Jak unieważnić skradziony dowód osobisty? [PORADNIK] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak unieważnić skradziony dowód osobisty? [PORADNIK]

Jak unieważnić skradziony dowód osobisty? [PORADNIK]

Jak się zachować przy podejrzeniu kradzieży tożsamości? Jak i gdzie unieważnić dowód osobisty tak, żeby uchronić się przed kredytem wziętym na nasze nazwisko? Wyjaśniamy.

Kradzież tożsamości i wyłudzenie danych osobowych to coraz poważniejszy problem, mogący doprowadzić ofiary takich ataków do utraty wszystkich oszczędności. Dlatego tak ważne jest szybkie zastrzeganie swoich dokumentów i zgłaszanie nieuprawnionego wykorzystywania naszych danych osobowych. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Zgłoszenie kradzieży tożsamości

Jeśli podejrzewasz, że twoje dane osobowe, takie jak np. seria i numer dowodu osobowego zostały przez kogoś zdobyte i wykorzystane przykładowo do zaciągnięcia kredytu lub podpisania innej umowy na twoje nazwisko, to musisz jak najszybciej zawiadomić o tym policję. Udaj się na najbliższy komisariat i dokonaj zgłoszenia oraz – co ważne – weź potwierdzenie takiego zgłoszenia (takie potwierdzenie z datą zgłoszenia może się później bardzo przydać w sytuacjach spornych).

Oprócz zgłoszenia tego faktu policji, jak najszybciej to samo zrób w swoim banku – dzięki temu oszust nie będzie mógł wykorzystać takiego dokumentu do wzięcia pożyczki na twoje nazwisko.

Zobacz też:

Unieważnienie dowodu osobistego przez internet

Po tym jak dokonałeś już zgłoszenia kradzieży tożsamości na komisariacie policji oraz w banku, warto dokonać unieważnienia dokumentu w urzędzie gminy lub przez internet. Aby zgłosić to drogą elektroniczną, trzeba dysponować: profilem zaufanym, certyfikatem kwalifikowanym lub e-dowodem.

UWAGA: Jeśli w swoim dowodzie osobistym miałeś wgrany dodatkowo kwalifikowany podpis elektroniczny od prywatnego dostawcy, to skontaktuj się również z tym dostawcą. Zgłoszenie kradzieży tożsamości w urzędzie gminy nie spowoduje unieważnienia takiego podpisu.

Aby zgłosić przez internet kradzież tożsamości:

  • wejdź na stronę gov.pl i kliknij przycisk „Wyślij zgłoszenie”;
  • zostaniesz przeniesiony na stronę profilu zaufanego, na który będziesz musiał się zalogować;
  • po zalogowaniu znowu zostaniesz przeniesiony na platformę ePUAP;
  • zaznacz, że występujesz jako właściciel danych (posiadacz dowodu);
  • dodaj wymagane załączniki, np.: potwierdzenie w formie dokumentu elektronicznego, że zgłosiłeś kradzież tożsamości do organu ścigania (np. policji, prokuratury) albo decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w której stwierdzono naruszenie twoich danych osobowych. (Jeśli nie możesz dostać takiego dokumentu w formie elektronicznej, możesz go sfotografować smartfonem (byle dokument był czytelny) lub zeskanować i załączyć);
  • sprawdź i podpisz zgłoszenie elektronicznie. Potwierdzenie wysłania zgłoszenia otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.

Zgłoszenie kradzieży tożsamości jest bezpłatne, a dowód osobisty zostanie unieważniony natychmiast.

Unieważnienie dowodu osobistego w urzędzie

Aby zgłosić kradzież tożsamości w urzędzie, to oprócz potwierdzenia zgłoszenia kradzieży lub decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w której stwierdzono naruszenie twoich danych osobowych, przynieś również wypełniony formularz zgłoszenia nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych (możesz też go wypełnić w urzędzie) i dowód osobisty (jeśli został skradziony – to inny dokument ze zdjęciem. Te dokumenty złóż w dowolnym urzędzie gminy.

Zgłoszenie kradzieży tożsamości jest bezpłatne, a dowód osobisty zostanie unieważniony natychmiast.

Kradzież tożsamości – jak unieważnić dowód osobisty?

Co robić, gdy podejrzewać, że ktoś dokonał kradzieży twojej tożsamości?

Musisz jak najszybciej zawiadomić o tym policję. Udaj się na najbliższy komisariat i dokonaj zgłoszenia oraz weź potwierdzenie takiego zgłoszenia. Jak najszybciej to samo zrób w swoim banku

Kto może unieważnić dowód osobisty przez internet?

Aby zgłosić to drogą elektroniczną, trzeba dysponować: profilem zaufanym, certyfikatem kwalifikowanym lub e-dowodem.

Czy za zgłoszenie kradzieży tożsamości się płaci?

Zgłoszenie kradzieży tożsamości jest bezpłatne, a dowód osobisty zostanie unieważniony od razu.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >