Katar: najpiękniejsze miejsca i ciekawostki na temat kraju - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Katar: najpiękniejsze miejsca i ciekawostki na temat kraju

Katar: najpiękniejsze miejsca i ciekawostki na temat kraju

Dowiedz się więcej na temat gospodarza tegorocznego piłkarskiego Mundialu. Przedstawiamy ciekawostki i najpiękniejsze miejsca, jakie odwiedzającym oferuje Katar.

20 października rozpoczynają się piłkarskie Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Katarze, które potrwają do 18 grudnia. Na ośmiu stadionach o trofeum walczyć będą łącznie 32 drużyny z całego świata, które rozegrają łącznie 65 meczów. Jeśli jednak sama sportowa rozrywka to za mało, poniżej opisujemy atrakcje oraz wyjątkowe miejsca, które warto odwiedzić podczas pobytu w Katarze.

Muzeum Sztuki Islamskiej w Doha

Znajduje się tu największa kolekcja islamskiej sztuki na świecie, którą sprowadzono tu z trzech kontynentów. Muzeum wzniesiono na specjalnie w tym celu usypaną wyspę a sam budynek ma kształt postmodernistycznej fortecy z niewielkimi oknami, by zmniejszyć zużycie energii. Muzeum zaprojektował IM Pei – twórca piramidy przed paryskim Luwrem. Na trzech poziomach prezentowana jest ceramika, tkaniny, emalie i szkło, które przez wieki powstawały w państwach arabskich. Zwiedzający mogą skorzystać z 40-minutowych darmowych tras na wystawie stałej z przewodnikiem. Mężczyźni i kobiety muszą być odpowiednio zakryci, inaczej mogą nie zostać wpuszczeni.

Aspire Park w Doha

Największy obszar zieleni w mieście, mający 88 hektarów. Oprócz ogromnych trawników znajdują się tu również trasy biegowe, place zabaw dla dzieci, sprzęt do ćwiczeń i knajpki. Znajduje się tu również jedyne w Doha jezioro, w którym pływają kaczki, gęsi oraz inne ptactwo uciekające przed pustynnym żarem.

Khor Al Adaid

To jedna z największych naturalnych atrakcji Kataru. Ten teren, znany również jako „morze wewnętrzne”, został ogłoszony rezerwatem przyrody w 2007 roku. Uważany za jezioro, w rzeczywistości jest to strumień otoczony wydmami, tworzący w piasku bajkowe zatoki, szczególnie pięknie prezentujące się w blasku księżyca. Jeśli planujesz spędzić tu noc, upewnij się, że masz ze sobą odpowiedni zapas wody i osłonę przed słońcem a w samochodzie masz zapas paliwa i odpowiedni sprzęt, który w razie potrzeby pomoże wykopać się z piasku. Na ten teren najlepiej udać się w podróż przewodnikiem dobrze znającym okolicę – samemu łatwo zabłądzić na bezkresnej pustyni.

Suk Sokolniczy w Doha

Sokolnictwo w Katarze to bardzo ważny element dziedzictwa kulturowego. Dość powiedzieć, że w tym kraju znajdują się na przykład… specjalne szpitale przeznaczone właśnie dla sokołów, w których te drapieżne ptaki są leczone w luksusowych warunkach przez światowej klasy weterynarzy na najlepszym możliwym sprzęcie. W organizowanych w Katarze konkursach piękności sokołów nagrody główne mogą sięgnąć nawet miliona dolarów a zwycięzcy warci są wielokrotność tej sumy. Będąc w Doha warto odwiedzić – najlepiej wieczorem – bazar (suk) poświęcony właśnie sokołom. Na stoiskach, oprócz zadbanych sokołów, można też zobaczyć przy pracy specjalistów tworzących bogato zdobiony sokolniczy sprzęt. Tuż obok znajduje się szpital dla sokołów, który zazwyczaj bez problemów można zwiedzić.

Meczet Imama Muhammada Ibn Abd Al Wahhab w Doha

To największa arabska świątynia w kraju, z dziesiątkami kopuł, zdolna pomieścić 30 tysięcy wiernych. Zwiedzać meczet można tylko poza godzinami modłów i muszą być zaplanowane odpowiednio wcześniej, najlepiej przez lokalną agencję turystyczną.

