W jaki sposób przechowywać mąkę w domu? O czym pamiętać? Czy można ją trzymać w lodówce? Sprawdź, w jaki sposób zadbać o jej świeżość oraz kiedy się jej pozbyć.
Spis treści:
Mąka w kuchni to podstawa. Jest niezbędna w przygotowywaniu wszelkiej maści posiłków – od smakowitej pizzy po wyśmienite desery. Jednak ważne jest, żeby wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie ją przechowywać tak, żeby starczyła nam na dłużej i zachowała świeżość. Wskazówki pochodzą ze strony allrecipes.com – serwisu z przepisami i poradami kuchennymi.
Poniżej prezentujemy 4 zasady właściwego przechowywania mąki:
Przechowywać w chłodzie
Aby mąka dłużej zachowała świeżość, należy zadbać o to, żeby naturalne oleje w niej zawarte się nie nagrzewały. Pamiętajmy, że tak samo jak butelka wyciskanej oliwy w spiżarni może zjełczeć, to równie dobrze może to spotkać mąkę. Dlatego dobrym miejscem na przechowywanie mąki jest zamrażarka. W dodatku cztery dni w mrozie gwarantują zabicie ewentualnych szkodników. Innym dobrym miejscem do przechowywania jest lodówka, jednak często brakuje w niej wolnego miejsca.
Zazwyczaj jednak przeciętni Kowalscy nie dysponują odpowiednią ilością miejsca w zamrażalniku i w lodówce, więc wówczas trzeba znaleźć takie miejsce, które zapewnia chłód (np. piwnica, spiżarnia, garaż) lub takie, które jest nieco chłodniejsze niż reszta domu lub mieszkania.
Czy zostawić mąkę w opakowaniu?
Można jak najbardziej trzymać ją w firmowej torebce, jednak jeśli planujemy zachować ją znacznie dłużej, to dobrym rozwiązaniem jest przesypanie jej do szczelnego pojemnika. To ważne, żeby był szczelny, ponieważ mąka absorbuje brzydkie zapachy, jeśli więc trzymamy ją w szafce kuchennej, to lepiej żeby nie przeszła aromatami z gotowania czy smażenia.
Warto pamiętać, żeby po przesypaniu mąki do szczelnego pojemnika nakleić na nim nalepkę z napisanym własnoręcznie rodzajem mąki, żeby nie zapomnieć jaki to rodzaj. Dzięki temu unikniemy na przykład przygotowywania deseru z mąki do pizzy lub na odwrót.
Trzymać w ciemnym miejscu
Oprócz wysokiej temperatury wrogiem mąki jest światło, i to z dwóch powodów. Po pierwsze: światło powoduje wyższa temperaturę, a po drugie: powoduje utlenianie, co nie służy świeżej mące. Tu również sprawdzą się szczelne pojemniki, zamykane w szafie. Aby zapewnić większą ochronę można taki pojemnik umieścić w torbie termicznej, która nie tylko utrzyma temperaturę, ale też po zamknięciu odetnie dostęp do światła.
Zobacz też:
Odetnij od powietrza
To jeszcze jeden powód przemawiający za używaniem szczelnych pojemników: odcięcie od dostępu powietrza. Mąka traci swą świeżość, jeśli jest wystawiona na działanie tlenu – im mniejszy ma do niego dostęp, tym dłużej zachowa świeżość. Jeśli nie mamy plastikowych pojemników, możemy w celu jej ochrony wykorzystać szczelne torby z zamkiem typu zip-top i włożyć do nich całe opakowanie mąki.
Jak długo można przechowywać mąkę?
Mąkę uniwersalną, samorosnącą i jakąkolwiek białą przechowywaną w temperaturze pokojowej można trzymać do 3 miesięcy. Jeśli natomiast przechowujemy ją w chłodniejszym miejscu (ale nie w lodówce, tylko np. w spiżarni), to może ona wytrzymać nawet 6 miesięcy. Jeśli natomiast przechowujemy ją w lodówce, to wytrzyma rok, a w zamrażarce – nawet dwa lata.
Mąki pełnoziarniste zawierają więcej naturalnych olejów, które mogą się zepsuć, więc szybciej się degradują: przechowywane w temperaturze pokojowej wytrzymają miesiąc, w chłodniejszym miejscu w domu – 3 miesiące, w lodówce: 6 miesięcy, a w zamrażalniku: 1 rok.
Kiedy wiadomo, że mąka jest zepsuta?
Nie powinno się stosować mąki po dacie przydatności do spożycia wydrukowanej na opakowaniu. Jeśli jednak już ją przesypaliśmy do pojemnika, to pozostaje nam jedna wskazówka: zmysł zapachu. Jeśli ją powąchamy i zapach nas „odrzuci” – to niezawodny znak, że trzeba się jej pozbyć. Nic się nie stanie, jeśli przez pomyłkę użyjemy zepsutej mąki do pieczenia – po prostu wówczas nasze danie nie będzie zbyt dobrze smakować. Również jeśli w mące znaleźliśmy jakieś owady lub inne zanieczyszczenia, to lepiej w takim przypadku mąkę wyrzucić.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Przechowywanie mąki w domu - o czym pamiętać?
Czy można trzymać mąkę w lodówce?
Tak - to wydłuża jej trwałość. Można ją również trzymać w zamrażalniku - wtedy posłuży nam najdłużej. Generalnie lepiej trzymać ją w chłodniejszym miejscu w domu lub mieszkaniu.
Trzymaj mąkę w ciemnym miejscu
Światło powoduje wyższą temperaturę oraz powoduje utlenianie, co nie służy świeżej mące. Tu również sprawdzą się szczelne pojemniki, zamykane w szafie.
Czy trzymać mąkę w szczelnie zamykanym pojemniku?
Zdecydowanie tak. Mąka traci swą świeżość, jeśli jest wystawiona na działanie tlenu – im mniejszy ma do niego dostęp, tym dłużej zachowa świeżość.