Podróże: najlepsze kierunki na wyjazd w 2022 roku według Lonely Planet [TOP 10] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Podróże: najlepsze kierunki na wyjazd w 2022 roku według Lonely Planet [TOP 10]

Podróże: najlepsze kierunki na wyjazd w 2022 roku według Lonely Planet [TOP 10]

,

Sprawdź najlepsze kierunki turystyczne 2022 roku. Ranking 10 krajów wartych odwiedzenia przygotował Lonely Planet. Dowiedz się, gdzie warto podróżować.

Przewodniki Lonely Planet pół wieku temu powstały dzięki młodemu brytyjskiemu małżeństwu: Tony’emu i Maureen Wheeler, którzy zaraz po ślubie wyruszyli w podróż po Azji i Australii. Dzięki swoim doświadczeniom napisali kultowy przewodnik „Across Asia on The Cheap”, w którym radzili jak podróżować po Azji, nie wydając przy tym zbyt dużo pieniędzy. To, co z początku było niszowym poradnikiem dla podróżujących na własną rękę po 50 latach stało się jednym z największych i najpopularniejszych przewodników na świecie. Teraz to Lonely Planet ustala wytyczne dla masowej turystyki (samotni podróżnicy z tym przewodnikiem w ręku wcale nie są już tacy samotni – są ich miliony na całym świecie). Firma przygotowała zestawienie 10 najpopularniejszych kierunków turystycznych w 2022 roku. Dowiedz się, które według przewodnika kraje będą najlepsze do turystycznych wyjazdów w 2022 roku.

10 krajów wartych odwiedzenia w 2022 roku według Lonely Planet:

1. Wyspy Cooka

Lonely Planet zachęca do odwiedzania tego pięknego, leżącego na 15 wyspach państwa na Pacyfiku, ponieważ udanie łączy ono wyzwania XXI wieku z szacunkiem dla swojej kultury i tradycji. Ale największym atutem tego kraju jest wspaniała przyroda. Wystarczy wspomnieć takie atrakcje jak otoczona bezludnymi wysepkami Laguna Aitutaki, jaskinia Anatakitaki czy naturalny basen Vai Nauri w Mitiaro. W wiosce Te Vara Nui można zobaczyć, jak przed wiekami wyglądało życie tutejszych mieszkańców.

2. Norwegia

Ten kraj zawsze znajduje się w czołówce rankingów miejsc wartych odwiedzenia i nie inaczej jest w tym przypadku. Największym magnesem dla turystów jest przepiękna przyroda, możliwość podziwiania zorzy polarnej, a nawet niezwykle malownicze drogi, z których najbardziej znaną jest Trollstigen, czyli Droga Trolli z jedenastoma serpentynami zakręcającymi pod kątem 180 stopni. Miłośnicy natury mogą podziwiać między innymi Bøkeskogen – położony najbardziej na północ las bukowy na świecie.

3. Mauritius

Położony na Oceanie Indyjskim, na wschód od Madagaskaru wyspiarski kraj zapewnia odwiedzającym przyjazną atmosferę, przepiękne krajobrazy, wspaniałe morskie zatoki, doskonałą kuchnię i wspaniałe miejsca, wśród których znajdują się między innymi jeden z najstarszych na świecie… torów wyścigów konnych, wspaniały ogród botaniczny Sir Seewoosagur Ramgoolam czy wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO pozostałości kolonni najemnych pracowników (nie niewolników) Aapravasi Ghat oraz krajobraz kulturowy góry Le Morne, która stała się symbolem schronienia dla zbiegłych niewolników.

4. Belize

Kąpiel w krystalicznie czystej wodzie, zwiedzanie ruin cywilizacji Majów czy niesamowita przyroda to tylko niektóre z atrakcji tego małego kraju. Tamtejsza rafa koralowa trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Tamtejsze wody są prawdziwym rajem dla płetwonurków z całego świata.

5. Słowenia

Małe państwo oferujące mnóstwo atrakcji: ośnieżone szczyty gór, czyste rzeki i morskie wybrzeże z widocznymi do dziś wpływami weneckimi. W zimie do jazdy na nartach zachęcają liczne ośrodki a w lecie można podziwiać panoramy gór podczas pieszych wędrówek, które mogą prowadzić przez jaskinie i wykute w skałach zamki, wśród których najsłynniejszym jest imponujący Predjama. Natomiast przez cały rok można się rozkoszować pyszną bałkańską kuchnią.

Może Cię zainteresować:

6. Anguilla

Ta karaibska wysepka jest terytorium zależnym Wielkiej Brytanii, więc nie jest samodzielnym krajem, ale mimo to i tak znalazła się na liście Lonely Planet dzięki wspaniałym 33 ogólnodostępnym plażom, pięknej pogodzie a także – co nie jest bez znaczenia w dzisiejszych, pandemicznych czasach – dzięki ostrożnej i odpowiedzialnej polityce zdrowotnej i dbaniu o bezpieczeństwo przyjezdnych i krajowców.

7. Oman

Nie tylko Norwegia może się pochwalić wspaniałymi fiordami. Mało kto wie, że można je też znaleźć w znacznie cieplejszych „okolicznościach przyrody” – w Musandam nad Cieśniną Hormuz. Zaraz po ich obejrzeniu możemy zakosztować życia na pustyni albo od razu udać się do stolicy kraju, Muskatu i zwiedzić tamtejszy Wielki Meczet z ręcznie tkanym pięknym dywanem, który do niedawna był największym na świecie albo pogrążyć się klimatycznych zaułkach słynnego bazaru Mutrah.

8. Nepal

Oczywiście wszystkim himalaistom to państwo od razu kojarzy się z najwyższym szczytem świata – Mount Everestem. Na szczęście nie tylko tą górą Nepal stoi – wiele pieszych szlaków turystycznych oferuje turystom zapierające dech w piersiach widoki, a gościnni Nepalczycy chętnie goszczą u siebie strudzonych wędrowców. Mogą oni próbować lokalnych potraw, na przykład kawy z masłem z mleka jaka. Dla wyznawców buddyzmu wizyta w Boudha Stupie czy pielgrzymka do Lumbini i świątyni Maya Devi – miejsca narodzin Buddy – jest obowiązkowa.

9. Malawi

To niewielkie afrykańskie państwo często znajduje się w turystycznym cieniu swoich dużych sąsiadów – Mozambiku i Tanzanii – choć ma odwiedzającym wiele do zaoferowania. Oprócz Jeziora Malawi – 9. pod względem wielkości zbiornika na świecie – można też podziwiać podczas wypraw afrykańskie zwierzęta, choćby w parku narodowym Liwonde, gdzie znajdują się nosorożce, hipopotamy czy słonie. Ponadto jest to tańsze niż w innych okolicznych państwach.

10. Egipt

Egipt to nie tylko słynne piramidy w Gizie, będące jednym z siedmiu cudów świata. Piramidy są tylko jednym z wielu symboli potężnej starożytnej cywilizacji, takich jak między innymi Dolina Królów, Luksor czy świątynie Hatszepsut i Abu Simbel. Warto też zagubić się we wspaniałych egipskich bazarach, targując się ze sprzedawcami (oczywiście uważając na to, co się kupuje).

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >