Szczepienia na COVID: FDA zezwoliła na drugi booster dla osób 50+ - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Szczepienia na COVID: FDA zezwoliła na drugi booster dla osób 50+

Szczepienia na COVID: FDA zezwoliła na drugi booster dla osób 50+

FDA wydała zgodę na podawanie na drugiego boostera szczepionki przeciw COVID wszystkim osobom w wieku 50 lat i starszym. Drugą dawkę przypominającą otrzymał już prezydent Biden.

Osoby w tej grupie wiekowej mogą otrzymać dodatkową dawkę co najmniej cztery miesiące po pierwszej dawce przypominającej. Do drugiego boostera zakwalifikowano również osoby w wieku 12 lat i starsze z pewnymi niedoborami odporności.

Prezydent Biden: boostery to dodatkowy poziom ochrony

Drugą dawkę przypominającą Pfizer-BioNTech przeciwko koronawirusowi otrzymał wczoraj Joe Biden. Prezydent USA, który ma 79 lat, pod koniec września przyjął pierwszy booster firmy Pfizer.

„Wiemy, że boostery mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia dodatkowego poziomu ochrony” – powiedział prezydent Biden po otrzymaniu szczepionki.

Drugi booster znacząco zmniejsza śmiertelność chorych na COVID

Najsilniejsze dane na poparcie tej decyzji amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) pochodzą z opublikowanego niedawno badania izraelskiego, które nie zostało jeszcze zweryfikowane. W tym roku w ciągu 40 dni naukowcy zbadali śmiertelność na COVID wśród ponad pół miliona dorosłych w wieku od 60 do 100 lat, którzy otrzymali co najmniej jedną dawkę przypominającą. Po tym badaniu naukowcy stwierdzili, że wskaźnik śmiertelności był znacznie niższy wśród osób, które otrzymały dodatkową dawkę przypominającą.

Spośród 234 868 osób, które miały tylko jedną dawkę przypominającą, 232 osoby zmarły na COVID. Spośród 328 597 osób, które otrzymały drugi booster, ​​na COVID zmarły tylko 92 osoby.

Eksperci FDA zbadali również modele statystyczne, które sugerowały, że jeśli liczba zakażeń koronawirusem ponownie wzrośnie późną wiosną lub latem, druga dawka przypominająca może uratować tysiące istnień ludzkich i zapobiec dziesiątkom tysięcy hospitalizacji.

Po szczepionce Johnson & Johnson booster mRNA

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zaleciło też, aby wszystkie osoby dorosłe, które otrzymały dawkę początkową oraz booster szczepionki Johnson & Johnson co najmniej cztery miesiące temu, zostały zakwalifikowane do drugiej dawki przypominającej jednej ze szczepionek mRNA. Grupa ta może obejmować ponad 1,4 miliona osób w USA. CDC powołało się na nowe dane, które wykazały, że szczepionka Johnson & Johnson była mniej skuteczna niż dwie pozostałe.

Siła dawki przypominającej słabnie w ciągu 3-6 miesięcy

Zarówno Pfizer, jak i Moderna opowiedziały się za drugim boosterem. Pfizer i BioNTech twierdzą, że dane zebrane podczas fali Omikron wykazały, że siła ich pierwszej dawki przypominającej słabnie w ciągu trzech do sześciu miesięcy zarówno w przypadku infekcji objawowej, jak i ciężkiej choroby.

Panel ekspertów FDA ma zebrać się 6 kwietnia, aby przedyskutować amerykańską strategię podawania boosterów. Eksperci sugerują, że mogą być potrzebne dodatkowe szczepienia przeciw COVID jesienią, podobnie jak w przypadku grypy.

Być może w przyszłym miesiącu FDA podejmie decyzję, czy zezwolić na szczepionkę dla najmłodszych dzieci w USA – jedynej grupy, która wciąż nie kwalifikuje się do szczepień. Moderna planuje w nadchodzących tygodniach przedstawić dane swoich badań klinicznych dwudawkowego schematu szczepień dla dzieci poniżej 6. roku życia. Pfizer i BioNTech poinformowały, że w kwietniu spodziewają się wyników badania trzydawkowego schematu szczepienia dzieci poniżej 5 roku życia.

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >