Niechciani lokatorzy, jak im pomóc - wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
Dzień dobry. Kłaniam się wszystkim słuchaczom „Radia Pogoda”. Wiktor Niedzicki, czyli „Technicznie proste”. Tym razem kilka słów o tym, jak uciec przed zimnem... w wykonaniu owadów.
Posłuchaj audycji „Technicznie proste” Wiktora Niedzickiego o przygotowaniach do zimy:
Owady pracują ile sił
Mamy inwazję biedronek. Inni mówią, że to inwazja muszek owocówek, albo os. Znajomi zauważają, że przez szczeliny próbują się dostać do naszych mieszkań różne owady. Zapominamy, że podobnie jest co roku.
Zobacz także: O uniwersytetach z całego świata – opowiada Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
Owady szukają schronienia na zimę. Nasze ciepłe domy są dla nim idealnym schronieniem. Ciepło, sucho i nie ma wiatru. W tym czasie często kupujemy owoce. Dla muszek owocówek to prawdziwy raj.
Problem polega na tym, że nie przepadamy za takimi sublokatorami. Nie ma rady. Trzeba uszczelnić okna i wstawić siatki, które uchronią przed nieproszonymi gośćmi.
Niestety, w ten sposób skazujemy owady lub ich potomstwo na ciężkie warunki zimowe. A bez owadów, szczególnie tych zapylających plony na polach i w sadach będą mniejsze lub nie będzie ich wcale.
Zobacz także: O tym, kim był Marian Rejewski – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
Co robić?
Naukowcy zachęcają do budowy hoteli dla owadów. Wystarczy w ogródku lub na trawniku postawić niewielki daszek, pod którym trwale umocujemy fragmenty trzcinowych łodyg, patyki, albo nawiercone dość głęboko klocki drewna. Wszystko to razem trzeba zabezpieczyć np. siatką, upewnić się, że nikt tego nie przewróci i gotowe.
Zobacz także: Czy AI przyda się w domu — wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
Wielu gatunkom takie rurki, otwory w drewnie lub cegły z pustymi przestrzeniami zupełnie wystarczą. Tam przezimują lub złożą jaja. A na wiosnę, po przepoczwarzeniu się z tych hoteli wyfrunie nowe pokolenie owadów, które będą zapylały kwiaty. W domu nie musimy mieć niechcianych sublokatorów.
Jutro krótka opowieść o niezauważalnym bałaganiarstwie. Do usłyszenia.
Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!