Sprawdź najlepsze górskie szlaki turystyczne Polski. Przekonaj się, który z nich jest najtrudniejszy, a który można przejść spokojnie wraz z rodziną.
Prezentujemy całkowicie subiektywny wybór dziesięciu górskich i wysokogórskich szlaków dla zapalonych górskich wędrowców. Od lżejszych tras, które można pokonać razem z całą rodziną, po najtrudniejsze, a często nawet niebezpieczne szlaki, na które nie powinni się wybierać niedoświadczeni turyści. Od krótkich, jednodniowych wycieczek, do wielotygodniowych wypraw – każdy może tu znaleźć coś dla siebie.
Spis treści:
Trasa na Szczeliniec Wielki
Karłów – Błędne Skały – Pasterka – Szczeliniec Wielki – Karłów
Niezbyt długa i łatwa, zapętlona trasa prowadząca na najpiękniejszy i najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki. Schronisko PTTK „Na Szczelińcu” jest jednym z zaledwie dwóch polskich schronisk (oprócz tego w tatrzańskiej Dolinie Pięciu Stawów), do którego nie da się dojechać samochodem – można tam tylko dojść na własnych nogach. Ze szczytu rozciąga się piękny widok na Karkonosze. Największą tutejszą atrakcją jest Skalny Labirynt składający się z piaskowca i zapewniający zapierające dech w piersiach widoki z rozmieszczonych tam tarasów.
Wielka Racza
Rycerka Kolonia – Wielka Racza – Mała Racza – przeł. pod Orłem – przeł. Śrubita – przeł. Przegibek – Rycerka Kolonia
Pokonanie tej trasy doświadczonemu górskiemu turyście może zająć około 6 godzin. Po drodze może podziwić naprawdę przepiękne widoki. Szczyt Wielkiej Raczy ma wysokość 1236 m n.p.m. i zapewnia niesamowitą panoramę Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. Można też z niego dojrzeć nawet Tatry. Piękne widoki roztaczają się też z Małej Raczy, skąd podziwiać można między innymi Małą Fatrę oraz Babią Górę.
Orla Perć
To prawdopodobnie najsłynniejszy górski szlak w Polsce, ale też najniebezpieczniejszy. Na jego przejście powinny się decydować tylko doświadczone osoby, które nie boją się korzystania z łańcuchów, drabinek i nie przerażą się wędrówką samym skrajem przepaści. Ścieżka wytyczona między przełęczami Zawrat i Krzyżne tym, którzy zdecydują się ją pokonać oferuje zapierające dech widoki z wierzchołków Tatr oraz niezwykły widok na dolinę Pięciu Stawów. Na odcinku od Zawratu do Koziej Przełęczy szlak jest jednokierunkowy.
Na Orlą Perć powinni się wybrać tylko doświadczeni wędrowcy i ludzie, którzy nie boją się górskiej ekspozycji. Trzeba mieć na sobie górskie obuwie, ciepłą odzież przeciwdeszczową oraz kask. Należy pamiętać, że to bardzo niebezpieczny szlak, na którym od momentu jego wytyczenia w 1906 roku życie straciło na nim już około 140 osób.

Koronka Bieszczadzka
Wetlina – Jawornik – Paportna – Czaszczowata – Riaba Skała – Czoło – przeł. pod Borsukiem – Borsuk – przeł. pod Czerteżem – Czerteż – Hrubki – Kamienna Łuka – Krzemieniec (Kremenaros) – Wielka Rawka – Mała Rawka – Dział – Wetlina
W 2015 roku „National Geographic” uznał ją za najlepszy szlak turystyczny w Polsce. Choć nie jest to trudna trasa, wymaga od wędrowca dobrej kondycji i przejście jej może zająć około 10-12 godzin. Podczas wędrówki można podziwiać całe piękno Bieszczad – polany, lasy i nieskażoną przyrodę. Oprócz odcinków, na których zazwyczaj można spotkać wielu turystów są też takie, na których można zażywać ciszy, spokoju i samotności.
Główny Szlak Beskidzki (GSB)
To najdłuższy górski szlak turystyczny w Polsce, liczący w zależności od źródła ok. 500 km (według pomiarów przeprowadzonych dla wydawnictwa „Compass” GSB ma 496 km długości). Dzięki temu, że ciągnie się od Ustronia, przez niemal wszystkie grupy polskich Beskidów, aż do wschodniego krańca polskich Bieszczad, zapewnia wspaniałe widoki i zróżnicowane krajobrazu. Dla wielu magnesem będzie możliwość stanięcia na szczycie Babiej Góry, inni wybiorą ciszę i skupienie Gorców, a jeszcze inni będą chcieli zakosztować dzikiej bieszczadzkiej przyrody.
Dla wytrwałych piechurów istnieje możliwość przetestowania swoich możliwości: PTTK ustanowiło diamentową odznakę dla tych śmiałków, którzy przejdą cały szlak w czasie nie dłuższym niż 21 dni.
