Stoimy na szczycie organizmów żywych. A przynajmniej... tak nam się wydaje! - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Stoimy na szczycie organizmów żywych. A przynajmniej… tak nam się wydaje!

Stoimy na szczycie organizmów żywych. A przynajmniej… tak nam się wydaje!

Jesteśmy panami Ziemi. Mamy wspaniały mózg i kończyny. Stoimy na szczycie organizmów żywych. W każdym razie tak nam się wydaje. A może to tylko nasze wyobrażenie?

Jakie są największe organizmy żywe na Ziemi? Słonie? Wieloryby? W rzeczywistości prawdopodobnie największe organizmy to…grzyby! I nie chodzi o całkiem spore, smaczne owocniki grzybów, które zjadamy w zupie.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl! 

Organizmy na Ziemi wciąż kryją wiele tajemnic

Ważne jest to, co pod ziemią. Niezauważalne na ogół grzybnie mogą mieć rozmiary liczone w kilometrach i masę w tysiącach ton. Znaleziono takie twory w amerykańskim stanie Oregon i Michigan. Taka grzybnia to jeden organizm. Tym, co może zadziwiać, jest fakt, że grzyby nie są roślinami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: W Szczecinie stoi jego pomnik. Nie wiadomo nawet, czy Jan z Kolna w ogóle istniał

Te organizmy są niezbędne w przyrodzie i wciąż nas zaskakują. Żyją w glebie lasów tropikalnych i na Spitsbergenie. Osiedlają się nawet na nagich skałach. Potrafią rozkładać twardą ligninę, czyli składnik zdrewniałych części roślin, ale także pozostałości ropy naftowej, niektóre tworzywa sztuczne, a ponoć nawet trotyl.

Zobacz także: Młodzi naukowcy nie próżnują. W laboratoriach powstają nowe pomysły

Większość, czyli 90 proc. grzybów, wciąż pozostaje nieodkryta. Ileż to lat pracy dla tysięcy naukowców. Zarodniki grzybów są wszędzie. Wpływają na pogodę i na nasze samopoczucie. Dostarczają nam substancji odżywczych, ale mogą być także szkodliwe.

Zapraszamy do wysłuchania całego odcinka!

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj wszystkich odcinków programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste”.

Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.

Słuchaj programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste” od poniedziałku do piątku o 10:30 tylko w Radiu Pogoda.

Miałem zaszczyt i przyjemność poznać kilku polskich mykologów. O grzybach mogą opowiadać bez końca. To nie jest praca, to miłość do organizmów, które są absolutnie niezwykłe. Poznanie działania tych organizmów to szansa na ułatwienie życia, na znalezienie rozwiązań potrzebnych w medycynie, w przemyśle spożywczym i wielu innych.

Zobacz także: Odbierasz telefon na mrozie? Lepiej na to uważaj! [LISTA]

Czy interesujesz się biologią?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl! 

Zobacz więcej >