10 najpiękniejszych jezior w Polsce - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 10 najpiękniejszych jezior w Polsce

10 najpiękniejszych jezior w Polsce

Najpiękniejsze jeziora w Polsce – zobacz miejsca, które swoją przyrodą i urokiem wabią turystów z całej Europy. Poznaj 10 miejsc w Polsce, które warto zobaczyć i sprawdź, gdzie warto pojechać na urlop.

Zobacz 10 najpiękniejszych (według nas) polskich jezior:

Morskie Oko

Wikimedia Commons

To prawdopodobnie najsłynniejsze polskie jezioro, położone przepięknie u podnóża Tatr. Choć w szczycie sezonu turystycznego jest oblegane przez przyjezdnych z całego kraju, warto się tam wybrać choćby w innym terminie, żeby podziwiać górujące nad zieloną taflą wody szczyty, wśród których znajdują się m.in. Rysy, Szpiglasowy Wierch, Siedem Granatów, Cubryna czy Mnich.

Wigry

Pikist.com

To największe jezioro Wigierskiego Parku Narodowego. Ze względu na swój „wijący się” kształt, przypominający literę „S”, przed wiekami nazywało się „Wingry”, od jaćwieskiego słowa „wingris” (kręty, wijący się). W tych okolicach polowali polscy władcy, jak Władysław Jagiełło, czy Władysław IV Waza. Jego brzegi mają w większości miejsc pierwotny charakter, nie zmieniony przez człowieka. Są tu ostoje bobrów oraz siedliska ponad 140 gatunków ptaków.

Jezioro Moróz

Wikimedia Commons

Mniej znane od pozostałych, ale bardzo urokliwe, położone około 5 km na wschód od Waplewa w woj. warmińsko-mazurskim, w gminie Olsztynek. Otoczone lasami, głębokie maksymalnie na 41 metrów jezioro jest idealne do spływów kajakowych, ponieważ zbiornik jest częścią szlaku kajakowego rzeki Marózki. Trasa tego szlaku liczy około 30 km i prowadzi od Mielna, aż do miejscowości Kurki.

Niegocin

Pikist.com

Mający powierzchnię 2604 ha Niegocin jest trzecim pod względem rozmiarów akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich i jednym z najpopularniejszych celów wyjazdów turystycznych w ten rejon. Nie brakuje tu ośrodków wypoczynkowych i przystani, znajdują się tu również plaża, kąpielisko, a także port Żeglugi Mazurskiej.

Śniardwy

Wikimedia Commons

Mające 113,4 km² powierzchni Śniardwy to największe z polskich jezior, jednak żegluga po nim nie jest prosta, ze względu porywiste wiatry oraz na liczne głazy i płycizny znajdujące się tuż pod powierzchnią wody. Jezioro jest częścią Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Zobacz też:

Hańcza

Wikimedia Commons

To najgłębsze jezioro w Polsce – według różnych źródeł jego najniżej położony punkt znajduje się na głębokości od 105 do 111 metrów. Między innymi z tego powodu jest to akwen atrakcyjny dla nurków. Dzięki swej niezwykłej głębokości Hańcza w 1974 r. została wpisana na listę Projektu Aqua UNESCO.

Jezioro Piaseczno

Wikimedia Commons

To jedno z najczystszych jezior w kraju (I klasa czystości wody). Jego czyste wody skrywają jednak prawdopodobnie tajemnicę z okresu II wojny światowej. Ponoć na dnie jeziora spoczywa wrak niemieckiego samolotu Junkers. Do dziś nurkowie starają się potwierdzić tę legendę.

Jezioro Czorsztyńskie

Wikimedia Commons

Jest to sztuczny zbiornik wodny, który powstał po wybudowaniu zapory na Dunajcu. Jednak fakt, że nie powstał naturalnie, nie ujmuje nic z uroku temu położonemu w Kotlinie Nowotarskiej akwenowi. Sama zapora przyciąga wielu turystów, ale warte odwiedzenia są również ruiny zamku w Czorsztynie i Zamek w Niedzicy. Podziwiać można też przyrodę Pienińskiego Parku Narodowego.

Jezioro Nidzkie

Wikimedia Commons

Położone w obrębie Rucianego-Nidy jezioro sąsiaduje z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym i znajduje się na końcu Szlaku Puszczańskiego. Akwen jest rezerwatem przyrody i na większości jego powierzchni obowiązuje zakaz używania silników spalinowych. Dla spragnionych widoku niemal nienaruszonej przyrody turystów nad jeziorem istnieją pola biwakowe i ośrodki wypoczynkowe.

Wdzydze

Wikimedia Commons

Jezioro Wdzydze – zwane też czasem morzem kaszubskim, mieści osiem dużych wysp. Największa z nich – Ostrów Wielki – jest zamieszkała. Średnia głębokość akwenu wynosi ponad 15 metrów, choć w najgłębszych miejscach sięga 68. Wdzydze są objęte obszarem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Wszystko co warto wiedzieć o jeziorach w Polsce

Które polskie jezioro jest najgłębsze?

Hańcza – według różnych źródeł jego najniżej położony punkt znajduje się na głębokości od 105 do 111 metrów.

Które jezioro jest największe w Polsce?

Śniardwy – 113,4 km² powierzchni, ale w dużej mierze nie nadają się do żeglugi z powodu wielu kamienistych płycizn.

Które jezioro w Polsce jest najsłynniejsze?

Morskie Oko to prawdopodobnie najmocniej obfotografowany akwen w naszym kraju, pięknie położony w Tatrach.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 60 tys. złotych! Kliknij i sprawdź

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >