Badając ścieki, naukowcy są w stanie oszacować, czy liczba zakażeń Omikronem będzie nadal rosła, czy osiągnęła już szczyt i zacznie spadać. Wyniki tych badań uwzględniają też zakażenia niezdiagnozowane.
W badaniu ścieków uwzględniane są wszystkie infekcje
Badanie ścieków jest z powodzeniem stosowane jako metoda wczesnego wykrywania nie tylko Omikronu czy koronawirusa, ale także innych chorób, na przykład polio. Wirusy są wydalane z kałem zarażonych osób, dlatego badając ścieki, można rejestrować dane dotyczące zarówno objawowych, jak i bezobjawowych infekcji. Uzyskane wyniki są także niezależne od liczby wykonanych w danej społeczności testów i siłą rzeczy uwzględniają przypadki nigdy niezdiagnozowane.
Liczba zakażeń Omikronem spada w dużych miastach
Według Biobot Analytics, amerykańskiej firmy śledzącej obecność koronawirusa w ściekach w 183 miejscowościach w 25 stanach, poziom zakażeń Omikronem w wielu dużych miastach już zaczął spadać, ale nadal rośnie w mniejszych społecznościach. Na przykład w rejonie Bostonu uzyskane przez naukowców dane sugerują, że miano wirusa w ściekach spada od początku stycznia, co jest zgodne z innymi danymi wykazującymi, że wirus mógł już tam osiągnąć szczyt. Wirus zanika również w ściekach Nowego Jorku, a także w innych dużych miastach Stanów Zjednoczonych, między innymi w Denver, San Diego czy Saint Paul w Minnesocie.
Najnowsze dane przedstawione przez badaczy wykazują, że poziom Omikronu nie osiągnął jeszcze szczytu w niektórych częściach Ohio, Utah, na Florydzie i w wiejskich obszarach stanu Missouri.
„Badanie ścieków jest naprawdę potężnym narzędziem i śledzenie miana wariantu Omikron koronawirusa jest tego dobrym przykładem. To może być nie tylko wczesny sygnał ostrzegawczy, ale także pomoc w monitorowaniu pełnej trajektorii wzrostu liczby zakażeń” — powiedziała Amy Kirby, kierownik programu Krajowego Systemu Nadzoru nad Ściekami ustanowionego jesienią 2020 roku przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC).
Przeczytaj też:
- COVID w Polsce: 19 stycznia 30 586 nowych zakażeń i 375 zgonów
- Omikron powoduje mniej hospitalizacji i krótsze leczenie – badanie z Kalifornii
- Surowe obostrzenia COVID-owe we Francji zatwierdzone przez parlament
- Reinfekcje koronawirusem – gwałtownie napędzane Omikronem
- Szczepienia przeciw COVID: Część Amerykanów kwalifikuje się już do czwartej dawki