To potrafią robić małpy. Fakty o człekokształtnych mogą zaskakiwać - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » To potrafią robić małpy. Fakty o człekokształtnych mogą zaskakiwać

To potrafią robić małpy. Fakty o człekokształtnych mogą zaskakiwać

Choć człowiek nie pochodzi bezpośrednio od małpy, wiele go z nimi łączy. Podobnie jak ludzie człekokształtne umieją odczuwać emocje, rozpoznawać się w lustrze, a nawet liczyć. O których zdolnościach tych ssaków jeszcze nie wiemy?

Małpy to jedne z najbliższych krewnych człowieka. Ich naturalnym środowiskiem są tropikalne lasy deszczowe Afryki, Azji oraz Ameryki Południowej, choć nieliczne człekokształtne występują także w Europie. Najczęściej żyją stadach lub w grupach rodzinnych, a między poszczególnymi osobnikami obowiązuje rozbudowana struktura społeczna, której przewodniczy najsilniejszy samiec.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Na świecie żyje około 260 różnych gatunków małp. Do najbardziej znanych z nich należą szympansy, orangutany, pawiany i makaki. Jak dużo wiesz na temat tych ssaków? Oto kilka faktów, o których mogłeś nie mieć pojęcia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo…

Zobacz także: Stoimy na szczycie organizmów żywych. A przynajmniej… tak nam się wydaje!

Czym żywią się małpy?

Wbrew pozorom małpy nie jedzą tylko bananów. Ich dieta potrafi być bardzo zróżnicowana i zależy w dużej mierze od gatunku. Niektóre małpokształtne są wszystkożerne, inne uwielbiają owoce, a jeszcze innym najbardziej smakują liście bądź owady. Część małp spożywa również mięso – najczęściej pod postacią ptasich jaj.

Która małpa jest największa?

Małpy różnią się od siebie wielkością. Najmniejsze z nich – pigmejki – ważą zaledwie 120 g, podczas gdy największe gatunki tych zwierząt osiągają wagę nawet 200 kg! Największym człekokształtnym na Ziemi jest goryl górski. W pozycji stojącej długość jego ciała sięga prawie dwóch metrów. Niestety populacja tych ssaków wynosi zaledwie około 1000 osobników, dlatego grozi im wyginięcie.

Zobacz także: Tajemnice ludzkiego mózgu. Mało kto wie, jakie kryje możliwości

Czy małpy są podobne do ludzi?

Choć ludzie nie pochodzą bezpośrednio od małp, szacuje się, że przed 30 milionami lat mieliśmy wspólnego przodka. Z tego powodu z człekokształtnymi wiele nas łączy. Jak się okazuje, z szympansami i gorylami dzielimy aż 98 procent genów. Dzięki temu małpa, podobnie jak człowiek, ma dobrze rozwinięty mózg i cechuje się dużą inteligencją.

Zobacz także: Edmund Zaliński brał udział w wojnie secesyjnej. To on wymyślił saperkę

Małpy wykazują także zaawansowane zdolności poznawcze. Wiele z nich potrafi używać prostych narzędzi, naśladować cudze zachowania, a nawet rozwiązywać proste problemy. Podobnie jak ludzie, używają także bogatej komunikacji niewerbalnej. Dzięki gestom, mimice i postawom ciała są one zdolne do wyrażania różnorodnych emocji oraz intencji.

Czy lubisz oglądać filmy przyrodnicze?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Autor:

Zobacz więcej >