Czytaj też:
Wejście na Rysy z Morskiego Oka
Palenica Białczańska – Morskie Oko – Czarny Staw – Bula pod Rysami – Rysy
Choć jest to dosyć męczący szlak i powinni się z nim mierzyć raczej doświadczeni w górskich wędrówkach turyści, to jego niewątpliwą zaletą jest możliwość stanięcia na najwyższym polskim szczycie. Na mierzące 2499 m Rysy można się dostać na dwa sposoby: od słowackiej lub polskiej strony (słowacka jest łatwiejsza do przejścia, jest więc bardziej zalecana dla mniej doświadczonych turystów oraz rodzin). Dla tych, którzy nie boją się drabinek i ekspozycji po polskiej stronie, nagrodą za wysiłek są wspaniałe panoramy Tatr, zwłaszcza z okolicy głazu na Długim Piargu, rejonu Buli czy imponujący widok z najwyższego wierzchołka Polski.
Główny Szlak Sudecki (GSS)
Do drugi (po GSB) pod względem długości górski szlak w Polsce. Pokonując 444 km tej trasy możemy w pełni cieszyć się pięknem Karkonoszy, gubić się w kamiennych labiryntach skalnego miasteczka Gór Stołowych, przemierzać tajemnicze Góry Sowie i przemierzać równiny Przedgórza Sudeckiego.
GSS ciągnie się od Świeradowa-Zdroju aż do Prudnika i jeśli chcemy pokonać całą trasę za jednym razem, musimy być w naprawdę dobrej formie.
Z Karpacza na Śnieżkę
Karpacz – Wang – Polana – Samotnia – Strzecha Akademicka – Śnieżka
To jedna z najpopularniejszych tras Karkonoszy, w trakcie której możemy odwiedzić tak kultowe miejsca jak: najprawdziwszy drewniany norweski kościół Wang, przeniesiony do Karpacza w XIX wieku, położone nad brzegiem Małego Stawu schronisko Samotnia czy wejść na szczyt Śnieżki – najwyższego szczytu całych Sudetów. Za wadę tego szlaku można uznać to, że w sezonie rusza nań mnóstwo turystów, więc trudno tam o ciszę i spokój.
Wędrówka na Czerwone Wierchy
Kiry – Dolina Kościeliska – Upłaz – Ciemniak – Krzesanica – Małołączniak – Kopa Kondracka – schr. Na Polanie Kondratowej – Kalatówki – Kuźnice
To prawdziwa „klasyka” tatrzańskich wędrówek – przejście czterech szczytów: Ciemniaka, Krzesanicy, Małołączniaka i Kopa Kondracka. Kiedy już pokonamy ciężkie i długie podejście i znajdziemy się na wysokości około 2000 metrów, samo przejście szczytów będzie czystą przyjemnością. Dzięki temu, że ze szczytu na szczyt idzie się stosunkowo łatwą trasą możemy podziwiać zapierające dech w piersiach panoramy Tatr Zachodnich i Wysokich, a dalej zobaczymy też Tatry Niżne, Beskid Żywiecki, a także między innymi Gorce.
Należy pamiętać, że północna strona Czerwonych Wierchów może być zdradliwa: opada stromo i dochodziło tu już do śmiertelnych wypadków. Trzeba bacznie śledzić prognozy pogody: z powodu mgły na szczytach można łatwo zabłądzić i niechcący znaleźć się w niebezpiecznej strefie nad urwiskiem, a gdy wiemy, że możemy spodziewać się burzy lub dużych opadów deszczu i porywistego wiatru, lepiej wcześniej zawrócić.

„Percią Akademików” na szczyt Babiej Góry
Schr. PTTK na Markowych Szczawinach – Skręt Ratowników – Czarny Dziób – Babia Góra (Diablak)
Wysoka na 1725 m Babia Góra, zwana też „Królowa Beskidów” to najwyższy poza Tatrami polski szczyt. Nic dziwnego więc, że przyciąga turystów jak magnes. Przy dobrej pogodzie wejście na nią – choć ciężkie – nie stanowi większego problemu. Jednak z powodu zmiennej pogody, mgieł i bardzo silnych wiatrów może się również okazać niebezpieczna. Dlatego też wybierając się na nią, zwłaszcza zimą, warto słuchać komunikatów pogodowych.
Proponowany szlak jest jednym z najciekawszych i najtrudniejszych w polskich Beskidach. W najtrudniejszych miejscach zamontowano łańcuchy i klamry. Za najtrudniejszą część szlaku uważa się mierzącą 8 m wysokości pionową ścianę zwaną Czarnym Dziobem, której przejście dla wielu będzie prawdziwym testem odwagi. Perć Akademików jest szlakiem jednokierunkowym, przeznaczonym tylko do podchodzenia.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 80 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.
Polskie szlaki górskie - o czym pamiętać
Który górski szlak w Polsce jest najniebezpieczniejszy?
Orla Perć. Wybierając się na nią trzeba mieć na sobie górskie obuwie, ciepłą odzież przeciwdeszczową oraz kask. To bardzo niebezpieczny szlak: od momentu jego wytyczenia w 1906 roku życie straciło na nim już około 140 osób.
Jaki jest najdłuższy szlak turystyczny w polskich górach?
Główny Szlak Beskidzki (GSB) to najdłuższy górski szlak turystyczny w Polsce, liczący w zależności od źródła ok. 500 km (według pomiarów przeprowadzonych dla wydawnictwa „Compass” GSB ma 496 km długości).
Najtrudniejszy polski szlak poza Tatrami?
Perć Akademików na Babią Górę jest jednym z najciekawszych i najtrudniejszych w polskich Beskidach. W najtrudniejszych miejscach zamontowano łańcuchy i klamry. Za najtrudniejszą część szlaku uważa się mierzącą 8 m wysokości pionową ścianę zwaną Czarnym Dziobem.