Łamliwe paznokcie - jak sobie z nimi poradzić? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Łamliwe paznokcie – jak sobie z nimi poradzić?

Łamliwe paznokcie – jak sobie z nimi poradzić?

,

Łamliwe paznokcie to problem, który – zwłaszcza jesienią i zimą – dotyka wiele osób. Zobacz, jak pielęgnować paznokcie, żeby były piękne i zdrowe.

Warto zacząć od tego, że przyczyna problemu bardzo często bywa wewnętrzna. Jeśli nasze paznokcie są kruche i rozdwajają się powodem może być dieta i wynikające z niej niedobory witamin i minerałów. Szczególny wpływ na stan na naszych paznokci mają: magnez, cynk, krzem i żelazo oraz  witamina A i C i biotyna. Warto więc zrewidować swój jadłospis pod kątem produktów zawierających powyższe składniki odżywcze. Można również zapytać w aptece o suplementy diety (np. ze skrzypem polnym), które wspomogą organizm i wpłyną regenerująco na paznokcie, a przy okazji również na włosy i skórę.

Łamliwe paznokcie – jeśli nie dieta, to co?

Co w sytuacji, kiedy nasz jadłospis jest zrównoważony, a paznokcie wciąż się rozdwajają i kruszą? Warto wtedy zastanowić się, czy nie wystawiamy ich zbyt często na szkodliwe działanie substancji chemicznych. Może to być np. cotygodniowe mycie łazienki żrącymi środkami bez użycia rękawiczek albo aceton, który osłabia płytkę paznokcia i nadmiernie ją wysusza. Zniszczenia spowodowane acetonem to częsty problem u osób, które stosują go nadmierne do usuwania hybrydy.

Warto zaznaczyć, że łamliwe paznokcie są również efektem częstego mycia i moczenia rąk (np. podczas zmywania naczyń) bez późniejszego zadbania o nawilżenie dłoni. Wpływ ma również jesienna i zimowa pogoda, kiedy dłonie – narażone na niskie temperatury, suche powietrze, wiatr – stają się podrażnione i odwodnione. Co oczywiście wpływa również na stan paznokci. 

Łamliwe paznokcie mogą również wskazywać na pewne choroby, takie jak:

  • zaburzenia wchłaniania i wynikających z nich niedoborów składników odżywczych (pomimo stosowania odpowiedniej diety),
  • cukrzyca
  • zaburzenia hormonalne
  • łuszczyca
  • atopowego zapalenia skóry (AZS)
  • infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze

Dlatego – jeśli pomimo zbilansowanej diety i odpowiedniej pielęgnacji – nasze paznokcie wciąż kruszą się i łamią warto udać się po poradę do lekarza, który zleci podstawowe badania.

Przeczytaj: Atopowe zapalenie skóry (AZS): Jak pielęgnować suchą i swędzącą skórę? Czy z wiekiem choroba ustępuje?

Podstawy pielęgnacji

Zdrowa dieta

Tak jak zostało już wspomniane na początku: dieta, dieta, dieta. Włączenie do codziennego jadłospisu produktów pełnych wartości odżywczych wpłynie pozytywnie nie tylko na stan naszych paznokci, ale też całego organizmu. Warto jeść przede wszystkim produkty bogate w:

  • cynk, jak buraki, pietruszka, otręby, pomidory czy kapusta
  • białko, jak jaja, brokuły, fasola czy soczewica
  • wapń, jak mleko, orzechy laskowe czy nasiona chia

Nawilżanie

Ponadto ogromnie ważne jest regularne nawilżanie dłoni i paznokci. Warto włączyć do codziennej pielęgnacji np. olejek arganowy czy masło shea. Dobrym sposobem na łamliwe paznokcie będzie również domowa kąpiel z ciepłej oliwy z oliwek z dodatkiem cytryny. Należy moczyć dłonie w takiej mieszance przez ok. 15 minut. Powtarzać co 2-3 dni aż do osiągnięcia rezultatów.

Zobacz: Domowe sposoby na suche dłonie

Odżywianie

Wśród sposobów na kruche paznokcie wymienia się także odżywkę z octu jabłkowego, który obfituje w żelazo, potas i wapń oraz magnez. Warto też dodać, że jego kwaśne pH działa antygrzybiczo i antybakteryjnie. Ocet należy rozcieńczyć z wodą, w proporcji 1:1. Następnie moczymy w roztworze dłonie przez ok. 20 minut każdego dnia, przez min. tydzień. Kąpiel w occie wzmocni płytki paznokcia oraz usunie przebarwienia.

Zobacz też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >