Pomagamy w kwestiach, które nurtują wielu słuchaczy. Dowiedz się, jak przepisać mieszkanie niespokrewnionej osobie.
Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” zajął się po raz kolejny kwestią tego, jak właściwie przepisać mieszkanie na inną osobę. Tym razem słuchacz – pan Mirosław z Wrocławia – pytał o to, jak przekazać osobie obcej (nie rodzinie) mieszkanie własnościowe? Czy procedury są takie same?
O pomoc w tej kwestii Michał Pustuła ponownie poprosił radcę prawnego, Piotra Arczyńskiego. Co trzeba więc zrobić, jeśli chcemy przepisać mieszkanie na obcą osobę?
„Przede wszystkim należy ustalić co to jest za mieszkanie. Czy własnościowe, spółdzielcze, czy jest założona na nie księga wieczysta, czy osoba, która chce przepisać to mieszkanie jest właścicielem. Te kwestie należałoby w pierwszej kolejności wyprostować” – wyjaśnia radca prawny.
Jeśli już to ustalimy, to co powinniśmy zrobić w następnej kolejności?
Jak wyjaśnia Piotr Arczyński, następnie trzeba sporządzić testament. O tym, jak napisać testament informowaliśmy już wcześniej.
Zobacz też:
Spadek a podatki
Radca prawny zwraca też uwagę na to, że po otwarciu spadku pojawiają się obowiązki podatkowe. W ciągu pół roku trzeba go zgłosić we właściwym urzędzie skarbowym.
Należy pamiętać, że zarówno w przypadku testamentu jak i darowizny, jeżeli nie jesteśmy spokrewnieni z osobą obdarowaną, należy do urzędu skarbowego odprowadzić podatek. Jego wysokość zależy od tego, do której grupy podatkowej należy osoba nabywająca, a także od wartości – w tym wypadku – mieszkania. Można to sprawdzić bezpośrednio w urzędzie skarbowym.
Jak przepisać mieszkanie już teraz?
A co jeśli słuchacz właśnie w tym momencie chce przepisać na kogoś mieszkanie własnościowe?
Jak tłumaczy Piotr Arczyński, w takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u notariusza. Zarówno darczyńca jak i obdarowany muszą być na tej czynności.
„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”
Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.
Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:
- formularza zamieszczonego na stronie Radia Pogoda,
- telefonu pod numerem 22 444 40 04 lub
- e-maila kontakt@radiopogoda.pl
Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00.