Suk Al Wakra

Ogromny arabski suk w Al Wakrah to prawdziwy labirynt glinianych alejek i dziedzińców, w których sprzedawane jest dosłownie wszystko, co można sobie wyobrazić: od miodu i przypraw przez perfumy, ubrania czy jakiekolwiek upominki. Plącząc się w tym labiryncie można chłonąć niepowtarzalną atmosferę wielowiekowych zaułków, a gdy już się zmęczymy, możemy przysiąść na chwilę w jednej z wielu restauracji w nadmorskiej promenadzie.

Fort Al Zubara

To jedyny zabytek w Katarze, który trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ta imponująca budowla została wzniesiona w 1938 roku w starożytnym mieście Zubara na polecenie szejka Abdullaha ibn Jassima Al Thaniego. Początkowo miał to być posterunek straży granicznej lub policji. Po latach jednak budowlę przekształcono w muzeum, w którym obecnie prezentowane są dzieła sztuki wykonywane w dużej części z pereł (w XVIII i XIX wieku nieopodal znajdował się duży port, w którym handlowano perłami.

Park MIA w Doha

Jeśli znudzi ci się wszechobecny pustynny krajobraz i zapragniesz nacieszyć oczy zielenią, to park MIA jest idealnym miejscem. Znajdujący się nieopodal nabrzeża i Muzeum Sztuki Islamskiej park w swym centrum ma idealnie utrzymaną trawę, an której za drobną opłatą można się rozłożyć z wypożyczonym koszem piknikowym. W parku można podziwiać gigantyczną, wysoką na 24 metry stalową rzeźbę Richarda Serry, znaną jako „7”.

Katar 2022 – mistrzostwa z dramatem robotników w tle

Wybór przez FIFA właśnie tego kraju na gospodarza piłkarskiego mundialu w 2022 roku wywołał ogromne kontrowersje. Chodziło nie tylko o to, że przez fakt, iż mistrzostwa zostaną rozegrane na pustyni termin rozgrywek będzie zupełnie inny niż do tej pory i zamiast latem – piłkarze będą grali jesienią, kiedy jest tu nieco chłodniej. Największą kontrowersją był fakt wyboru na gospodarza turnieju państwa niedemokratycznego – monarchii absolutnej, w której nie istnieje parlament i nie działają partie polityczne a prawa człowieka często są łamane. Dobitnie świadczy o tym chociażby dramat robotników, którzy z narażeniem życia w rekordowym tempie wybudowali stadiony, na których zostaną rozegrane mecze. Jak donosił brytyjski Guardian, w trakcie budowy zginęło aż 6500 robotników z Indii, Pakistanu, Bangladeszu i Sri Lanki. Całkowita liczba zmarłych robotników jest znacznie wyższa, ponieważ wiadomo, że w trakcie prac życie straciło również wielu robotników z innych państw trzeciego świata, takich jak na przykład Kenia czy Filipiny. Zważywszy na fakt, że według władz Kataru w budowę stadionów, lotniska, metra, dróg i hoteli zaangażowanych było łącznie 30 tysięcy robotników, to liczba zgonów jest szokująco wysoka i sięga ponad 1/5! W 2016 roku organizacja Amnesty International oskarżyła katarskie firmy o korzystanie z niemal niewolniczej pracy robotników, którzy żyli w koszmarnych warunkach, ponosząc słone opłaty i płacąc kary, w dodatku zabierano im paszporty, by nie mogli uciec. W 2021 roku Human Rights Watch stwierdziła, że tego typu wyzysk wciąż trwa.

Śledząc piłkarskie zmagania w Katarze warto pamiętać o dramacie robotników oraz mieć świadomość na temat politycznej i religijnej rzeczywistości panującej w tym kraju. Dlatego też należy unikać odsłaniania ciała, nagabywania kobiet, a także szczególnie unikać używek oraz popełniania wykroczeń, które są karane z całą surowością a fakt, że pochodzi się z innego kręgu kulturowego rzadko kiedy jest okolicznością łagodzącą.

Planujesz podróż? Słuchaj aktualnych wiadomości z dróg na antenie Radia Pogoda!

Zobacz też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >