NASA w poniedziałek opublikowała pierwsze wideo i dźwięki nagrane przez łazik Perseverance po wylądowaniu na Marsie.
Historyczne zdjęcia i nagrania zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej. Co prawda amerykańska agencja kosmiczna miała nadzieję na zebranie dźwięków podczas lądowania na Czerwonej Planecie, ale to jednak się nie udało.
Czytaj też: Mars: Perseverance – łazik inny niż wszystkie [Ciekawostki i fakty]
Odtworzono dwa krótkie nagrania audio z powierzchni Marsa. Jedno z nich zawierało odgłosy marsjańskiego wiatru. To historyczne, pierwsze nagrania z powierzchni Marsa.
Zobacz fragment konferencji prasowej NASA, na której odtworzono dźwięki z Marsa:
Udane lądowanie
Zdjęcia i dane z łazika Perseverance pokazują, że system zdalnego lądowania, nazywany „terrain relative navigation” sprawdził się.
„Udowodniliśmy, że ten system może zrobić to, czego od niego wymagaliśmy i pomóc nam dowiedzieć się, dokąd się udać i gdzie jest bezpieczne lądowisko” – powiedział Allen Chen – czołowy inżynier NASA odpowiedzialny za proces lądowania.
NASA pokazała nagranie wideo, na którym widać otwarcie spadochronów i widok z góry na łazik, podwieszony do silników odrzutowych, które umożliwiły ostateczne zejście robota na powierzchnię planety. Widać też klify, głazy i czerwone wydmy krateru Jezero – miejsca lądowania łazika. Na nagraniu widać też silniki odrzutowe odlatujące po wypełnieniu zadania posadowienia lądownika na powierzchni Marsa.
„Mamy ponad 30GB informacji i ponad 23 tysiące zdjęć pojazdu zbliżającego się do powierzchni Marsa” – poinformował Dave Gruel, odpowiedzialny za pracę kamer podczas marsjańskiej misji.
Zdjęcia mają dać NASA większy wgląd w to, jak roboty – czasem autonomicznie – radzą sobie z zadaniem lądowania na obiekcie odległym o miliony kilometrów od Ziemi.
Oprócz zdjęć opublikowanych w piątek, NASA przez weekend pracowała nad obróbką materiałów wideo z Marsa.
Szukanie śladów życia rozpoczęte
Perseverance jest piątym łazikiem NASA na Czerwonej Planecie. Jego wylądowanie to początek zaplanowanej na dwa lata misji, która ma polegać na zbadaniu krateru, który według naukowców jest miejsce, w którym przed laty znajdowała się delta rzeki. Łazik pobierze próbki skał w poszukiwaniu śladów pradawnego życia na tej planecie.
Poprzedni łazik – Curiosity („Ciekawość”) – nagrał zbliżającą się powierzchnię planety podczas lądowania w 2012 roku, jednak Perseverance ma kilka kamer, które ukazywały je z różnych perspektyw. Mikrofony łazika mogą być użyte również podczas badania próbek gruntu. Zdjęcia natomiast zostaną wykorzystane do tego, żeby przyjrzeć się bliżej obszarowi krateru Jezero, które ludzkość oglądała dotąd tylko z pokładu krążącego na orbicie Marsa pojazdu Mars Reconnaissance Orbiter. Zadania stawiane łazikowi będą zależały od tego, co NASA będzie odkrywać.
„Dotąd nikt tego nie widział, chyba że z obity, z odległości setek kilometrów nad powierzchnią Marsa” – powiedział Matt Wallace, zastępca szefa misji.