Szczepionka Pfizer-BIONTech 10 razy skuteczniejsza niż Sinovac - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Szczepionka Pfizer-BIONTech 10 razy skuteczniejsza niż Sinovac

Szczepionka Pfizer-BIONTech 10 razy skuteczniejsza niż Sinovac

Badania naukowców z Uniwersytetu w Hongkongu wykazały, że szczepionka przeciw COVID-19 Pfizer-BIONTech wytwarza 10 razy więcej przeciwciał niż preparat chińskiej firmy Sinovac.

Naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu zarejestrowali 1442 zaszczepionych pracowników służby zdrowia z różnych placówek medycznych w całym kraju. Raport z badania, który opublikowali w czasopiśmie naukowym Lancet, wyszczególnia wyniki 93 osób, dla których uzyskano pełne dane na temat stężenia przeciwciał przed zaszczepieniem oraz po pierwszej i po drugiej dawce.

Znaczny wzrost poziomu przeciwciał już po I dawce Comirnaty

63 uczestników (55,6 proc. mężczyzn, mediana wieku 37 lat, zakres 26–60 lat) zostało w pełni zaszczepionych preparatem Comirnaty Pfizer-BIONTech. Pozostałych 30 (23,3 proc. mężczyzn, mediana wieku 47 lat, zakres 31–65 lat) otrzymało dwie dawki preparatu Coronavac chińskiej firmy Sinovac. Comirnaty Pfizer-BIONTech jest szczepionką mRNA, natomiast Coronavac firmy Sinovac jest tradycyjną szczepionką inaktywowaną.

U osób, które otrzymały szczepionkę Pfizer-BIONTech, stężenie przeciwciał „znacznie wzrosło po pierwszej dawce, a następnie ponownie wzrosło po drugiej dawce” – napisali naukowcy. W przeciwieństwie do nich uczestnicy badania zaszczepieni przeparatem Sinovac „mieli niskie stężenia po pierwszej dawce, wzrastające do umiarkowanych po drugiej dawce”.

Badacze wykorzystali dwa testy do oceny poziomu przeciwciał. Jeden jest znany jako ELISA, który wykrywa przeciwciała, które wiążą się z domeną wiążącą receptor białka wypustki. Drugi to test sVNT, który mierzy przeciwciała neutralizujące wirusy powstałe w wyniku szczepienia.

Na koniec naukowcy z Hongkongu zbadali podzbiór 12 uczestników z każdej kohorty, Pfizer i Sinovac, przy użyciu testu serologicznego PRNT, który mierzy miana przeciwciał neutralizujących swoistych dla wirusa.

Ci, którym podano szczepionkę Pfizer-BIONTech, mieli prawie 10 razy więcej przeciwciał (269) w porównaniu z tymi, którzy otrzymali Sinovac (27), co zdaniem autorów raportu może przekładać się na znaczne różnice w skuteczności szczepionki. Autorzy podkreślili w podsumowaniu, że przedstawione przez nich dane są wstępne i nie zawierają informacji o innych potencjalnych korelatach ochrony, takich jak limfocyty T.

Wyniki badania nie powinny zniechęcać szczepionek inaktywowanych

Jeden z autorów raportu, epidemiolog prof. Ben Cowling, powiedział, że badanie nie powinno zniechęcać ludzi do zaszczepiania się preparatem Sinovac.

– To, co doskonałe, nie może być wrogiem dobrego – powiedział w wywiadzie dla AFP. – Zdecydowanie lepiej jest zaszczepić się preparatem inaktywowanym, niż czekać i się nie szczepić. Inaktywowana szczepionka uratowała wiele istnień.

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >