Makiełki lub makówki śląskie - przepis - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Makiełki lub makówki śląskie – przepis

Makiełki lub makówki śląskie – przepis

Makiełki są jednym z przysmaków wigilijnych. W zależności od regionu Polski występują pod różnymi nazwami, także przepis na tę potrawę bywa różny. Część Polski do jej przyrządzenia wykorzystuje czerstwe bułki, a część kluski.

Pod nazwą makiełki potrawa ta znana jest w Wielkopolsce, w okolicach Łodzi oraz w Zagłębiu. Na Śląsku nazywa się makówki. Podstawowe składniki makiełek to mak, czerstwe bułki – w zależności od regionu lub domu – wrocławska, kajzerki, sucharki lub chałka, mleko, miód lub cukier oraz bakalie. Plastry bułki układa się warstwami na przemian z masą makowo-bakaliową. Jednak część mieszkańców Wielkopolski oraz Zagłębia przyrządza makiełki z kluskami lub łazankami zamiast z bułką. Wtedy używa się zamiennie nazwy makiełki i kluski z makiem.

Niezależnie od tego, jak ta potrawa jest nazywana i od wszelkich niuansów, makiełki są po prostu pyszne. Prawdopodobnie na makiełki jest tyle przepisów, ile domów – każdy ma swój własny. My podamy prosty przepis na wersję z bułką.

Składniki

  • 250 g maku mielonego
  • 1 duża chałka lub bułka wrocławska (czerstwa)
  • 2 litry mleka
  • 2-3 łyżki miodu lub więcej
  • 3 łyżki masła
  • ok. 200 g bakalii (dowolnie: rodzynki, orzechy, migdały, skórka pomarańczowa)
  • skórka pomarańczowa, orzechy lub migdały do przybrania

Makiełki – sposób przyrządzenia:

Mak zalewamy wrzątkiem. Gdy ostygnie, osączamy na sitku, możemy jeszcze raz przepłukać zimną wodą.

Mleko zagotowujemy, dodajemy masło, miód, bakalie i mak. Podgrzewamy jeszcze raz do zagotowania, cały czas ostrożnie mieszając, żeby się nie przypaliło.

Chałkę lub bułkę kroimy w cienkie kromki.

Układamy warstwami w misce – na dnie pierwsza warstwa bułki, na niej warstwa masy makowej mniej więcej takiej grubości jak bułka. Potem znów bułka, mak itd. Na wierzchu powinna się znaleźć warstwa makowa. Dekorujemy makiełki według uznania płatkami migdałowymi lub orzechami i skórką pomarańczową. Odstawiamy na kilka godzin do lodówki.

Sprawdź jeszcze nasz przepis na kutię, a także inne przepisy na potrawy wigilijne i świąteczne.

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Makiełki lub makówki śląskie – przepis”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >