Przepis na kutię - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Przepis na kutię

Przepis na kutię

Tradycyjna kutia – jedna z dwunastu tradycyjnych potraw wigilijnych. Dowiedz się, jak ją przyrządzić nie tylko na Boże Narodzenie i Nowy Rok.

Kutia to tradycyjna potrawa kuchni ukraińskiej, białoruskiej, rosyjskiej, litewskiej i dawniej polskiej kuchni kresowej. Szczególnie chętnie przyrządzana na Białostocczyźnie i Lubelszczyźnie oraz na Podkarpaciu. Kutia jest jedną z 12 tradycyjnych potraw wigilijnych w kuchni wschodniosłowiańskiej. Tradycyjnie przyrządza się ją w czasie Świąt Bożego Narodzenia oraz na Nowy Rok.

Składniki:

  • 1 szklanka ziaren pszenicy;
  • 2 szklanki maku;
  • ½ szklanki cukru;
  • 2-3 łyżki miodu;
  • krojone słodkie migdały
  • rodzynki;
  • skórka cytryny i skórka pomarańczy;
  • słodka śmietanka (36%);
  • mleko do zalania maku.

Sposób przyrządzania kutii:

Aby właściwie przygotować kutię, musimy zacząć już dzień wcześniej. Ziarna pszenicy opłukujemy, a następnie parzymy we wrzątku. Zostawiamy ją w tej wodzie na noc, żeby nasiona napęczniały. Mak również warto oporządzić dzień wcześniej, jak pszenicę: wysypujemy go na głęboki talerz i zalewamy gorącym mlekiem tak, żeby zakryło całość. Zostawiamy go na noc pod przykryciem. Następnego dnia odcedzamy pszenicę, zalewamy wodą i gotujemy ją tak długo, aż nasiona rozmiękną (może to zająć od pół godziny do ponad godziny – w zależności od wielkości ziaren). Gdy już pszenicę zmiękczymy, odcedzamy ją i zostawiamy do wystygnięcia.

Mak odcedzamy przez sitko a potem wyciskamy z niego wodę. Można go utrzeć w maszynce do mięsa z odpowiednią przystawką. Uwaga: najlepiej robić to w zlewie, gdyż można przy tym poplamić stół i podłogę. Odciśnięty mak przekładamy do większej miski i dodajemy do niego cukier, kilka łyżek miodu, garść migdałów i rodzynek, a także startą skórkę i cytryny i skórkę pomarańczy pokrojoną w drobną kostkę. Następnie dodajemy do tej masy pszenicę i polewamy słodką śmietanką – z wyczuciem, dodając ją w trakcie mieszania całości. Wszystko razem mieszamy dokładnie, aż powstanie w miarę jednolita masa. Odstawiamy ją teraz na około dwie godziny do lodówki i gotowe! Kutię najlepiej podawać schłodzoną.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Zobacz też:

Kutia – co warto wiedzieć

Czy można przyrządzić kutię w jeden dzień?

Nie, prawdziwa kutia robiona jest przez dwa dni – w pierwszym trzeba wstępnie przygotować pszenicę i mak.

Skąd pochodzi kutia?

Kutia to tradycyjna potrawa kuchni ukraińskiej, białoruskiej, rosyjskiej, litewskiej i dawniej polskiej kuchni kresowej. Szczególnie chętnie przyrządzana na Białostocczyźnie i Lubelszczyźnie oraz na Podkarpaciu.

Jakie sa składniki kutii?

1 szklanka ziaren pszenicy, 2 szklanki maku, ½ szklanki cukru, 2-3 łyżki miodu, krojone słodkie migdały, rodzynki, skórka cytryny i skórka pomarańczy, słodka śmietanka (36%), mleko do zalania maku.

Zobacz więcej >