Poznaj 15 najpiękniejszych parków narodowych w Polsce – miejsca, które zachwycają, do których chce się wracać i które chronią przyrodnicze dziedzictwo naszego kraju.
Spis treści:
- Babiogórski Park Narodowy
- Białowieski Park Narodowy
- Biebrzański Park Narodowy
- Bieszczadzki Park Narodowy
- „Bory Tucholskie”
- Drawieński PN
- Gorczański Park Narodowy
- Park Narodowy Gór Stołowych
- Karkonoski Park Narodowy
- Pieniński Park Narodowy
- Roztoczański Park Narodowy
- Słowiński Park Narodowy
- Tatrzański Park Narodowy
- „Ujście Warty”
- Wigierski Park Narodowy
W Polsce istnieją łącznie 23 parki narodowe, których zadaniem jest ochrona przyrody tak, by mogły ją podziwiać kolejne pokolenia. Prezentujemy subiektywny wybór najpiękniejszych parków narodowych w naszym kraju:
Babiogórski Park Narodowy
Największą atrakcją tego liczącego 3393,34 ha kompleksu jest oczywiście słynna Babia Góra. Mierzący 1725 m n.p.m. najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich wyróżnia się piętrami roślinnymi charakterystycznymi dla gór wysokich, jak Tatry czy Alpy, ale dostępne są one już dla mniej zaprawionych górskich wędrowców (o ile oczywiście są przygotowani na słynne w tym rejonie gwałtowne zmiany pogody). W obrębie góry występują rzadkie gatunki roślin i zwierząt, w tym znajdujące się pod ścisłą ochroną niedźwiedzie, wilki czy rysie.
Białowieski Park Narodowy
Zadaniem parku jest ochrona Puszczy Białowieskiej – ostatniego w Europie pierwotnego lasu naturalnego. Symbolem BPN jest żubr – zwierzę znajdujące się pod ochroną i żyjące tu w rezerwatach hodowlanych oraz pokazowych. Obecnie właśnie tutaj żyje najliczniejsza – licząca około 500 osobników po polskiej stronie – wolnościowa populacja żubra na świecie. Puszcza Białowieska jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Biebrzański Park Narodowy
Mający powierzchnię 59 223 ha park jest największym w Polsce i jednym z większych w Europie. Chroni dolinę Biebrzy i jej unikatowe tereny bagienne. Żyją tu wilki, łosie, wydry i bobry, jednak największą atrakcją jest żyjących tu 271 gatunków ptaków, w tym 195 lęgowych. Funkcjonuje tu również Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego i Rehabilitacji Zwierząt. Turyści na terenie parku mają do dyspozycji szlaki piesze, rowerowe, kajakowe, konne i edukacyjne.
Bieszczadzki Park Narodowy
Stanowi część Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. W tym roku lasy bukowe, zajmujące 11% powierzchni BPN, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Turyści odwiedzający to miejsce mogą podziwiać wspaniałe panoramy roztaczające się z rozległych połonin, a jeśli męczy ich zatłoczone okolice Tarnicy, to do wyboru mają wiele szlaków pieszych, na których mogą cieszyć się samotnością i napawać wspaniałymi widokami. Wyznaczono tu między innymi 124 km ścieżek przyrodniczych, 81 km szlaków konnych i 129 km szlaków spacerowych i poznawczych. Występują tu wszystkie największe ssaki drapieżne w Polsce, czyli niedźwiedzie, wilki, rysie i żbiki.
„Bory Tucholskie”
Ponad 83% terenu Parku zajmują lasy, jednak oprócz nich można odwiedzić również 21 jezior. Jedną z największych atrakcji jest Struga Siedmiu Jezior – mała rzeka, która wypływa z największego jeziora, Ostrowitego i łączy 7 jezior rynnowych, kończąc swój bieg po niecałych 14 km w jeziorze Charzykowskim. Wzdłuż Strugi Siedmiu Jezior rosną liczne gatunki rzadkich i chronionych roślin oraz zwierząt – w tym małży.
Drawieński PN
Utworzony 1 maja 1990 roku park ma powierzchnię 11 535 ha. Położony na Równinie Drawskiej obejmuje zlewnię rzeki Drawa oraz jej dopływu, Płocicznej. Wyznaczone tam, liczące łącznie około 90 km szlaki piesze o różnego rodzaju trudności pozwalają w pełni doświadczyć piękna Puszczy Drawskiej. W parku podziwiać można między innymi wyrzeźbione przez rzekę jary mające do 30 m wysokości czy wyjątkowe w skali kraju torfowiska. Turyści mogą zapoznać się z lokalną przyrodą za pomocą 5 ścieżek poznawczych: „Drawnik”, „Barnimie”, „Międzybór”, „Głusko”, „Jezioro Ostrowieckie”. Oprócz tego dostępna jest również ścieżka geologiczna „Petrografia terenów nad Drawą”.
Gorczański Park Narodowy
Gorce to piękne, ale wciąż nie odwiedzane aż tak tłumnie przez turystów góry. Niemal cały obszar parku (95%) zajmują lasy a wiele z drzew ma ponad 100 lat. Z polan reglowych można podziwiać piękne panoramy lasów, w których żyją wilki, niedźwiedzie oraz rysie. Żyją tu także rzadkie, chronione gatunki ptaków, takie jak głuszec, orzeł przedni, puszczyk uralski, sóweczka czy bocian czarny. Ze szczytów wzgórz w dobrej pogodzie doskonale widać Tatry.
Zobacz też:
Park Narodowy Gór Stołowych
Choć zajmuje niewielką powierzchnię – ok. 63 km², to oferuje wspaniałe atrakcje. Wśród nich znajdują się między innymi Błędne Skały ze słynnym Skalnym Labiryntem oraz Szczeliniec Wielki, z którego roztacza się piękny widok na okoliczne Karkonosze. W okolicy znajdują się liczne popularne miejscowości uzdrowiskowe, takie jak Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój czy Polanica-Zdrój.
Karkonoski Park Narodowy
Razem z czeskim Krkonošským národním parkiem KPN jest od 1992 roku częścią Rezerwatu Biosfery UNESCO Karkonosze/Krkonoše (MAB). Jego zadaniem jest ochrona pięknych i unikatowych terenów przyrodniczych, takich jak torfowiska wysokie, kotły polodowcowe (np. Śnieżne Kotły), gołoborza i zarośla kosówki. Żyje tu około 40 gatunków ssaków, w tym reintrodukowany tu na początku XX wieku muflon, którego sprowadzono z Korsyki. W parku występują również endemiczne gatunki roślin, takich jak skalnica bazaltowa, dzwonek karkonoski czy gnidosz sudecki.
Pieniński Park Narodowy
Powstał 1 czerwca 1932 roku, jako pierwszy park narodowy w niepodległej Polsce. Chroni bezcenne przyrodniczo tereny Pienin Właściwych: Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Przełom Dunajca a także Zielone Skałki. Jednym z najpiękniejszych miejsc parku jest malowniczy Przełom Dunajca, który w tym miejscu tworzy rozmaite zakola a otaczające go skały miejscami wznoszą się nawet na 300 metrów. W parku znajdują się liczne piesze szlaki turystyczne, łącznie mające 23 km długości.
Roztoczański Park Narodowy
Znajdujący się w województwie lubelskim park obejmuje ogromne kompleksy leśne oraz łąki, rzeki i torfowiska. Występują tu rośliny górskie, takie jak między innymi czosnek niedźwiedzi, paprotnica sudecka czy żywiec gruczołowaty. Na terenie parku znajduje się również hodowla zachowawcza konika polskiego, którego przodkiem był wymarły już tarpan. Zwiedzający do dyspozycji mają ponad 64 km tras pieszych, rowerowych i ścieżek.
Słowiński Park Narodowy
Największą atrakcją tego miejsca są słynne, unikatowe w skali Europy ruchome wydmy, z których największa – Łącka Góra – ma 42 m wysokości. Po wejściu na nią można podziwiać wspaniałą panoramę tej części wybrzeża Bałtyku oraz jezioro Łebsko – jedno z kilku nadmorskich zbiorników słodkowodnych położonych tuż przy morskim brzegu. Podczas spaceru trzeba stąpać ostrożnie, gdyż występuje tam również między innymi jadowita żmija zygzakowata.
Tatrzański Park Narodowy
Najsłynniejsze miejsca, takie jak Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów czy Rysy to tylko niektóre z atrakcji, dla których co roku na południe kraju ściągają miliony turystów. TPN to przede wszystkim wspaniałe zwierzęta: górskie kozice, niedźwiedzie, wilki, lisy, żbiki czy rysie oraz znajdujące się pod ochroną rośliny górskie jak szarotka alpejska, krokusy czy lilia złotogłów. Odwiedzający park mają do dyspozycji łącznie 275 km znakowanych szlaków turystycznych, których stopień trudności waha się od łatwych do ekstremalnie trudnych, a nawet niebezpiecznych dla mniej zaprawionych wędrowców.
„Ujście Warty”
To najmłodszy z 23 polskich parków narodowych – powstał w 2001 roku. Jego nadrzędnym celem jest ochrona unikatowych terenów podmokłych, łąk oraz pastwisk, będących ostoją ptactwa błotnego i wodnego. 26 gatunków z nich to unikatowe, ginące gatunki. Jesienią zatrzymują się tu podczas migracji gęsi arktyczne, których stada w jednym momencie mogą liczyć nawet do 200 tys. osobników. Zimuje tu również arktyczny gatunek łabędzia krzykliwego. Z ptaków drapieżnych podziwiać można bieliki, myszołowy, kanie rude i błotniaki stawowe.
Wigierski Park Narodowy
Leżący na Pojezierzu Suwalsko-Augustowskim, na północnym skraju Puszczy Augustowskiej park chroni przyrodę łącznie 42 jezior (największe z nich to Wigry). Krajobraz stanowiący mozaikę jezior, lasów oraz pól uprawnych składa się na wyjątkowo piękny obszar, wymarzony dla miłośników żeglarstwa, wypraw rowerowych czy długich pieszych wędrówek. Na terenie parku występuje łącznie ponad 2 tysiące gatunków zwierząt, w tym ponad 210 gatunków ptaków, w tym 160 lęgowych.
Parki Narodowe w Polsce - które warto odwiedzić?
Który park narodowy w Polsce jest największy?
Biebrzański Park Narodowy jest największym tego typu obiektem w Polsce. Ma powierzchnię 59 223 ha. Jest również jednym z większych parków narodowych w Europie.
Co warto zobaczyć w Borach Tucholskich?
Jedną z największych atrakcji jest Struga Siedmiu Jezior – mała rzeka, która wypływa z największego jeziora, Ostrowitego i łączy 7 jezior rynnowych, kończąc swój bieg po niecałych 14 km w jeziorze Charzykowskim.
Na jaką wysokość wznosi się najwyższa piaszczysta wydma w Polsce?
Największą atrakcją Słowińskiego Parku Narodowego są słynne, unikatowe w skali Europy ruchome wydmy, z których największa – Łącka Góra – ma 42 m wysokości.
2 komentarze
[…] Podróże […]
[…] Podróże […]