Jak wyleczyć raka? Nie wierz we wszystko, co napisano w mediach społecznościowych - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak wyleczyć raka? Nie wierz we wszystko, co napisano w mediach społecznościowych

Jak wyleczyć raka? Nie wierz we wszystko, co napisano w mediach społecznościowych

Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wynika, że 1/3 artykułów w mediach społecznościowych na temat sposobów leczenia raka zawiera kłamstwa i dezinformacje. W dodatku mogą też zawierać niebezpieczne dla zdrowia porady.

Wyniki prac naukowców opublikowano w serwisie Journal of the National Cancer Institute.

„Najgorszym scenariuszem jest taki, gdy osoba po przeczytaniu tych rzeczy odmówi poddania się standardowemu leczeniu nowotworów o udowodnionej skuteczności i zamiast tego wybierze sposób leczenia, którego skuteczność jest dyskusyjna. Tego typu zachowania bardzo utrudniają nam – onkologom – leczenie nowotworów lub chociażby wydłużenie czy polepszenie jakości życia” – powiedział autor badania, dr Skyler Johnson z instytutu Huntsman Cancer Institute na uniwersytecie stanowym w Utah.

Kłamstwo popularniejsze od prawdy

Teksty w mediach społecznościowych, twierdzące na przykład, że „chemioterapia jest nieskuteczna w leczeniu raka” lub „marihuana leczy nowotwory płuc” czy „raka prostaty można wyleczyć proszkiem do pieczenia” zdobywają więcej klików i zyskują większą uwagę niż artykuły bazujące na faktach – wynika z pracy naukowców.

Najgorsze jest, że tego typu twierdzenia mogą powodować opóźnienie w postawieniu prawidłowej diagnozy i rozpoczęcia prawdziwego leczenia – podkreśla dr Johnson. Jego zespół zidentyfikował 200 z najpopularniejszych tekstów dotyczących nowotworów piersi, płuc, prostaty i okrężnicy dostępnych w takich mediach społecznościowych jak Facebook, Reddit, Twitter i Pinterest dostępnych w okresie między styczniem 2018 a grudniem 2019 roku. Eksperci z National Comprehensive Cancer Network przejrzeli te teksty pod względem ich dokładności. Okazało się że na 200 artykułów około 33% zawierało dezinformację. Z tych kłamliwych tekstów około 77% zawierało twierdzenia, które mogą prowadzić do szkodliwych skutków, jeśli przestrzegałoby się tych zaleceń. Badanie wykazało, że większość klików, polubień i komentarzy do tych tekstów miało miejsce na Facebooku.

„Trzeba brać pod uwagę, że duża część informacji musi być oceniana krytycznie, ponieważ istnieje możliwość, że to co czytamy może być kłamliwe lub nawet szkodliwe. Swoje wątpliwości przedyskutujmy ze swoim onkologiem i pracujcie nad tym, żeby wspólnie opracować najlepszy plan leczenia” – dodał dr Johnson.

Komu zaufać?

Oceniający opisywane badanie dr S. Vincent Rajkumar z kliniki Mayo uważa, że media społecznościowe mogą też odgrywać pozytywną rolę w tej kwestii:

„Mogą one oferować wsparcie emocjonalne lub porady na temat radzenia sobie z efektami ubocznymi terapii nowotworowej. Jednak dla porad zdrowotnych zawsze najlepiej polegać na tym co mówi nasz lekarz lub pracownicy centrum medycznego, w którym się leczymy albo rządowe organizacje” – zaleca dr Rajkumar.

Sprawdź też:

Zobacz więcej >