Norwegia: najpiękniejsze miejsca [TOP 10] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Norwegia: najpiękniejsze miejsca [TOP 10]

Norwegia: najpiękniejsze miejsca [TOP 10]

Głębokie fiordy, krystalicznie czysta woda, cudowne zorze polarne i zdające się przeczyć prawom grawitacji skały – to wszystko znajdziemy w jednym kraju. Zapraszamy na subiektywny przegląd najpiękniejszych miejsc Norwegii.

Norwegia jest jednym z najbogatszych krajów świata, ale nie tylko pod względem gospodarczym. To leżące na północy Europy państwo oferuje też bogactwo oszałamiająco pięknej przyrody. Prezentujemy najpiękniejsze miejsca Norwegii.

Preikestolen i kamień Kjerag

Fot. Pixabay.com

Preikestolen, czyli „ambona”, to chyba najbardziej znana przyrodnicza atrakcja Norwegii. Ta skalna półka zdaje się wisieć ponad 600 metrów nad poziomem wód fiordu Lysefjord. W odległości kilku godzin marszu znajduje się inna skalna atrakcja – słynny kamień Kjerag, zaklinowany w szczelinie skalnej i zawieszony nad przepaścią.

Fot. Wikimedia Commons

Trolltunga, czyli język trolla

Fot. Wikimedia Commons

To kolejna, bardzo znana na świecie półka skalna w Norwegii. Zawieszony 700 m nad taflą jeziora Ringedalsvatnet kawałek skały uważany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Żeby się tam dostać, trzeba pokonać długie, męczące podejście, ale to nie zniechęca tysięcy turystów każdego roku.

UWAGA: Znane są przypadki osób, które zginęły spadając ze skały, próbując sobie zrobić jak najlepsze zdjęcie. W tym miejscu należy się fotografować bardzo ostrożnie!

Lofoty

Fot. Pixabay.com

Te niewielkie wulkaniczne wysepki na Morzu Norweskim oferują zwiedzającym piękne panoramy okolicznych gór, na których tle wspaniale prezentują się kolorowe domy mieszkalne, położone nad samą taflą morza. Od 2004 roku na Lofotach działa dom rezydencjalny polskich cystersów, afiliowany przy opactwie w Jędrzejowie. Zakonnicy zostali sprowadzeni na Lofoty na prośbę biskupa norweskiego.

Lodowiec Briksdal

Fot. Wikimedia Commons

Aby podziwiać ten piękny lodowiec trzeba się spieszyć, ponieważ topnieje w zastraszającym tempie. Za kilka lat lodowy jęzor może odpaść od czoła lodowca i wówczas nie będzie on tak widowiskowy, jak obecnie. Niemal codziennie traci też duże kawały lodu, dlatego wspinaczka na ten lodowiec jest zabroniona i grozi śmiercią.

Trollstigen – Droga Trolli

Fot. Pixabay.com

Prawdopodobnie najsłynniejsza droga w Norwegii – Trollstigen w dosłownym tłumaczeniu oznacza „drabinę trolli”. Z nachyleniem sięgającym miejscami 12%, 11 serpentynami zakręcającymi pod kątem 180 stopni droga wspina się na wysokość 852 metrów n.p.m. do przełęczy Alnesreset. Przy drodze znajduje się słynny znak drogowy „Uwaga Trolle”:

Fot. Wikimedia Commons

Wodospad Latefossen

Fot. Wikimedia Commons

Jedna z mniej znanych, choć wcale nie mniej spektakularnych norweskich atrakcji. Jadąc pięknie położoną trasą z Sand do Oddy możemy podziwiać mnóstwo wodospadów spływających po górskich zboczach. Jednym z najwspanialszych jest wysoki na 165 metrów Latefossen, składający się z dwóch strumieni, które łączą się tuż przed kamiennym mostem drogowym, przepływają pod nim i wpadają do jeziora Lotevatnet.

Kościoły klepkowe Stavkirke

Fot. Pixabay.com

Stavkirke to nazwa pięknych drewnianych kościołów słupowych, znajdujących się na terenie całej Norwegii. Niestety, do czasów obecnych z tysięcy tych pięknych budynków ostało się tylko 20. Bogato rzeźbione, wznoszone bez użycia nawet jednego gwoździa kościoły prezentują się pięknie na tle fiordów. Jeśli nie masz akurat możliwości pojechania do Norwegii, a chciałbyś zobaczyć taki kościół, możesz się wybrać do… Karpacza. To właśnie tam w 1842 roku przeniesiono kościół Stavkirke z norweskiej miejscowości Vang!

Fot. Pixabay.com

Fiord Geiranger

Fot. Wikimedia Commons

Ten długi na 15 km fiord jest otoczony wysokimi, skalistymi zboczami, po których spływają liczne wodospady, wśród których najsłynniejszym jest kaskada zwana Siedem Sióstr. Wędrując po okolicznych wzgórzach można się natknąć na stare, opuszczone farmy. Fiord Geiranger, wraz z fiordem Nærøyfjorden w 2005 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Bergen

Fot. Pixabay.com

To miasto słynie z zabytkowej dzielnicy Bryggen i jej pięknych drewnianych hanzeatyckich domów handlowych w wąskiej zabudowie. Nic dziwnego, że w 1979 roku wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można tu również obejrzeć ciekawy targ rybny (choć tamtejsze ceny nie należą do najniższych), podziwiać sztukę uliczną i panoramę miasta z platformy widokowej.

Tromso

Fot. Pixabay.com

To położone za kołem podbiegunowym miasto słynie jako miejsce, w którym można mieć niemal pewność, że obejrzymy wspaniałą zorzę polarną. Okolice miasta – niemal bezludne – pozwalają napawać się pięknem surowej przyrody. Nic dziwnego, że w to miejsce zjeżdżają fotografowie krajobrazowi z całego świata.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Norwegia w pigułce

Gdzie można zobaczyć najpiękniejszą zorzę polarną?

W Tromso. To położone za kołem podbiegunowym miasto słynie jako miejsce, w którym można mieć niemal pewność, że obejrzymy wspaniałą zorzę polarną.

Czy w Polsce jest norweski kościół?

Tak. Do Karpacza w 1842 roku przeniesiono kościół Stavkirke z norweskiej miejscowości Vang.

Co to jest Trolltunga?

Ta nazwa oznacza dosłownie „język trolla”. Taką nazwę nosi słynna skała nad jeziorem Ringedalsvatnet.

Zobacz więcej >