Według brytyjskich naukowców kwasy omega-3 mogą mieć wpływ na zmniejszenie depresji. Przeczytaj więcej o eksperymencie uczonych z King’s College w Londynie.
Spis treści:
Suplementy oleju rybiego często reklamuje się jako środki wspomagające serce, jednak nowe badania naukowe sugerują, że mogą one również pomóc w walce z depresją.
Kwasy omega-3 kontra depresja?
Wyniki badań brytyjskich naukowców opublikowano w tym tygodniu na łamach dziennika Molecular Psychiatry.
„Korzystając z badań laboratoryjnych i pracy z pacjentami, uzyskane przez nas wyniki dają wgląd w to, jak kwasy omega-3 dzięki swoim działaniom przeciwzapalnym mogą polepszyć stan osób chorych na depresję” – uważa autorka badania, neurolog Alessandra Borsini z King’s College w Londynie.
Borsini powiedziała, że powszechnie wiadomo, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 mają działanie przeciwzapalne i antydepresyjne, ale na czym to działanie polega – do tej pory pozostawało niejasne.
„Nasze badanie pomogło rzucić nieco światła na mechanizm molekularny zaangażowany w ten proces. Może to wspomóc rozwój potencjalnych nowych metod leczenia depresji z wykorzystaniem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3” – czytamy w oświadczeniu Alessandry Borsini.
Wcześniejsze doświadczenia wykazały, że ludzie cierpiący na zaawansowaną depresję mają również podwyższony stan zapalny. Jednak do tej pory nie wykazano dowodów na to, że istnieją sposoby leczenia depresji poprzez leki przeciwzapalne.
Jak wyglądało badanie
W opisywanym doświadczeniu przebadano stan 22 osób w zaawansowanej depresji. Przez 12 tygodni, raz dziennie, osoby te otrzymywały jeden z dwóch wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Były to: 3 g kwasu eikozapentaenowego (EPA) lub 1,4 g kwasu dokozaheksaenowego (DHA). Zarówno EPA, jak i DHA to kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 (PUFA), które znajdują się w tłustych rybach morskich oraz olejach rybnych i olejach z wątroby ryb.
Zawartość EPA i DHA we krwi badanych osób była mierzona przed i po leczeniu. Oceniono również objawy depresji występujące u badanych.
Kwasy omega-3 pomagają na depresję?
Okazało się, że leczenie za pomocą obu tych kwasów omega-3 przyczyniło się do dużego postępu w leczeniu depresji. Objawy tej choroby zmniejszyły się o 64% w grupie EPA oraz o 71% w grupie DHA. Co prawda nie dowodzi to jeszcze skuteczności tej metody leczenia, jednak poziomów EPA i DHA z tego badania nie da się osiągnąć tylko jedząc tłuste ryby zawierające kwasy omega-3 – zwracają uwagę naukowcy.
Nadzieja na przyszłość
Jeden ze współautorów pracy, prof. Carmen Pariante, powiedział, że opisywane doświadczenie dostarczyło wielu cennych informacji mogących pomóc w ukształtowaniu prób klinicznych dotyczących leczenia depresji i wykorzystywania w tym celu kwasów omega-3:
„Ważne jest, żeby podkreślić, że nasze badanie nie dowiodło, że można zmniejszyć depresję tylko przez zwiększenie kwasów omega-3 w naszej diecie lub przyjmowanie większej ilości tego typu suplementów. Mechanizmy stojące za związkiem depresji i kwasów omega-3 są skomplikowane i wymagają dalszych badań oraz prób klinicznych, aby w pełni zrozumieć, jak na siebie oddziałują i dzięki temu ulepszyć przyszłe terapie” – powiedział prof. Pariante.
Sprawdź też:
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.