COVID-19: WHO ostrzega Europę przed jesienną falą - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » COVID-19: WHO ostrzega Europę przed jesienną falą

COVID-19: WHO ostrzega Europę przed jesienną falą

Według Światowej Organizacji Zdrowia istnieje wysokie ryzyko jesiennej fali pandemii w Europie. Na całym kontynencie spada wprawdzie liczba nowych zakażeń, hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19, ale letnie podróże i spotkania towarzyskie oraz bardziej zakaźny wariant Delta sprzyjają rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Wakacje sprzyjają rozprzestrzenianiu się COVID-19

Dr Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę, apeluje o zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku w czasie wakacji. Transmisja wirusa jest nadal powszechna i będzie się nasilała wraz ze wzrostem liczby podróży i spotkań towarzyskich w czasie lata.

– Przechodziliśmy przez to w zeszłym roku. Ubiegłego lata liczba przypadków COVID-19 stopniowo rosła, najpierw w młodszych grupach wiekowych, a następnie objęła starsze, prowadząc do druzgocącej liczby zgonów jesienią. Nie popełniajmy ponownie tego błędu – ostrzegał dr Kluge podczas briefingu prasowego.

Przypomniał, że w Europie odnotowano do tej pory 55 milionów zakażeń i 1,2 miliona zgonów z powodu COVID-19 , ale liczba nowych przypadków, hospitalizacji i zgonów systematycznie spada. W zeszłym tygodniu zgłoszono 368 tys. nowych przypadków, co stanowi jedną piątą cotygodniowych przypadków zgłoszonych w kwietniu. 36 z 53 krajów regionu złagodziło ograniczenia, jednak jego zdaniem Europa wciąż nie jest bezpieczna.

Podróżuj odpowiedzialnie

– Wraz z rosnącą liczbą spotkań towarzyskich, większą mobilnością populacji oraz dużymi festiwalami i turniejami sportowymi odbywającymi się w nadchodzących dniach i tygodniach WHO Europe wzywa do ostrożności – mówił Kluge. – Jeśli zdecydujesz się podróżować, rób to odpowiedzialnie. Bądź świadomy ryzyka zakażenia koronawirusem. Kieruj się zdrowym rozsądkiem i nie narażaj ciężko wypracowanych zysków. Umyj ręce, zachowaj dystans, wybierz spotkania na otwartej przestrzeni, zakładaj maskę.

Dr Katy Smallwood z Biura Regionalnego WHO na Europę zwróciła uwagę, że szczególnie niepokojący jest wariant Delta koronawirusa wykryty po raz pierwszy w Indiach.

Wariant Delta koronawirusa stanowi poważne ryzyko

– Wariant Delta nie jest jeszcze rozpowszechniony w regionie europejskim, ale w niektórych krajach już wyparł dominujący wariant Alfa – mówi dr Smallwood. – Obserwujemy znacznie wyższą zdolność transmisji tego wariantu, zwiększone ryzyko hospitalizacji, a także możliwość ucieczki immunologicznej, szczególnie po jednej dawce szczepionki. Według naszej oceny wariant Delta stanowi poważne ryzyko rozprzestrzeniania się w społecznościach.

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >