Długotrwałe objawy COVID-19 zgłasza większość osób, którym udało się pokonać chorobę – twierdzą amerykańscy naukowcy. Dowiedz się, jak długo pacjenci borykają się z następstwami choroby.
Niemal 75% osób zarażonych COVID-19 doświadcza objawów choroby przez kilka tygodni od momentu diagnozy – wynika z analizy opublikowanej w środę w branżowym piśmie JAMA Network Open.
Jakie objawy zgłaszano najczęściej?
Najczęściej zgłaszanymi, utrzymującymi się długo objawami były zmęczenie (u 40% zakażonych) oraz problemy z oddychaniem (36%). Niemal 30% osób zgłaszało bezsenność i problemy ze snem – informują naukowcy.
W ramach analizy danych uporczywymi objawami określono te, które trwały przez co najmniej 60 dni po diagnozie, początku hospitalizacji lub co najmniej 30 dni po wyzdrowieniu lub zwolnieniu ze szpitala. Około 85% pacjentów z COVID-19, których dane zawarto w analizie, musiało trafić do szpitala po zdiagnozowaniu zakażenia.
„Te dane dotyczą głównie osób ze średnim lub ciężkim przebiegiem choroby” – wyjaśnił agencji UPI współautor badania, dr Steven Goodman z uniwersytetu medycznego Stanforda w Palo Alto.
Dla niektórych pacjentów owe uporczywe symptomy były „wyniszczające” i utrudniające normalne funkcjonowanie, uniemożliwiając pracę i wpływając na życie codzienne przez długi okres, nawet po wyzdrowieniu – mówi dr Goodman.
Może Cię zainteresować:
Długotrwały COVID-19 – jak wygląda?
Na całym świecie miliony osób doświadczyły tak zwanego „długiego COVID-19” lub objawów które utrzymują się nawet do 9 miesięcy po wyzdrowieniu – wynika z danych naukowych. 10% osób, które znalazły się w szpitalu i potem zostały z niego zwolnione, w którymś momencie znowu musiało znaleźć się w lecznicy, aby poddać się dodatkowemu leczeniu.
W ramach swojej pracy dr Goodman wraz ze współpracownikami przeanalizowali 45 badań dotyczących uporczywych objawów COVID-19. 30 z tych badań koncentrowało się na osobach poniżej 60. roku życia. Łącznie prześledzono dane od 10 tys. chorych. Niemal 73% tych osób zgłaszało uporczywe objawy COVID-19. Oprócz zmęczenia i problemów z oddychaniem i snem innymi częstymi przypadłościami były trudności z poruszaniem się, utrata pamięci, kaszel i gorączka. Każdy z tych objawów zgłaszało do 25% uczestników badań, a objawy depresji i niepokoju zdradzało 20%.
„COVID-19 nie kończy się wraz z wyleczeniem właściwej choroby. Nawet jeśli ogólne proporcje zmagających się z tymi problemami są niższe niż wynika z naszych danych, to wciąż oznacza ogromną liczbę osób, które muszą borykać się z następstwami choroby” – powiedział dr Goodman.