Dowiedz się, czym jest łysienie plackowate – w jaki sposób się objawia i jak można leczyć tę przypadłość. Sprawdź, na czym polega choroba, na którą cierpi żona Willa Smitha.
Spis treści:
Tegoroczne Oscary niestety nie zapiszą się złotymi zgłoskami w historii światowej rozrywki. Nie tylko unikano tematu wojny na Ukrainie – jakby organizatorzy wydarzenia starali się wyciszyć temat, który może komuś zepsuć dobry humor. Najgłośniej podczas tegorocznej gali oscarowej było o skandalu, jaki wywołał Will Smith. Słynny aktor zareagował na dowcip, który ze sceny wygłosił Chris Rock na temat żony Willa Smitha. Jada Pinkett Smith choruje na łysienie plackowate i w związku z tym na gali pojawiła się z ogoloną głową. Komik nawiązał w związku z tym do filmu „G. I. Jane”, w którym główna bohaterka ogoliła się na łyso, żeby dostać się do oddziału sił specjalnych. Po tych słowach Smith wszedł na scenę i spoliczkował Rocka.
Łysienie plackowate – jakie są jego przyczyny?
Łysienie plackowate (alopecia areata) to choroba autoimmunologiczna. Organizm cierpiących na nią osób atakuje własne mieszki włosowe, z których wyrastają włosy. Przez to z zaatakowanych mieszków włosy wypadają i powstają łyse „placki” – odsłonięte miejsca na głowie. Im więcej mieszków włosowych zostanie zaatakowanych, tym więcej będzie łysych miejsc. Jeśli mieszek zostanie tylko częściowo zniszczony, wówczas wypadanie włosów jest odwracalne i w przyszłości mogą one odrosnąć. Choć nie ma co do tego pewności, niektóre badania naukowe występowanie tej przypadłości kojarzą z niedoborem witaminy D.
Grupy ryzyka – kto jest bardziej narażony?
Choć każdy może doświadczyć tej przypadłości, to według badań na ryzyko łysienia plackowatego bardziej narażone są:
- osoby, których krewni cierpią na tę chorobę: około 10 do 20% łysiejących ma w rodzinie innych cierpiących na to samo;
- osoby cierpiące na astmę, atopowe zapalenie skóry, katar sienny, choroby tarczycy, bielactwo lub zespół Downa;
- pacjenci onkologiczni leczeni lekiem zwanym nivolumab. To lekarstwo wykorzystywane jest między innymi podczas leczenia nowotworu płuc i czerniaka. Utrata włosów w ich przypadku zaczyna się kilka miesięcy po rozpoczęciu leczenia. W tym konkretnym przypadku – po wdrożeniu leczenia nivolumabem – wypadanie włosów jest dobrą oznaką, bo z reguły oznacza, że lek jest skuteczny.
Łysienie plackowate – jak się je leczy?
Aby walczyć z wypadaniem włosów, należy zacząć od wizyty u dermatologa, który dokładnie przepada pacjenta i wykona szereg testów, by upewnić się co do przyczyn łysienia. Jeśli stwierdzone zostanie łysienie plackowate, wówczas – w zależności od różnych czynników, takich jak wiek, ilość wypadających włosów czy umiejscowienia wypadania – zaproponuje metody leczenia. Łysienie plackowate może wystąpić u dzieci. Jeśli mają one 10 lat lub mniej, można spróbować kuracji kortykosterydami aplikowanymi w łysiejące miejsca. Następnie aplikuje się odpowiednie leki, jednak trzeba uważać na możliwe efekty uboczne – cały czas kuracja musi się odbywać pod kontrolą lekarza. U starszych dzieci stosuje się zastrzyki sterydowe, zazwyczaj raz na 4-8 tygodni. Jeśli z jakichś powodów nie można stosować sterydów, do dyspozycji jest też terapia promieniowaniem UV, połączona z przyjmowaniem odpowiednich lekarstw.
Trzeba jednak pamiętać, że nie u każdego poddanego leczeniu włosy mogą odrosnąć – skuteczność rozmaitych terapii może być różna u różnych osób. Możliwe więc, że potrzebna będzie więcej niż jedna terapia, jeśli ostatecznie nie będzie dawać dobrych wyników.
Sprawdź też: