Psy oceniają swoich właścicieli - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Psy oceniają swoich właścicieli

Psy oceniają swoich właścicieli

Naukowcy z Japonii odkryli, że psy, zwłaszcza suczki, dostrzegają, kiedy ludzie zachowują się niekompetentnie, i te obserwacje wpływają na ich zachowanie.

Jeśli chcesz mieć psa, ale wolałbyś, żeby twój czworonożny przyjaciel nie patrzył na ciebie z politowaniem, gdy sobie z czymś nie radzisz, wybierz psa płci męskiej. Okazuje się, że psy uważnie nas obserwują i dostrzegają nasze błędy. Jednak nie wszystkie – to zależy od płci. Wnikliwej ocenie poddają nas przede wszystkim suczki. Udowodnili to japońscy naukowcy, którzy przeprowadzili eksperyment, by sprawdzić, czy i jak nasi czworonożni przyjaciele oceniają ludzkie kompetencje. Wyniki swoich badań opisali w czasopiśmie Behavioural Processes.

Psy, zwłaszcza suczki, oceniają kompetencje ludzi

Aby zbadać tę kwestię, pokazali 30 psom dwóch aktorów manipulujących przezroczystym pojemnikiem. Jeden z nich odgrywał rolę osoby kompetentnej i bez problemu zdjął wieczko, by wyjąć przedmiot z pojemnika. Drugiemu (ten odgrywał osobę niekompetentną) nie udało się otworzyć pojemnika. Po chwili aktorzy powtórzyli próby z innymi pojemnikami – i znów aktor odgrywający osobę kompetentną bez problemu otworzył pojemnik, a niekompetentny nie poradził sobie z jego otwarciem. W kolejnej próbie obaj aktorzy jednocześnie próbowali otworzyć pojemniki tym razem zawierające jedzenie dla psów. Okazało się, że zwierzęta, w szczególności suki, skupiły się na uważnym obserwowaniu osoby kompetentnej i częściej podchodziły do właśnie do niej, tak jakby liczyły na to, że to właśnie ona otworzy słoik z przysmakami. Gdy ten sam eksperyment powtórzono z pustymi pojemnikami, czworonogi niezależnie od płci nie wykazywały preferencji.

Wynik ten sugeruje, że psy mogą rozpoznawać różne poziomy kompetencji u ludzi i te obserwacje wpływają na ich zachowanie. Naukowcy odnotowali wyraźne różnice w zdolnościach oceniania kompetencji ludzi w zależności od ich płci. Suczki zdecydowanie lepiej radziły sobie z oceną i wyborem bardziej kompetentnych osób.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >