Nazywano ją najpiękniejszą aktorką Europy. Barbara Brylska kończy 82 lata
Strona główna » Nazywano ją najpiękniejszą aktorką Europy. Barbara Brylska kończy 82 lata

Nazywano ją najpiękniejszą aktorką Europy. Barbara Brylska kończy 82 lata

,

Barbara Brylska obchodzi urodziny. Polska Brigitte Bardot 5 czerwca kończy 82 lata. Jest uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich aktorek powojennych. Karierę zrobiła również poza granicami kraju. Nazywano ją najpiękniejszą aktorką Europy swojego pokolenia. Oto, jak potoczyły się losy Barbary Brylskiej.

Barbara Brylska błyszczała na ekranach telewizorów i kin. Słynęła ze swojej olśniewającej urody, a w latach 60. i 70. XX wieku została okrzyknięta seksbombą polskiego kina. Wszystko zaczęło się od filmu Antoniego Bohdziewicza. Brylska zadebiutowała w 1958 roku w komedii „Kalosze szczęścia”.

Zobacz także: Odprawiła nawet wielkiego amanta. „Bóg stworzył mnie do gadania, nie do kochania”

Pięć lat później została wymieniona w napisach końcowych obok Zbigniewa Cybulskiego. Był to film „Ich dzień powszedni”. Jednak prawdziwą sławę przyniosła Barbarze Brylskiej rola kapłanki w filmie „Faraon”. Później grała w „Panu Wołodyjowskim” i „Przygodach Pana Michała”, co utwierdziło widzów i filmowców w przekonaniu, że jest to wielka gwiazda polskiego kina!

Barbara Brylska zniknęła z mediów

Sławę zrobiła też w całej Europie. Występowała w filmach radzieckich, bułgarskich, niemieckich, a także czechosłowackich. Mimo uznania na arenie międzynarodowej, Brylska z czasem wycofała się w cień. Mieszka w domu pod Warszawą, gdzie spędza dnie w skromnym gronie. Jest otoczona najbliższymi.

Zobacz także: Irena Santor nie wróci już na scenę. Zdradziła powód

Wśród nich brakuje jednak córki aktorki. Gwiazdę spotkała ogromna tragedia. W 1993 roku Barbara Kosmala zginęła w wypadku samochodowym. 20-latka wracała wtedy z planu filmowego. Jechała wraz z Xaverym Żuławskim, synem Małgorzaty Braunek i Andrzeja Żuławskiego.

Rodzinna tragedia sprawiła, że Barbara Brylska postanowiła zwolnić i nie pojawiała się tak często publicznie, ani na ekranie. W latach 2000. wystąpiła w kilku serialach i filmach, jednak nie były to wielkie role. Zagrała m.in. w „Na dobre i na złe”, „Samo życie” czy „Niania”.

Zobacz także: Quiz: Jak dobrze pamiętasz “Ogniem i mieczem”?

PHOTO: STANISLAW KOWALCZUK / EAST NEWS, Barbara Brylska w 2010 roku

Chcesz wiedzieć więcej? Słuchaj programu Aleja Sław w każdy weekend od 14:00 do 18:00 tylko w Radiu Pogoda. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >