30 maja obchodzimy 122 rocznicę urodzin Mieczysława Fogga. Z tej okazji zdradzamy jego sekrety. „On się nie nadawał do romansów” – mówił o Mieczysławie Foggu jego siostrzeniec Jan Matyjaszkiewcz, który paradoksalnie był jedyną osobą z bliskich wokalisty, która wiedziała o jego podwójnym życiu. Fogg przez wiele lat dzielił życie między Warszawę a Szczecin.
„To ostatnia niedziela”, „Tango milonga”, „Piosenka o mojej Warszawie” czy „Bo to się zawsze tak zaczyna” – to tylko kilka tytułów z ogromnego repertuaru Mieczysława Fogga. Szacuje się, że wokalista nagrał około dwóch tysięcy piosenek, dał ponad 16 tysięcy występów. Łącznie sprzedał 25 milionów płyt, co na czasy, w których występował (1926-1986) było niewyobrażalnym dla innego polskiego muzyka wynikiem.
Zobacz także: Alicja Majewska surowo o młodych gwiazdach. Mówi o niemoralnych kaprysach
Mieczysław Fogg żył z dwoma kobietami. Ukrywał to przez lata
Mimo prężnie rozwijającej się kariery i ogromnej popularności Fogg i tak musiał jeszcze przez wiele lat pracować na zwykłym etacie. Był kasjerem w kasie Polskich Kolei Państwowych i to właśnie tam poznał Irenę – swoją żonę. Mieczysław Fogg miał wtedy 24 lata. Choć był z Ireną do końca jej życia, nie była to jednak jedyna kobieta w życiu słynnego wokalisty.
Prababcia zawsze go wspierała. Do samego końca. Ona zajmowała się domem i wychowywała syna, a Mieczysław dzięki temu mógł skupić się na karierze – wspomina prawnuk wokalisty na łamach magazynu „Pani”.
Zobacz także: Osiecka nie chciała z nim pracować. Interweniowała Rodowicz
Mieczysław Fogg robił w Szczecinie prowadził drugie życie
Mieczysław Fogg był znanym i cenionym w kraju śpiewakiem. 16 tysięcy występów nie wzięło się znikąd – muzyk występował codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Irena Fogg przyzwyczaiła się więc do tego, że mąż rzadko bywa w domu, dlatego też nie dziwiło jej to, że jej ukochany dwa tygodnie spędzał w Szczecinie, a dwa w Warszawie.
Jednak to nie koncerty ściągały Fogga do Szczecina, a Zofia Szynagiel. Kobieta ta była impresario artysty oraz jego wieloletnią kochanką. O tej relacji miał wiedzieć tylko siostrzeniec artysty – Jan Matyjaszkiewcz. Mężczyzna o romansie dowiedział się podczas jubileuszu Mieczysława Fogga.
Zobacz także: Violetta Villas ukrywała prawdziwe nazwisko. Mówili, że skreśliłoby jej karierę
Wokalista zasłabł za sceną i poprosił Matyjszkiewicza o zatelefonowanie do kochanki. Zrobił to podkreślając, że Zofia Szynagiel jest „oszpecona” i jest tylko współpracowniczką. Szynagiel jednak wcale nie była „oszpecona”, a w Szczecinie mieli wołać, że ma najpiękniejsze nogi w mieście.
Nam do głowy nie przyszło, że ten kochający, szlachetny, zawsze uważający Miecio, że taki człowiek związał się z inną kobietą! – wspominała Katarzyna Durska w biografii muzyka „Poletko pana Fogga”.
Irena Fogg zmarła w 1986 roku. Chwilę po śmierci żony, Mieczysław Fogg poślubił Zofię. Wokalista zmarł cztery lata później. Decyzją drugiej żony spoczął w grobie obok Ireny.
Chcesz wiedzieć więcej? Słuchaj programu Aleja Sław w każdy weekend od 14:00 do 18:00 tylko w Radiu Pogoda.
Dodaj komentarz