Najlepsze thrillery [Przegląd]
Strona główna » Najlepsze thrillery w historii kina [TOP 30] cz. 1

Najlepsze thrillery w historii kina [TOP 30] cz. 1

Thrillery, które przeszły do historii kina. Przedstawiamy subiektywny przegląd 30 najlepszych filmowych dreszczowców, które nikogo nie pozostawią obojętnym. Dziś część pierwsza.

Zapraszamy na przegląd wyjątkowych, trzymających w napięciu filmów z całego świata.

„Cena strachu”

Ekranizacja powieści Georgesa Arnauda. Ameryka Południowa: kiedy dochodzi do pożaru szybu naftowego, jedynym sposobem ugaszenia go jest kontrolowany wybuch z pomocą nitrogliceryny. Ten śmiertelnie niebezpieczny ładunek trzeba dostarczyć na miejsce dwiema ciężarówkami. Zadania podejmuje się czterech straceńców, wśród których znalazł się Mario Livi (Yves Montand). Wyruszają w przerażającą podróż, którą może zakończyć najmniejsze szarpnięcie lub wybój…

Zobacz: Najlepsze thrillery z… telefonem w roli głównej [TOP 10]

„Dama z Szanghaju”

Arcydzieło Orsona Wellesa, który wystąpił też w roli marynarza Michaela O’Hary – zakochanego w pięknej Elsie (Rita Hayworth), żonie niepełnosprawnego Arthura Bannistera (Everett Sloane). Wspólnie udają się w rejs, w trakcie którego dochodzi do zagadkowych, niepokojących wydarzeń. Wplątany w zawiłą intrygę Michael zostaje oskarżony o podwójne morderstwo. Teraz musi udowodnić swoją niewinność przed sądem, ale nie ma pewności, czy jego obrońca przypadkiem nie jest prawdziwym zabójcą.

„Długi postój na Park Avenue”

Czterech bezwzględnych bandytów pod przywództwem „Pana Niebieskiego” (Robert Shaw) porywa pociąg nowojorskiego metra. Zatrzymują go w tunelu i grożą władzom miasta, że jeśli w ciągu godziny nie otrzymają miliona dolarów, to co minutę od upływu terminu ultimatum będą zabijać jednego zakładnika. Rozpoczyna się mrożący krew w żyłach wyścig z czasem. Ciekawostka: pomysł nazwania przestępców kolorami po latach skopiował Quentin Tarantino w swoim reżyserskim debiucie „Wściekłe psy”.

Zobacz: Najlepsze thrillery w historii kina [TOP 30] cz. 2

„Dzień Szakala”

„Szakal” (Edward Fox) to nieuchwytny zabójca na zlecenie, który od organizacji OAS otrzymał zadanie przeprowadzenia zamachu na prezydenta Francji Charlesa de Gaulle’a. Gdy przypadkowo francuskie służby odkrywają przygotowania do zamachu, rozpoczyna się trzymający w napięciu pościg za zabójcą, którego tożsamości nikt nie zna. Czy uda się zapobiec zamachowi?

„Dopaść Cartera”

Mroczny, brutalny angielski film inspirowany wspaniałym „Zbiegiem z Alcatraz”. Bezwzględny gangster Jack Carter (Michael Caine) wraca do rodzinnego Newcastle, aby zbadać sprawę tajemniczej śmierci swojego brata. Gdy odkrywa, że został on zamordowany, zrobi wszystko, żeby dopaść zabójców. Nie cofnie się przed niczym, brutalnie rozprawiając się nawet z najpotężniejszymi wrogami.

„Głęboka czerwień”

Telepatka Helga podczas pokazu w Rzymie wyczuwa na sali obecność psychopatycznego mordercy. Wkrótce zostaje zamordowana. Świadek morderstwa, pianista Marc Daly (David Hemmings), wraz z dziennikarką Gianną Bezzi postanawiają zdemaskować sprawcę. Jednak morderca uderza ponownie, działając coraz bardziej okrutnie.

„Maratończyk”

Thomas „Babe” Levy (Dustin Hoffman) jest studentem historii i zapalonym maratończykiem-amatorem. Nie wie, że jego brat pracuje dla tajnych służb, które potajemnie prowadzą grę z nazistowskim zbrodniarzem wojennym, Szellem (Laurence Olivier). Szell zrobi wszystko by wydobyć z nowojorskiego banku umieszczone w nim kosztowności zrabowane Żydom podczas II wojny światowej. Uprowadza więc Thomasa i torturuje go, by dowiedzieć się, „czy jest bezpiecznie”. Nieświadomy intrygi student będzie teraz musiał stoczyć walkę o przetrwanie, nie wiedząc, komu może zaufać. Do historii kina przeszła scena tortur na fotelu dentystycznym, po obejrzeniu której każdy doceni delikatność swojego dentysty.

Może Cię zainteresować:

„Memento”

Niezwykły, mroczny thriller opowiadający dziejącą się „od końca” historię Leonarda (Guy Pearce), który chce dopaść bandytę, który zgwałcił i zamordował jego żonę. Dokonanie zemsty utrudnia mu zanik pamięci krótkotrwałej: zapomina wszystko, co zdarzyło się kilka minut wcześniej. Dlatego najważniejsze fakty tatuuje sobie na ciele. Czy mimo to uda mu się dopaść mordercę?

„Milczenie owiec”

Clarise Starling (Jodie Foster) wkrótce ma zostać agentką FBI. W ramach szkolenia ma pomóc w schwytaniu okrutnego seryjnego mordercy zwanego „Buffalo Billem”. Pomaga jej w tym inny, wyjątkowo inteligentny seryjny morderca Hannibal Lecter (Anthony Hopkins), który snuje własną intrygę. W zamian za pomoc w śledztwie zauroczony adeptką Lecter żąda od niej osobistych zwierzeń. Czy Starling zdąży uratować kolejną ofiarę „Buffalo Billa” i oprzeć się hipnotyzującemu wpływowi Lectera? Czasu jest coraz mniej…

„Nieznajomi z pociągu”

Klasyk w reżyserii Alfreda Hitchcocka, ekranizacja powieści Patricii Highsmith. Bruno Antony (Robert Walker) nienawidzi swojego despotycznego ojca i planuje zbrodnię doskonałą. Ze spotkanym przypadkowo w pociągu tenisistą Guyem Hainesem (Farley Granger) chce zawrzeć układ: Guy zabije jego ojca, a Bruno żonę tenisisty, z którą ten chce się rozwieść. To ma odsunąć od nich jakiekolwiek podejrzenia. Chociaż Guy traktuje to jako żart i odrzuca propozycję, Bruno wkrótce udowadnia, że mówił poważnie. Teraz coraz bardziej natarczywie zaczyna domagać się wypełnienia drugiej części „umowy”…

„Noc myśliwego”

USA, czasy Wielkiego Kryzysu. Niejaki Ben Harper zostaje skazany na śmierć za morderstwo. Przed egzekucją zdradza współwięźniowi, że udało mu się ukryć 10 tysięcy dolarów. Kiedy zostaje stracony, ów współwięzień – udający kaznodzieję Harry Powell (Robert Mitchum w jednej ze swoich najlepszych ról) – postanawia zrobić wszystko, żeby zdobyć te pieniądze. Powell, który jest bezwzględnym oszustem i mordercą zabijającym majętne kobiety aby przejąć ich majątek, zaczyna roztaczać swój czar wobec wdowy po Harperze. Łatwowierna kobieta zakochuje się w Harrym, nie wiedząc, na jakie śmiertelne niebezpieczeństwo naraża siebie i swoje dzieci. Wkrótce myśliwy wyruszy na kolejne polowanie…

Zobacz: Najlepsze filmy o górach [15 filmów, które trzeba znać]

„Nóż w wodzie”

Kameralny, ale pełen rosnącego nieustannie napięcia thriller Romana Polańskiego. Bogate małżeństwo: Andrzej (Leon Niemczyk) i jego piękna żona Krystyna (Jolanta Umecka) po drodze na swój jacht zabierają do samochodu młodego autostopowicza (Zygmunt Malanowicz). Mimo drobnych nieporozumień Andrzej proponuje chłopakowi wspólny rejs po Mazurach. Podczas rejsu dwaj mężczyźni zaczynają coraz mocniej ze sobą rywalizować o to, który z nich jest większym macho, a obecność pięknej Krystyny tylko zaognia sytuację. Atmosfera gęstnieje i wkrótce dojdzie do nieuchronnej konfrontacji.

„Okno na podwórze”

Klasyk spod ręki Alfreda Hitchcocka, z gwiazdorską obsadą. Fotograf L.B. „Jeff” Jeffries (James Stewart) łamie nogę i teraz całe dnie spędza w domu, nie ruszając się z wózka inwalidzkiego. Pomaga mu zakochana w nim Lisa Carol Fremont (Grace Kelly). Uwięziony w domu fotograf z nudów podgląda życie sąsiadów. Gdy żona jednego z nich znika, nabiera podejrzeń. Wspólnie z Lisą postanawiają przeprowadzić prywatne śledztwo i sprawdzić, czy przypadkiem kobieta nie została zamordowana. Gdy są coraz bliżsi rozwiązania zagadki, sami znajdują się w niebezpieczeństwie.

„Pieskie popołudnie”

Słynny film Sidneya Lumeta, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Dwóch desperatów: Sonny Wortzik (Al Pacino) i Sal (John Cazale) napadają na bank, żeby zdobyć pieniądze na operację zmiany płci dla jednego z nich. Niestety, gotówki w banku jest niewiele, a sama placówka szybko zostaje otoczona przez policję. Znajdujący się w pułapce przestępcy miotają, się nie wiedząc, co robić. Rozpoczynają nerwowe negocjacje ze stróżami prawa, których nie ułatwia histeria nakręcana przez żądne sensacji media.

„Północ – północny zachód”

Jeden z najsłynniejszych filmów Alfreda Hitchcocka. Pracownik agencji reklamowej Roger Thornhill (Cary Grant) zostaje omyłkowo wzięty za agenta służb specjalnych USA. Od teraz zagraniczni szpiedzy będą chcieli go zabić. Zostaje wrobiony w morderstwo i musi uciekać zarówno przed szpiegami, jak i policją. Pomaga mu w tym piękna i tajemnicza Eve Kendall (Eva Marie Saint). Jednak czy na pewno można jej zaufać?

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Najlepsze thrillery w historii – ciekawostki

Skrócona scena tortur

Scena okrutnych tortur w „Maratończyku” – i tak wyjątkowo trudna do zniesienia – została… skrócona po tym jak podczas przedpremierowych pokazów publiczności robiło się w jej trakcie niedobrze.

Straszny Hannibal Lecter

Po latach grająca główną rolę Jodie Foster przyznała, że bała się grającego Hannibala Lectera Anthonego Hopkinsa już na etapie prób ze scenariuszem. Co ciekawe, słynny aktor powiedział jej, że… czuł to samo w stosunku do niej.

Pociągi metra nie wyjeżdżają o filmowej godzinie.

Od chwili premiery filmu „Długi postój na Park Avenue” żaden pociąg nr 6 nie wyjeżdża z zajezdni Pelham Bay Park, ani o 13:23, ani też o 01:23, jak to miało miejsce w filmie. Ta tradycja utrzymuje się do dzisiaj.

Zobacz więcej >