O tym, kim był Marian Rejewski - wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste” - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » O tym, kim był Marian Rejewski – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”

O tym, kim był Marian Rejewski – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”

Od ponad roku przypominam sławnych polskich uczonych, inżynierów i wynalazców. W tym gronie człowiek o którym chciałbym dziś opowiedzieć jest naprawdę niezwykły i dokonał rzeczy arcytrudnej. Mam nadzieję, że poświęcisz 2 minuty, by posłuchać tej opowieści.

,

Dzień dobry. Kłaniam się wszystkim słuchaczom „Radia Pogoda”. Wiktor Niedzicki, czyli „Technicznie proste”. Dziś o tym, kim był Marian Rejewski. Oto historia naszego bohatera.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Marian Rejewski — kim był?

Marian Rejewski urodził się w Bydgoszczy jeszcze pod zaborem pruskim. Stąd wyniósł znakomitą znajomość języka niemieckiego. Już w wolnej Polsce, w 1929 roku ukończył Uniwersytet Poznański. Jeszcze jako student uczęszczał na kurs kryptologii. Do tego potrzebne było wykorzystywanie metod matematycznych. Nasz bohater objął stanowisko asystenta na Uniwersytecie Poznańskim, jednocześnie zaczął pracę w Biurze Szyfrów, gdzie próbowano odczytać niemieckie meldunki radiowe.

Zobacz także: Jak zrobić fale w butelce – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”

Posłuchaj audycji „Technicznie proste” Wiktora Niedzickiego o Marianie Rejewskim

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj wszystkich odcinków programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste”.

Historia godna powieści szpiegowskich

W tym czasie Niemcy wykorzystywali przenośną maszynę szyfrującą Enigma, czyli zagadka. Takie wirnikowe urządzenia wprowadzano stopniowo od 1926 roku najpierw w niemieckiej marynarce wojennej, a potem, stopniowo w innych służbach.

Złamanie tych szyfrów było wyjątkowo trudne, wymagało zastosowania metod matematycznych, ale… Już na przełomie 1932 r. polskim ekspertom udało się odczytać pierwsze szyfrogramy. W przededniu wojny polscy kryptolodzy podzielili się swoją wiedzą ze specjalistami z Francji i Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Kto nas szpieguje? – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”

Marian Rejewski przedarł się do Francji

Dalszy ciąg był godny powieści szpiegowskich. Nasz bohater przedarł się do Francji, stąd do Hiszpanii, a po wielu dramatycznych perypetiach do Anglii. Dalsze prace nad odczytywaniem szyfrów Enigmy prowadzili Anglicy i Amerykanie. Dzięki odszyfrowaniu niemieckich depesz alianci mogli lepiej przeprowadzić akcje wojskowe. Zdaniem specjalistów, te informacje pozwoliły skrócić wojnę o 2 lata i oszczędzić życie tysięcy osób.

Po wojnie Marian Rejewski wrócił do kraju, ale dopiero po przejściu na emeryturę w 1967 roku ujawnił swój wkład w rozszyfrowanie Enigmy. Wielki, cichy człowiek. A już jutro weekend. Zaproponuję Państwu kolejne zabawy z dziećmi.

Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >