Surowe obostrzenia COVID-owe we Francji zatwierdzone przez parlament - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Surowe obostrzenia COVID-owe we Francji zatwierdzone przez parlament

Surowe obostrzenia COVID-owe we Francji zatwierdzone przez parlament

,

Parlament francuski zatwierdził obostrzenia, zgodnie z którymi trzeba będzie okazać dowód pełnego szczepienia, aby można było m.in. jadać w restauracjach, brać udział w wydarzeniach sportowych czy pójść do kina. Negatywny wynik testu już nie wystarczy.

Nowe obostrzenia dotkną mniej niż 10 proc. dorosłych Francuzów

W niedzielę Francuskie Zgromadzenie Narodowe zatwierdziło ustawę znaczną większością głosów – 215 do 58. Oczekuje się, że wejdzie ona w życie w najbliższych dniach. Obostrzenia dotkną niewielkiej części Francuzów. Według Our World in Data ponad 75 proc. populacji Francji jest w pełni zaszczepionych, a ponad 79 proc. otrzymało co najmniej jedną dawkę. W pełni zaszczepionych jest ponad 91 proc. dorosłych Francuzów.

Tydzień wcześniej prezydent Macron zapowiedział, że chce naprawdę zdenerwować nieszczepionych, użył przy tym wulgarnego słowa. Wyjaśnił, że nowe prawo uniemożliwi niezaszczepionym chodzenie do restauracji i kawiarni, teatrów czy kin.

Rząd Macrona ma nadzieję, że nowe obostrzenia wystarczą do ograniczenia liczby pacjentów wypełniających napięte szpitale w całym kraju bez uciekania się do wprowadzania kolejnego lockdownu, który byłby ciosem dla francuskiej gospodarki.

Negatywny wynik testu już nie wystarczy

Do tej pory we Francji, żeby korzystać z restauracji, kin, muzeów i wielu miejsc publicznych w całym kraju, trzeba było okazać certyfikat COVID-19, ale osoby nieszczepione były wpuszczane, jeśli miały aktualny negatywny wynik testu lub dowód niedawnego przechorowania COVID.

Nowe obostrzenia wymagają pełnych szczepień w miejscach publicznych od wszystkich, którzy ukończyli 16 lat. Dotyczą także pasażerów pociągów i wszystkich lotów krajowych. Pewne wyjątki mogą dotyczyć tylko osób, które niedawno wyzdrowiały z COVID-19. Prawo nakłada również surowsze kary za fałszywe certyfikaty i umożliwia kontrolę tożsamości w celu uniknięcia oszustwa.

Ponad 76 proc. łóżek na oddziałach intensywnej terapii we Francji jest zajętych przez pacjentów zakażonych koronawirusem, w większości nieszczepionych. Francja odnotowuje średnio około 297 000 nowych zakażeń dziennie, napędzanych gwałtownym wzrostem wariantu Omikron w całej Europie. To oznacza 89-procentowy wzrost w ciągu dwóch tygodni.

Przeczytaj też:

Komentarze

7 odpowiedzi na „Surowe obostrzenia COVID-owe we Francji zatwierdzone przez parlament”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >