Najpiękniejsze miejsca w Polsce [10 nieoczywistych wyborów] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Najpiękniejsze miejsca w Polsce [10 nieoczywistych wyborów]

Najpiękniejsze miejsca w Polsce [10 nieoczywistych wyborów]

Sprawdź najpiękniejsze miejsca w Polsce, które nie są tak powszechnie znane. Prezentujemy przykłady urokliwych zakątków, które może nie są tak znane jak najsłynniejsze miejsca w naszym kraju, jednak również budzą zachwyt u odwiedzających.

Nasz kraj pełen jest przepięknych miejsc, które co roku odwiedzają miliony turystów. Gdy pada hasło „najpiękniejsze miejsca w Polsce”, od razu każdemu z nas przychodzą na myśl takie urokliwe zakątki jak Dolina Pięciu Stawów, Morskie Oko, Biebrza, ruchome wydmy w Słowiński Parku Narodowym czy Bieszczady. Tym razem jednak postaraliśmy się wybrać 10 mniej oczywistych miejsc, które wcale nie ustępują urodą tym najpopularniejszym.

Arboretum w Rogowie

Wyjątkowej urody ogród, utworzony na leśnym terenie w 1925 roku. Pomiędzy typowymi polskimi drzewami rośnie tu ponad 2400 gatunków drzew i krzewów z Azji, Ameryki Północnej i Europy. Posadzone w 1925 roku daglezje zielone obecnie są najwyższymi drzewami w okolicy, osiągającymi ponad 36 m wysokości.

Arkadia pod Nieborowem

Ten wyjątkowy park został utworzony w 1778 roku na zlecenie księżnej Heleny Radziwiłłowej z Przeździeckich. Był inspirowany angielskim stylem ogrodowym, który w drugiej połowie XVIII wieku stawał się coraz popularniejszy w całej Europie. Znajdują się tu takie budowle jak Przybytek Arcykapłana, Świątynia Diany, Grota Sybilli, Grobowiec na Wyspie Topolowej, Domek Gotycki, Grobowiec Złudzeń, akwedukt i inne.

Gorce – widok z Bulandowej Kapliczki

Gorce to piękne, ale wciąż nie odwiedzane aż tak tłumnie przez turystów góry. Niemal cały obszar parku (95%) zajmują lasy a wiele z drzew ma ponad 100 lat. Z polan reglowych można podziwiać piękne panoramy lasów, w których żyją wilki, niedźwiedzie oraz rysie. Ze szczytów wzgórz w dobrej pogodzie doskonale widać Tatry. Jednym z miejsc w Gorcach oferujących najpiękniejsze widoki jest Bulandowa Kapliczka na Jaworzynie Kamienickiej. Stąd można podziwiać oszałamiającą panoramę Beskidu Sądeckiego i Wyspowego. Na skraju polany Jaworzyna Kamieniecka znajduje się tablica informacyjna z opisem widocznych stąd szczytów.

Jezioro Bukowo i ujście wody do Bałtyku

Nadmorskie jezioro Bukowo ma 18 km² i znajduje się tuż obok Bałtyku. Między miejscowościami Dąbkowice i Dąbki znajduje się miejsce, w którym woda z jeziora uchodzi niewielką rzeczką do morza. To wyjątkowo piękne miejsce, a szczególny lokalny mikroklimat sprawia, że do okolicznego uzdrowiska w Dąbkach przyjeżdżają kuracjusze z całej Polski.

Przełom Złotego Potoku w Górach Opawskich

Góry Opawskie to najdalej wysunięte na wschód pasmo Sudetów. Tutejsze masywy przecinają doliny rzek. Jedną z najpiękniejszych jest Przełom Złotego Potoku, w którym podziwiać można imponujące odsłonięcia skalne takie jak Karliki czy Karolinki i wznoszące się na ponad 100 m okoliczne wzgórza.

Sprawdź też:

Skalny labirynt w Górach Stołowych (Błędne Skały)

Leżący na trasie do na najpiękniejszego i najwyższego szczytu Gór Stołowych – Szczelińca Wielkiego – obiekt to miejsce zapewniające zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne Karkonosze. Położone wyżej schronisko PTTK „Na Szczelińcu” jest jednym z zaledwie dwóch polskich schronisk (oprócz tego w tatrzańskiej Dolinie Pięciu Stawów), do którego nie da się dojechać samochodem – można tam tylko dojść na własnych nogach.

Ślęża

Choć mierzy tylko 718 metrów wysokości, to jako najwyższa część Przedgórza Sudeckiego należy do Korony Gór Polski. Przed okresem chrześcijańskim było to miejsce kultu solarnego śląskich plemion. Do dziś można na tej górze odnaleźć pozostałości kamiennych kręgów. Na szczycie Ślęży znajduje się wieża widokowa, z której roztacza się wspaniały widok na Sudety.

Wiatrak w Ręboszewie

Wiatraki, zwane tu koźlakami, na Kaszubach stawiano od drugiej połowy XIV wieku. Przymocowany do tzw. kozła cały obiekt mógł obracać się wokół własnej osi. Na górze Sobótka znajduje się rekonstrukcja tradycyjnego wiatraka, oferująca funkcje hotelowe. Stąd rozpościerają się fantastyczne widoki na jeziora raduńskie i pofałdowane wzniesienia Szwajcarii Kaszubskiej.

Wieś Zalipie

Niektórzy uważają ją za jedną z najpiękniejszych polskich wsi. Od końca XIX wieku tutejsze chaty mieszkańcy ozdabiają kwietnymi malunkami. Obecnie około 20 domów pokrytych jest malunkami. Oprócz samych chat kolorowymi kwietnymi motywanmi ozdabiane są również inne – często zaskakujące – miejsca, takie jak na przykład budy dla psów czy studnie.

„Worek Raczański” i Wielka Racza

Okolica znana jako Worek Raczański to część Beskidu Żywieckiego, która nie została jeszcze zadeptana przez turystów i jest doskonałym miejscem dla pasjonatów gór, którzy pragną kontaktu z dziką przyrodą. Szczyt Wielkiej Raczy ma wysokość 1236 m n.p.m. i zapewnia niesamowitą panoramę Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. Można też z niego dojrzeć nawet Tatry. Piękne widoki roztaczają się też z Małej Raczy, skąd podziwiać można między innymi Małą Fatrę oraz Babią Górę.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Zobacz więcej >