Olejek arganowy - właściwości i zastosowanie - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Olejek arganowy – właściwości i zastosowanie

Olejek arganowy – właściwości i zastosowanie

Olejek arganowy znany jest ze swojego dobroczynnego działania. Zobacz, dlaczego warto włączyć go do pielęgnacji skóry i włosów.

Wytwarza się go z nasion arganii żelaznej. Argania żelazna – zwana też po prostu drzewem arganowym -jest gatunkiem endemicznym. Oznacza to, że występuje naturalnie wyłącznie w regionie Sus w południowym Maroku na terenach obejmujących 700-800 tys. hektarów. Warto jednak dodać, że zdziczałe drzewa tego gatunku rosną również w południowej Hiszpanii.

Olejek arganowy – do czego się przyda?

Zacznijmy od tego, że olejek arganowy wykorzystuje się także w celach kulinarnych. Wtedy nazywany jest po prostu olejem. Różnica między jego spożywczą a kosmetyczną wersją jest taka, że ten pierwszy pozyskuje się z prażonych nasion arganii. Z kolei ten służący urodzie tłoczy się z nasion nieprażonych.

Olejek arganowy to źródło witaminy E, steroli oraz bardzo ważnych dla naszego organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli kwasów omega 3, omega 6 i omega 9. Dzięki zawartości silnego antyoksydantu, jakim jest witamina E świetnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry dojrzałej. Spłyci drobne zmarszczki i pomoże w walce z oznakami starzenia się skóry, takimi jak utrata jędrności i blasku.

Przeczytaj: Cera dojrzała – jak o nią zadbać?

Natomiast nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w olejku arganowym uzupełnią niedobory składników tłuszczowych w skórze, dzięki czemu wspomogą regenerację tzw. płaszcza hydrolipidowego naskórka. 

Ponadto z olejkiem arganowym warto zaprzyjaźnić się zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy warunki zewnętrzne, takie jak wiatr czy niska temperatura, nie sprzyjają. Powinny włączyć go do codziennej pielęgnacji zwłaszcza osoby o skórze suchej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień i uczuleń. 

Jest on również polecamy osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry. Można zmieszać go np. z masłem shea i tym samym uzyskać balsam do całego ciała.

Przeczytaj: Masło shea – ulga dla suchej skóry?

Co ciekawe, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjne stosuje się go również jako naturalne remedium na trądzik. Ponadto olejek arganowy może być stosowany na rozstępy i pomocniczo w leczeniu blizn pooperacyjnych. 

Spa dla włosów i paznokci

Warto również pamiętać, że olejek arganowy świetnie sprawdzi się w pielęgnacji włosów i paznokci. Będzie przede wszystkim ratunkiem dla rozdwajających się końcówek i włosów zniszczonych zabiegami fryzjerskimi. 

Ponadto olejek arganowy wykazuje takie działanie jak:

  • odżywienie i wzmocnienie włosów
  • zapobieganie wypadaniu włosów
  • odżywienie skóry głowy
  • nawilżenie włosów
  • regeneracja suchych i łamliwych paznokci
  • wzmocnienie i odżywienie skórek

Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04.

Zobacz też:

Zobacz więcej >