Rosyjska sonda Łuna-25 rozbiła się na Księżycu - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Rosyjska sonda Łuna-25 rozbiła się na Księżycu

Rosyjska sonda Łuna-25 rozbiła się na Księżycu

Rosyjska sonda kosmiczna Łuna-25 przestała istnieć. Rozbiła się na Księżycu po tym, jak weszła na niekontrolowaną orbitę. Niedawno pojawiły się informacje, że na statku mogło dojść do awarii. Wyjaśnianiem przyczyn tego zdarzenia zajmie się specjalnie powołana międzyresortowa komisja.

,

Zadaniem sondy kosmicznej Łuna-25 miało być zbadanie powierzchni Księżyca, a także dowiedzenie, że w kraterach w regionie bieguna południowego znajduje się lód wodny. Obecność wody ma ogromne znaczenie i będzie decydująca przy planowaniu przyszłych, załogowych misji na Księżyc. Początkowo Rosjanie współpracowali razem z NASA. Ci drudzy zerwali wspólny projekt na krótko po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.   

Zobacz także: Kim była „Anna Maria” z piosenki Krajewskiego? Długo skrywał ten sekret

Rosyjska sonda Łuna-25 rozbiła się na powierzchni Księżyca

Rosyjska sonda Łuna-25 rozbiła się na Księżycu – czytamy w komunikacie Reuters, który powołuje się na doniesienia rosyjskiej agencji informacyjnej TASS.

Roskosmos potwierdził te doniesienia i chwilę później opublikował oświadczenie.

Sonda weszła na niekontrolowaną orbitę i przestała istnieć w wyniku zderzenia z powierzchnią Księżyca – informuje Roskosmos.

Zobacz także: Andrzej Rosiewicz wciąż występuje. 79-letni artysta nie ma wyjścia

Kosmiczna awaria – sonda Łuna-25

Roskosmos nie podał szczegółów zaistniałej awarii. Zapewnił jednak, że sytuację bada grono specjalistów.

Dzisiaj, zgodnie z programem lotu AMS Łuna-25, o 14:10 czasu moskiewskiego został wyemitowany impuls w celu przeniesienia stacji na orbitę przedodlotową. Podczas operacji na pokładzie automatycznej stacji wystąpiła sytuacja awaryjna, która nie pozwoliła na wykonanie manewru z określonymi parametrami – poinformował Roskosmos cytowany przez agencję Tass.

Łuna-25 to pierwszy od blisko 50 lat rosyjski lądownik, który został wystrzelony w stronę Księżyca. Sonda została wystrzelona 11 sierpnia z kosmodromu Wostocznyj, który znajduje się w obwodzie amurskim. Weszła ona w orbitę księżyca 16 sierpnia i miała wykonać miękkie lądowanie na biegunie południowym księżyca. Coś jednak poszło nie tak.

Zobacz także: Quiz. Czy pamiętasz piosenki Piotra Szczepanika? 6/10 to minimum!

Lądownik miał za zadanie zbadać kratery Księżyca i wygrać z Indiami

Planowo, lądownik miał wylądować na powierzchni Księżyca 21 sierpnia, jednak w wyniku nieplanowanego incydentu, nie dojdzie to do skutku. Czas lądowania sondy miał dla Rosjan ogromne znaczenie sentymentalne, ponieważ chcieli wyprzedzić Indie. Od lat toczą oni spór i ścigają się w tej kwestii – lądownik Chandryaan-3 ma wylądować na Księżycu 23 sierpnia.

Zobacz także: Przepis na jędrne i chrupkie kurki na masełku. Rozpływają się w ustach!

Więcej o bieżącej sytuacji dowiesz się więcej z wiadomości Radia Pogoda! 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >