Phuket przyciąga turystów mimo rosnącej liczby infekcji COVID-19 w Tajlandii - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Phuket przyciąga turystów mimo rosnącej liczby infekcji COVID-19 w Tajlandii

Phuket przyciąga turystów mimo rosnącej liczby infekcji COVID-19 w Tajlandii

,

Od 1 lipca na tajską wyspę Phuket przybyło już około 4 tysięcy turystów. Jak dotąd sześcioro z nich uzyskało pozytywny wynik testu na COVID-19. Osoby, które miały z nimi bliski kontakt, muszą się poddać kwarantannie trwającej 14 dni.

1 lipca władze Tajlandii uruchomiły program Phuket Sandbox, w ramach którego tajska wyspa została ponownie otwarta dla zagranicznych turystów. Program umożliwia podróżnym, którzy są w pełni zaszczepieni przeciwko koronawirusowi, a także ich dzieciom, wjazd na wyspę bez poddawania się kwarantannie.

6 turystów na Phuket z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19

Według „Bangkok Post” od 1 do 10 lipca w ramach programu na wyspę Phuket przybyło 3917 turystów. Sześcioro spośród nich uzyskało pozytywny wynik testu na COVID-19.

Pierwszy przypadek został wykryty w ubiegłym tygodniu. Mężczyzna, który podróżował ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19 po przylocie do Tajlandii. Grupa wycieczkowa, z którą podróżował mężczyzna, została poddana kwarantannie.

Dwoje dzieci wieku 8 i 9 lat, które podróżowały z Birmy z rodzinami i nie były szczepione ze względu na wiek, uzyskały pozytywny wynik drugiego testu na COVID-19 przeprowadzonego tydzień po przyjeździe. Dzieci zostały wysłane do szpitala, natomiast ich rodziny, które są w pełni zaszczepione, zostały poddane kwarantannie.

Dziś zgłoszono trzy kolejne infekcje wśród turystów korzystających z programu Sandbox. Nowe przypadki obejmują 45-letniego obywatela Birmy, który podróżował z 7-osobową rodziną, 28-letniego turysty z Afryki, który podróżował z 2 przyjaciółmi oraz 13-letniego Szwajcara, który podróżował z rodziną.

Także dziś w Phuket zgłoszono jeden zgon z powodu COVID-19, co oznacza, że całkowita liczba ofiar śmiertelnych na wyspie związanych z tą chorobą od 3 kwietnia, czyli od początku tej fali infekcji, wzrosła do ośmiu.

Uruchamiając program Phuket Sandbox, władze Tajlandii zapowiedziały, że program zostanie zawieszony, jeśli w ciągu jednego tygodnia na wyspie zostanie zarejestrowanych ponad 90 nowych przypadków.

Program Phuket Sandbox

Podróżni przybywający do Tajlandii poza programem Phuket Sandbox podlegają ścisłej 14-dniowej kwarantannie w pokojach hotelowych. Natomiast turyści odwiedzający Phuket w ramach programu mogą wędrować po całej wyspie, wypoczywać na plażach, uprawiać sporty wodne i jadać w restauracjach.

Dorośli goście z zagranicy, aby skorzystać z programu, muszą przedstawić dowód pełnego szczepienia, ujemny wynik testu na COVID-19 wykonany nie później niż 72 godziny przed wyjazdem oraz dowód ubezpieczenia, który obejmuje między innymi leczenie koronawirusa. Podczas pobytu na wyspie muszą przestrzegać przepisów dotyczących noszenia masek i utrzymywania dystansu oraz na własny koszt wykonać trzy testy na COVID-19 i przedstawić negatywne wyniki.

Po 14 dniach pobytu na Phuket turyści mogą podróżować w inne miejsca Tajlandii bez dalszych ograniczeń.

Przed uruchomieniem programu około 70 proc. z około 450 tys. mieszkańców wyspy otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, a wszyscy pracownicy pierwszej linii w restauracjach, hotelach i innych miejscach zostali w pełni zaszczepieni.

Na tydzień przed uruchomieniem programu 1 lipca Phuket odnotował 17 nowych przypadków koronawirusa. Liczba infekcji wzrosła w pierwszym tygodniu, ale pozostała na niskim poziomie 27 nowych przypadków.

COVID-19 w Tajlandii

W tym samym czasie Tajlandia odnotowała gwałtowny wzrost liczby infekcji, z rekordowymi 9539 przypadkami zgłoszonymi w niedzielę i 86 zgonami, co sprawiło, że wiele osób sceptycznie podchodzi do ponownego otwarcia Phuket w tym czasie. Dziś (12 lipca) w całej Tajlandii zgłoszono 8656 nowych przypadków infekcji i 80 zgonów z powodu COVID-19. Od początku pandemii w całym kraju stwierdzono 345 tys. 27 zakażeń koronawirusem i 2791 zgonów.

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >