczycie organizmów żywych. A przynajmniej… tak nam się wydaje!

Czy wiecie, jakie są nasze rodzime rasy psów? Jest ich aż pięć! Do polskich czworonogów możemy zaliczyć takie rasy jak: polski owczarek nizinny, chart polski, gończy polski, ogar polski, a także owczarek podhalański.

Co ciekawe, istnieją także rasy całkowicie lub częściowo pozbawione sierści. Sympatyczni łysole to: nagi pies meksykański, grzywacz chiński, amerykański terier bezwłosy, a także nagi pies peruwiański.

Zobacz także: Tajemnice ludzkiego mózgu. Mało kto wie, jakie kryje możliwości

Dlaczego one to robią? Wyjaśniamy niektóre zachowania psów

  • Obwąchiwanie okolicy, a nawet… krocza. Węch jest najważniejszym zmysłem psów. Czworonogi używają nosa, by zebrać jak najwięcej informacji z otoczenia. Pierwsze spotkanie pupila z nową osobą, może skutkować wąchaniem jej okolic intymnych. To tam znajduje się największe stężenie feromonów, co pozwala zwierzakowi na zebranie najciekawszych informacji o nowym człowieku.
  • Tarzanie się w cuchnących rzeczach. Istnieje wiele teorii na temat takiego zachowania zwierzaka. Jedną z nich jest chęć zwrócenia na siebie uwagi opiekuna, a inną… zwyczajna przyjemność płynąca z nowego zapachu.

Zobacz także: Edmund Zaliński brał udział w wojnie secesyjnej. To on wymyślił saperkę

  • Szczekanie, dreszcze i pisk podczas snu. Podobnie jak ludzie, nasi pupile także mają sny. Niektóre z nich są naprawdę kolorowe! Dziwne zachowanie czworonoga może nas zaniepokoić, jednak nie powinniśmy się obawiać. Ma to związek z wejściem w fazę snu zwaną REM (marzeń sennych).
  • Kręcenie się w miejscu przed wypróżnieniem. Psy przygotowują sobie w ten sposób odpowiednie miejsce do załatwienia potrzeby. Sprawdzają, czy nie przeszkodzi im żadna wystająca trawka lub gałązka, uklepując podłoże. Krążenie wzmaga także ich perystaltykę jelit i ułatwia im defekację.

Zobacz także: Quiz. Filmowy PRL w trzech hasłach. 10/12 kultowych produkcji to mus!

Czy masz psa?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Zobacz więcej >