Spierzchnięte usta - jak sobie z nimi poradzić? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Spierzchnięte usta – jak sobie z nimi poradzić?

Spierzchnięte usta – jak sobie z nimi poradzić?

,

Spierzchnięte usta to problem uaktywniający się zwłaszcza jesienią i zimą. Zobacz, jakie są jego przyczyny i co może pomóc.

Niższe temperatury na dworze, wiatr oraz przymrozki sprawiają, że coraz więcej osób skarży się na spierzchnięte usta. Ich objawy to m.in. złuszczanie się i pękanie skóry na wargach, przesuszone kąciki, zaczerwieniona i piekąca skóra dookoła, a nawet krwawienie. 

Warto pamiętać, że skóra ust jest bardzo cienka i delikatna. Ponadto nie ma gruczołów potowych, a gruczoły łojowe, które dbają o natłuszczenie są nieliczne. Co więcej skóra ust nie produkuje melaniny, która zapewnia ochronę przeciwsłoneczną. Wszystko to razem powoduje, że nasze usta są znacznie bardziej narażone na podrażnienia.

Spierzchnięte usta – przyczyny

Za ten problem wini się powszechnie pogodę. Kiedy temperatura spada i pogarszają się warunki atmosferyczne faktycznie nasze usta nie mają łatwo. Warto jednak zaznaczyć, że przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Zalicza się do nich m.in.:

  • wspomniane wyżej warunki atmosferyczne – jednak nie tylko mróz, ale również wysoka temperatura może prowadzić do przesuszania się skóry na ustach
  • nawyki, często kompulsywne np. oblizywanie ust na wietrze i mrozie albo nerwowe przygryzanie warg
  • klimatyzacja, np. w samochodzie lub pracy
  • odwodnienie organizmu
  • niedobory witamin lub innych składników odżywczych

Dlatego jeśli borykamy się z problemem spierzchniętych ust warto przyjrzeć się swoim nawykom czy odżywianiu. Oblizywanie suchych warg na mrozie przyniesie wyłącznie krótkotrwałą ulgę, a w perspektywie pogorszy jedynie problem. Tak samo będzie jeśli pozwolimy sobie na nerwowe gryzienie czy skubanie.

Niedobory witaminy A, B i C oraz magnezu i wapnia również wpływają na stan naszych ust. Jeśli problem nie mija pomimo zastosowania produktów zewnętrznych warto udać się do lekarza, żeby sprawdzić morfologię krwi.

Warto również wspomnieć, że spierzchnięte czy popękane usta mogą być objawem reakcji alergicznej, np. na nową szminkę. Należy wtedy niezwłocznie przestać używać kosmetyku i zobaczyć, czy stan naszych warg się poprawi. Oczywiście w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.

Jak sobie pomóc?

Na szczęście sposobów na walkę ze spierzchniętymi ustami jest wiele. W aptekach, drogeriach i sklepach internetowych znajdziemy mnóstwo produktów, które pomogą nam uporać się z tym problemem.

Warto przede wszystkim zaopatrzyć się w nawilżającą maść zawierająca witaminę A i E. Zrezygnujmy również z używania kosmetyków kolorowych oraz tych zawierających alkohol. W sklepach na pewno znajdziemy naturalne pomadki i balsamy ochronne do ust, które nie tylko pomogą, ale będą w dodatku pięknie pachnieć. Wybierając produkty na spierzchnięte usta zwróćmy szczególną uwagę czy zawierają takie składniki jak:

  • masło shea
  • olejek arganowy lub kokosowy
  • oliwę z oliwek

Powyższe składniki doskonale bowiem nawilżają, więc ich wpływ na nasze spierzchnięte usta będzie zbawienny.

Warto zastosować także domowe sposoby, jak np. delikatny peeling z miodu. Wystarczy nałożyć go na usta, wmasować a potem… zjeść. 

Zobacz też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >