Thrillery, które przeszły do historii kina. Przedstawiamy subiektywny przegląd 30 najlepszych filmowych dreszczowców. Dziś część druga.
Zapraszamy na przegląd wyjątkowych, trzymających w napięciu filmów z całego świata.
„Przylądek strachu”
Psychopatyczny gwałciciel Max Cady (Robert Mitchum) wychodzi z więzienia po 8 latach. Pragnie zemścić się na prawniku Samie Bowdenie (Gregory Peck), który wysłał go za kratki. Używając prawniczych sztuczek, których nauczył się w więzieniu, prześladuje rodzinę Bowdena. Gdy bezpieczeństwo żony i nastoletniej córki prawnika znajdzie się w niebezpieczeństwie, a zasady prawa nie będą w stanie ich ochronić, Bowden będzie musiał osobiście stawić czoła psychopacie.
„Psychoza”
Sekretarka Marion Crane (Janet Leigh) okrada swojego szefa i ucieka z miasta z pieniędzmi, żeby rozpocząć nowe życie. Uciekając przed policją trafia do położonego na uboczu motelu Bates. Prowadzi go sympatyczny, nieśmiały młodzieniec o imieniu Norman (Anthony Perkins), mieszkający z dominującą matką. Mężczyzna wynajmuje uciekinierce pokój. Zmęczona podróżą Marion nie zdaje sobie sprawy, w jak ogromnym niebezpieczeństwie się znalazła. Okazuje się, że motel kryje mroczną tajemnicę…
„Rebeka”
Nieśmiała, uboga dziewczyna (Joan Fontaine) przyjmuje oświadczyny bogatego dziedzica Maxima de Wintera (Laurence Olivier). Trafia do jego imponującej posiadłości, urządzonej przez pierwszą żonę bogacza, zmarłą rok wcześniej w niewyjaśnionych okolicznościach Rebekę. Od razu spotyka się z niechęcią zarządzającą posiadłością panią Danvers (Judith Anderson). Nowa pani de Winter czuje się coraz bardziej zagrożona, zwłaszcza gdy na jaw wychodzą kolejne szczegóły dotyczące śmierci jej poprzedniczki…
„Rififi”
Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes za reżyserię thriller, który po latach stał się inspiracją dla równie świetnego filmu „W kręgu zła”. Po pięciu latach spędzonych w więzieniu na wolność wychodzi włamywacz Tony (Jean Servais). Mimo że próbuje zerwać z fachem, zostaje wciągnięty do wykonania napadu na jubilera. Perfekcyjnie przeprowadzony skok to jednak dopiero początek kłopotów… Półgodzinna scena napadu do dziś budzi uznanie nie tylko kinomanów – po premierze władze Meksyku nakazały wycofanie filmu z tamtejszych kin, po tym jak w tym kraju doszło do serii włamań z zastosowaniem pokazanej metody rabunku.
„Rozmowa”
Harry Caul (Gene Hackman) to jeden z najlepszych specjalistów od podsłuchu. Jego chłodne, analityczne podejście do zawodu oraz nieangażowanie się w głębsze relacje z innymi ludźmi sprawiają, że jest prawdziwą legendą swojego fachu. Pewnego dnia nagrywa na zlecenie klienta rozmowę dwojga młodych ludzi i odkrywa, że ich życie jest zagrożone. Teraz Harry musi zdecydować, czy złamać swoje żelazne zasady i spróbować uratować ludzi, czy też przesłać nagranie dalej, jak to zawsze robił. Od tego wyboru będzie zależało jego własne bezpieczeństwo.
„Samuraj”
Płatny zabójca Jef Costello (Alain Delon) wykonuje kolejne zadanie, jednak okazuje się, że jego zleceniodawcy postanawiają się pozbyć również jego. Teraz musi stawić czoła bezwzględnym bandytom oraz komisarzowi francuskiej policji, który nie chce pozwolić, by Jef uniknął kary za zabójstwo. Osaczony zabójca, mimo coraz większych kłopotów nie zrezygnuje z zemsty na tych, którzy chcą go zabić.
„Siedem”
W mieście dochodzi do serii brutalnych morderstw, których sprawca inspiruje się biblijnymi siedmioma grzechami głównymi. Śledztwo podejmuje dwóch policjantów: starszy, doświadczony detektyw Somerset (Morgan Freeman) oraz młodszy, rwący się do akcji Mills (Brad Pitt). Policjanci nie zdają sobie sprawy, że posługujący się pseudonimem John Doe morderca (Kevin Spacey) również dla nich przygotował wstrząsającą niespodziankę…
Może Cię zainteresować:
„Śmiertelnie proste”
Film Ethana i Joela Cohenów, w którym – tak jak w pozostałych produkcjach tych braci – makabra często miesza się z groteską. Julian Marty (Dan Hedaya), właściciel zapyziałego baru w niewielkiej mieścinie w Teksasie, dowiaduje się, że jego żona Abby (Frances McDormand) ma romans z barmanem Rayem (John Getz). Wściekły zleca prywatnemu detektywowi Lorenowi (M. Emmet Walsh) zamordowanie pary. Ten zgadza się i przystępuje do działania, jednak nic nie idzie zgodnie z planem i w wyniku serii nieporozumień i niefortunnych zbiegów okoliczności Abby i Ray wpadną w wir zadziwiających zdarzeń.
„Taksówkarz”
Weteran z Wietnamu Travis Bickle (Robert De Niro) cierpi na bezsenność, więc pracuje jako nocny taksówkarz w Nowym Jorku. Z coraz większym obrzydzeniem obserwuje rzeczywistość wokół siebie i wzrasta w nim nienawiść do ludzi, z którymi się styka. Nie mogąc odnaleźć się w rzeczywistości, zaczyna tracić poczucie realizmu i popadać w szaleństwo. Chcąc wykonać jakiś dobry uczynek decyduje się ocalić nieletnią prostytutkę Iris (Jodie Foster) od jej alfonsa. Wkrótce Travis rusza do walki ze złem, które widzi wszędzie wokół siebie.
„Uwolnienie”
Mroczny, klaustrofobiczny thriller Johna Boormana. Czwórka mieszczuchów – Ed (Jon Voight), Lewis (Burt Reynolds), Bobby (Ned Beatty) i Drew (Ronny Cox) wyrusza na spływ odludną rzeką Cahulawassee. Wkrótce ma ona zostać przecięta tamą, więc to ostatnia szansa na doświadczenie kontaktu z niemal nieskalaną, dziką przyrodą. Jednak ich wyprawa gwałtownie zmienia charakter, gdy zostają napadnięci przez miejscowych bandytów. Teraz grupa przyjaciół musi stoczyć walkę o przetrwanie, podczas której na jaw wyjdzie ich prawdziwa natura.
„Windą na szafot”
Wielki przebój reżysera Louisa Malle’a i zwiastun kinowej Nowej Fali. Były komandos Julien (Maurice Ronet) wraz z zakochaną w nim Florence (Jeanne Moreau) opracowują genialny plan zamordowania męża kobiety. Julien zabija go i pozoruje samobójstwo. Już po dokonaniu morderstwa przypomina sobie, że zostawił przyczepioną do okna linę. Chcąc wrócić na miejsce zbrodni wsiada do windy, jednak w tym momencie dochodzi do awarii prądu i dźwig zatrzymuje się między piętrami. Mężczyzna zostaje uwięziony w pułapce i rozpaczliwie próbuje się uwolnić. Ma coraz mniej czasu nim ktoś odkryje, co zrobił…
„W kręgu zła”
Arcydzieło Jean-Pierre Melville’a, inspirowane słynnym thrillerem „Rififi”, z paradą francuskich gwiazd na ekranie. Były gangster, Corey (Alain Delon) wychodzi z więzienia i wkrótce poznaje ukrywającego się przed policją Vogla (Gian Maria Volontè). Z pomocą byłego snajpera Jansena (Yves Montand) postanawiają wykonać perfekcyjnie zaplanowany skok na jubilera. W ucieczce bandytom stara się przeszkodzić inspektor Mattei (Burvil). Do historii kina przeszła trwająca 27 minut słynna scena napadu, w której nie padło ani jedno słowo.
„Wstręt”
Klaustrofobiczny, niepokojący thriller w reżyserii Romana Polańskiego. Przebywająca w Londynie neurotyczna Belgijka Carol Ledoux (Catherine Deneuve) zostaje sama w mieszkaniu, po tym jak jej siostra wraz ze swoim mężem wyjeżdżają na wakacje do Włoch. Kobieta bardzo źle znosi samotność – barykaduje się w mieszkaniu i odcina od zewnętrznego świata. Popadając w coraz większą obsesję zaczyna zatracać się w szaleństwie, stając się coraz większym zagrożeniem dla siebie samej oraz tych, którzy będą chcieli jej pomóc.
„Zbieg z Alcatraz”
Kultowy, brutalny thriller z niezrównanym Lee Marvinem w roli głównej. Gangster Walker (Marvin) podczas podziału łupu z napadu zostaje oszukany przez wspólnika, Mala Reese’a (John Vernon). Zostaje ciężko ranny i zostawiony na śmierć na opuszczonej wyspie Alcatraz a Mal ucieka z jego żoną, Chris (Angie Dickinson). Walker postanawia zrobić wszystko, żeby dopaść zdrajcę i odzyskać pieniądze. Rusza tropem Mala, nie mając litości dla nikogo, kto stanie mu na drodze, przemocą zdobywając kolejne informacje. Nie waha się nawet rzucić wyzwania mafii, byle tylko odzyskać swój łup.
„Zbłąkany pies”
Trzymający w napięciu film Akiry Kurosawy. Młody detektyw Murakami (Toshiro Mifune) w zatłoczonym autobusie traci służbową broń. Zdeterminowany żeby dopaść złodzieja, wyrusza na ulice Tokio w towarzystwie starszego, doświadczonego policjanta Sato (Takashi Shimura). Razem zagłębiają się w przestępcze podziemie powojennego miasta, z każdym krokiem odkrywając do jakich, coraz bardziej niebezpiecznych przestępstw skradziony pistolet jest wykorzystywany. Czy zdążą odzyskać broń, zanim dojdzie do tragedii?
Najlepsze thrillery w historii – ciekawostki
Po „Psychozie” strach się kąpać?
Po premierze filmu sir Alfred Hitchcock otrzymał list protestacyjny od ojca dziewczyny, która po obejrzeniu jego „Widma” bała się kąpać, a po obejrzeniu „Psychozy” bała się wejść pod prysznic. W liście wysłanym w odpowiedzi słynny reżyser poradził rodzicowi, by… wysłał córkę do pralni.
Prawdziwy taksówkarz – Robert De Niro
Przygotowując się do roli Robert De Niro przez miesiąc pracował jako taksówkarz, jeżdżąc po 15 godzin na dobę. Choć w tym czasie był już laureatem Oscara za rolę w „Ojcu Chrzestnym II”, to tylko raz został rozpoznany.
Twardy jak Lee Marvin
Lee Marvin naprawdę był twardzielem – służył w Marines podczas II wojny światowej i walczył na wyspach Pacyfiku. Podczas kręcenia „Zbiega z Alcatraz” uważał, że John Vernon nie nadawał się do roli jego przeciwnika, bo był zbyt słaby. Aby to udowodnić, podczas prób uderzył go w żołądek tak mocno, że Vernon z bólu się popłakał.
Dodaj komentarz