Jak robić dobre zdjęcia smartfonem [PORADY] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak robić dobre zdjęcia smartfonem [PORADY]

Jak robić dobre zdjęcia smartfonem [PORADY]

Fotografowanie smartfonem dla każdego. Dowiedz się, jak robić dobre zdjęcia aparatem w telefonie. To prostsze, niż myślisz.

Teraz każdy, kto posiada smartfona, dzięki niemu ma w ręku również całkiem niezły, amatorski aparat fotograficzny. Ale czy wiemy, jaki robić z niego użytek? Przedstawiamy pięć prostych porad, jak robić lepsze zdjęcia za pomocą aparatu w telefonie.

Niemal wszystkie aparaty w telefonach łączy łatwość obsługi: zazwyczaj wystarczy go po prostu uruchomić, a potem nacisnąć przycisk migawki i już mamy gotowe zdjęcie. Jednak trzeba się jeszcze postarać, żeby zdjęcia były odpowiedniej jakości. Jest na to kilka niezawodnych patentów.

Fotografuj w poziomie

Fotografowanie smartfonem
Fotografowanie smartfonem Fot. Jametlene Reskp/Unsplash

Przyzwyczajeni do trzymania telefonu pionowo i częstego robienia sobie „selfie” zapominamy, że zdjęcia w większości sytuacji wyglądają zazwyczaj naturalniej i lepiej, jeśli robimy je w poziomie. W dodatku należy ten poziom trzymać – nic tak nie psuje zdjęcia, jak jego przechylenie. Dopilnuj, aby horyzont zawsze był poziomo.

Nie przybliżaj – podejdź

Fotografowanie smartfonem
Fotografowanie smartfonem Fot. Leon Seibert/Unsplash

Z wygody, jeśli chcemy coś sfotografować, najczęściej powiększamy obraz na wyświetlaczu i robimy zdjęcie. To błąd, bo przybliżenie w smartfonie to tak naprawdę odpowiednik powiększonego zdjęcia na ekranie. Jeśli choć raz powiększałeś zdjęcie na ekranie swojego monitora, to na pewno zauważyłeś, jak bardzo spada wtedy jego jakość. Dokładnie tk samo dzieje się przy cyfrowym zoomie w smartfonie. Dlatego zamiast przybliżania na ekranie, po prostu… podejdź do fotografowanego obiektu. Gwarantujemy, że jakość zdjęcia będzie wtedy lepsza.

Unikaj ciemnych miejsc

Fotografowanie smartfonem
Fotografowanie smartfonem Fot. Chelaxy Designs/Unsplash

Jeśli możesz – fotografuj w dobrym świetle. Aparaty w telefonach mają bardzo małe matryce i niewielkie możliwości. Zdjęcia zrobione w słabym świetle będą zaszumione i niewyraźne. Jeśli możesz, doświetl fotografowany obiekt np. mocną latarką. Nie używaj też wbudowanej lampy błyskowej w aparacie – to niemal gwarancja efektu czerwonych oczu i niezdrowej, ziemistej twarzy na zdjęciu.

Stabilizuj aparat podczas robienia zdjęć

Fotografowanie smartfonem
Fotografowanie smartfonem Fot. Christian Lue/Unsplash

Telefon jest bardzo lekki i podczas robienia nim zdjęć łatwo całość poruszyć. Możesz temu zapobiec kupując miniaturowy statyw do aparatu. Jeśli robisz zdjęcia np. na mieście, to możesz ustabilizować trzymany aparat, na przykład obierając się o ścianę lub barierkę. Już samo to naprawdę zrobi różnicę.

Dbaj o obiektyw

Fot. Jonah Pettrich/Unsplash

Obiektyw aparatu w telefonie siłą rzeczy narażony jest na częste brudzenie lub dotyk palców. Można temu zapobiec, np. dzięki etui na telefon. Ale warto też co jakiś czas przetrzeć delikatnie obiektyw, choćby ściereczką do okularów. To bardzo poprawi przejrzystość zdjęcia. Należy tylko bardzo delikatni przecierać obiektyw, żeby go nie porysować.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Przeczytaj też:

Jak dobrze fotografować smartfonem

Czy przybliżać obiekty na ekranie?

Nie. Przybliżenie w smartfonie to tak naprawdę odpowiednik powiększonego zdjęcia na ekranie. Przybliżone zdjęcie będzie gorszej jakości. Dlatego zamiast przybliżania na ekranie, po prostu… podejdź do fotografowanego obiektu.

Jak ustabilizować aparat podczas robienia zdjęć?

Możesz kupić miniaturowy statyw do aparatu. Jeśli robisz zdjęcia np. na mieście, to możesz ustabilizować trzymany aparat na przykład obierając się o ścianę lub o barierkę.

Jak dbać o obiektyw aparatu w smartfonie?

Warto co jakiś czas przetrzeć delikatnie obiektyw, choćby ściereczką do okularów. trzeba to robić ostrożnie, żeby nie zarysować obiektywu.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >